featured

Başarılı Şirketler Muhasebesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirketler muhasebesinin düzgün yapılması adına detaylı olarak bilinmesi gerekir. Peki, başarılı şirketler muhasebesi nasıl yapılır? İşte, detaylar!

Başarılı Şirketler Muhasebesi

Başarılı şirketler muhasebesi için muhasebe bilgisinin tam olması gerekir. Şirketlerin geleceklerini belirleyen bir faktörde başarılı muhasebenin gerçekleştirilmesidir. Küçük veya büyük işletmeler ayrılmaksızın muhasebenin düzenli ve doğru ilerlemesi gerekir. Şirket bünyesinde gerçekleşecek gelir, giderlerin denetlenmesi ve düzenlenmesi muhasebeye ait işlemdir. Paranın takibinin doğru yapılması gerekir. Başarıya ulaşmak isteyen şirketlerin kar ve zarar politikalarına hakim olmaları gerekir. 

Şirketlerin durumları incelenerek muhasebede harcama ve ihtiyaçlara yön verilmesi önemli bir detaydır. Düzenli ve prensipli çalışmak muhasebe işlerinde detayları atlamamak ve iyi sonuçlar alabilmek adına önemlidir. Her bir gelir, gider rapor haline gelmeli ve dosyalanmalıdır. Geçmiş tarihlere ait bir yanlışlık çıkmasına göre dosyalardan yardım almak kolay olacaktır. 

Muhasebede Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Muhasebe kontrollerinin gerçekleştirilmesinde başarılı şirketler muhasebesi detaylarına dikkat edilmesi gerekir. Muhasebe dikkat ve takip gerektiren işlemlere yer verir. Şirketin başarısında muhasebenin ilerleyişinin payı büyüktür. Hizmetin kalitesini artırmak için muhasebe hakkında bilinmesi gereken bilgiler şunlardır;

 

Ön muhasebe işlemleri başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. İşletmenin harcama ve gelirlerinin düzenlenerek idare edilmesi işlemleri ön muhasebeye aittir. Faturalandırma ve takibi, çek senet işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi şirketin finansal her işleminden genel anlamda sorumludur. Ön muhasebe yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar muhasebenin temelini oluşturur, her şirket için de önemli adımlardır. Eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. 

1. Cari Hesabı Takibi 

Gelir giderlerin hesaplanması başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. Şirketin alışveriş yaptığı ve satışta bulunduğu bütün harcamalara cari hesap denilir. Tedarikçi ile sağlanan alışveriş için fatura alınmalı, ürün kalitesi kontrol edilmelidir. Oluşan herhangi bir eksiklik varsa bildirilmelidir. Yapılan tedarik sonrası ödenen işlem giderlere not alınması gerekir. Şirket hizmeti sonucunda yapılan işlemler de aynı şekilde düzenlenmesi gerekir. 

2. Fatura İşlemleri 

Başarılı şirketler muhasebesi için özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli kurallar arasında faturalar yer alır. Ürün hizmeti alındığında fatura alınması gerektiği gibi hizmet sonrasında fatura kesmek de önemlidir. Faturalar alındıktan sonra belgelenmesi gerekir. Fatura hizmetleri yerine irsaliye almak doğru değildir. Mali bir değeri ve hukuken bir geçerliliği bulunmaz. Faturaları temin etmek kadar takibini yapmak da önemlidir. Faturalarda yer alan rakamların doğruluğu teyit edilmelidir.

3. Ürün Takibi 

Şirkette hizmet verilen sistemin kayıtlarının düzenli olarak takibi yapılması başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. Ürünler eksildikçe yerine yenisi temin edilmesi önemlidir. Stoklarda yaşanan aksamalar şirketin kazancının kısa sürede olsa durmasına sebep olur. Bu hata ön muhasebede gerçekleştirilmemesi gereken bir durumu oluşturur. Müşteri hizmetinde hoş karşılanmayacağı gibi iyi bir izlenim oluşmaz.

4. Kasa Hesabı Takibi 

Hesaplarda açık çıkması başarılı şirketler muhasebesi için olmaması gereken bir yanlıştır. Bu durumu engellemek adına kasa takibi düzenli bir rapor ile incelenmelidir. Gelir gider hesaplamalarının detaylarını kasa takibi oluşturur. Muhasebe hesaplamaları günlük yeni değerlere göre değiştirilmelidir. Gelir, gider hesaplanarak belgeye eklenmesi gerekir. Hesapların doğrultusunda şirket ödemeleri düzenlenerek aksaklık yaşanması engellenir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!