OKUHABER

Bebeklerde Refleksoloji Nedir?

Bebeklerde Refleksoloji Nedir?
6 views
21 Temmuz 2019 - 16:00

Bebekler ilk doğduğu zamanlarda huzursuz ve sıkıntılı dönemlerden geçebilirler. Bu noktada anne baba olarak onları rahatlamak önemlidir. Bebeklerde refleksoloji noktaları bebeğin rahatlamasını, daha iyi uyumasını ve hayatına daha sağlıklı şekilde devam etmesini sağlayan ayak masajı tekniğidir. Refleksoloji ne demek ve refleksoloji ne işe yarar bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

bebeklerde refleksoloji ne işe yarar

Refleksoloji Ne Demek?

Refleksoloji bebek ayak masajı tekniğidir. Bebeklerin vücudunda oluşan gerginlikleri alarak onların sinir sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bebeklerin ilk doğum aylarında yaşanan sağlık problemlerinin önüne geçilmesine faydalıdır. Alternatif bir tedavi yöntemi olan refleksoloji vücudun belirli noktalarına yapılır.

bebeklerde refleksoloji nedir

Refleksoloji Noktaları Nelerdir?

Bebeklerde refleksoloji noktalarının bilinmesi doğru ayak masajı yapmak adına önemlidir. Vücudun her yerine bu tedavi yöntemi uygulanamaz. Özel ve belirli bölgeler bebeğinizin ayak sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Refleksoloji noktaları toplamda 7 bölgeden oluşur. Bu bölgeler şunlardır:

refleksoloji nedir ne işe yarar

  • Baş ve diş bölgeleri: Bebeğin özellikle şakak kısımlarına yapılacak olan masaj onun baş ve yüz ağrılarını azaltır. Ayrıca diş çıkarma döneminde yeni yeni çıkan dişlere de yine refleksoloji masajı uygulanabilir.
  • Sinüs bölgeleri: Sinüslere yapılan masaj bebeğin baş ağrılarının azalmasına ve gerginliğinin atılmasına yardımcı olur.
  • Akciğerler ve göğüs bölgesi: Göğüs bölgesine yapılan masaj bebeğin nefes alış ve veriş dengesinin korunmasını sağlar. Bu noktada önemli olan detay refleksoloji masajının  bebeğin göğüs kısmının 1 parmak altındaki bölgeye uygulanmasıdır.

bebeklerde refleksoloji işe yarar mı

  • Karın bölgesi: Karın bölgesinde yer alan karın boşluğuna masaj yapmak bebeğin gaz sancısı gibi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve anne sütü nedeniyle oluşan gaz probleminin engellenmesini sağlar. Üst ve alt karın bölgesi de refleksoloji noktalarındadır.
  • Üreme organları bölgesi: Bebeğin üreme organları bölgesine yapılacak olan masaj sinir sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

bebeklerde refleksoloji uygulanır mı

Refleksoloji Ne İşe Yarar?

Uygun noktalara yapılacak olan refleksoloji bebek için çok faydalıdır. Bebeğin kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğin gevşemesine ve rahatlamasına fayda sağlar. Nefes alış ve verişilerinin düzene girmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra bebeklerde refleksoloji noktalarına yapılan masaj bebeğin vücut direncini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebekler için çok önemli olan uyku hormonun daha dengeli ve düzenli bir biçimde salgılanmasını destekler.

bebeklerde refleksoloji nasıl uygulanır

Yaşlılarda refleksoloji hakkında bilgi almak için bakabilirsiniz.

Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.