Dünyanın En Değerli Parası: Kuveyt Dinarı! Peki Neden Bu Kadar Pahalı?

0 3

Son birkaç ay içerisinde döviz kurlarında ani yükselişler Türkiye’de ciddi bir ekonomik hareketliliğe sebep oldu. Döviz kurundaki Türk Lirası değer kaybederken insanlar farklı ve en pahalı olacak para birimlerine yönelmeye başladı.

Yatırım yapmak için en pahalı para birimi seçenlerin ilk tercihi Kuveyt Dinarı oluyor. Duyanları şoke eden Kuveyt Dinarı’nın şimdiki değeri ise 3.30 dolar ve 43 TL’dir. Hal böyle olunca da Kuveyt Dinarı’nın neden pahalı olduğu soruları da akıllarda soru işareti olmaya başladı.

Kuveyt Dinarı’nı Pahalı Yapan Şey Nedir?

Dünyanın En Değerli Parası: Kuveyt Dinarı! Peki Neden Bu Kadar Pahalı? | Son birkaç ay içerisinde döviz kurlarında ani yükselişler Türkiye’de ciddi bir ekonomik hareketliliğe sebep oldu. Döviz kurundaki Türk Lirası değer kaybederken insanlar farklı ve en pahalı olacak para birimlerine yönelmeye başladı.

Kuveyt’in kişi başına gelir seviyesi 81,800 USD olması aynı zamanda Kuveyt’in kişi başına en çok gelir düzen en zengin beşinci ülkesi olmasını sağlıyor. Dünya rezervlerinin %10’luk kısmı olan 104 milyon varil yani 15 km³ ham petrol de Kuveyt sınırları içerisinde yer alıyor.

Kuveyt’in anayasasında bulunan maddeye göre ülke sınırları içerisinde yer alan tüm doğal kaynaklar ve bu doğal kaynakların gelirleri ise devletin malı olarak ifade ediliyor. Vergiden muaf bir ülke olan Kuveyt’in devlet gelirinin %80’lik dilimini ise petrol endüstrisi oluşturuyor.

GSYİH’nın neredeyse yarısının petrol ve petrokimya ürünlerinin oluşturması, ihracat gelirlerinin ise %95 oranını oluşturması Kuveyt Dinarı’nın dünya çapında en pahalı para birimi olmasına ortam hazırlamıştır.

Bir Cevap Yazın