Fibabanka’dan Sermaye Piyasalarına Dördüncü İhraç

İlk üç ihracın sağladığı getiri ve ürünün sağladığı güven sonrası Fibabanka dördüncü ihracını başarı ile tamamladı Dijital yatırımları ve …

Fibabanka’dan Sermaye Piyasalarına Dördüncü İhraç
Son Güncelleme: Whatsapp

İlk üç ihracın sağladığı getiri ve ürünün sağladığı güven sonrası Fibabanka dördüncü ihracını başarı ile tamamladı

Dijital yatırımları ve teknolojik alt yapısı ile sektöre yeni ürün ve hizmetler kazandıran Fibabanka, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin (TMKŞ) desteği ile Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracının dördüncüsünü gerçekleştirdi. Başarılı bir şekilde tamamlanan ihraçta Fibabanka’nın kullandırdığı toplam 280 milyon TL’lik tüketici kredisi seküritize edildi.

Farklı kredi portföylerini ihraç etmeyi planlıyoruz.

Fibabanka’nın kullandırdığı tüketici kredilerini seküritize etmek üzere bir yıla kadar uzanan vadelerde dördüncü kez VDMK ihracını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin sunduğu ürün geliştirme, kredi analitik, BT altyapı ve operasyon hizmetlerinden faydalanılarak A ve B grubu olmak üzere 9 farklı vade aralığında en kısa 33, en uzun 343 gün vade olacak şekilde toplam 280 milyon TL tutarındaki ihracı başarıyla tamamladık. İhraç edilen VDMK’ların getirisini kredilerin ödenme performansı ve kredilerden gelecek nakit akışlarının nemalandırılması ile oluşacak pozitif getiriyle değişecek şekilde tasarladık. İhraç edilen VDMK’lar sayesinde Bankamız, aktifteki kredilerini menkul kıymetleştirerek bilançosunu çok daha esnek ve likit bir şekilde yönetme olanağına sahip olurken söz konusu menkul kıymete yatırım yapan yatırımcılar ise bu ürünler aracılığıyla kredilerin nakit akışını ve getirilerini portföylerine almış olacaklar.”

Fibabanka’nın yeni varlığa dayalı menkul kıymet ihraçlarına yönelik olarak TMKŞ ile çalışmalarına yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Mert; “Bugüne kadar tüketici kredileri ile sınırlı gerçekleştirdiğimiz ve toplamda yılbaşından bugüne 1,4 milyar TL tutara ulaşan ihraçlara ilave olarak yeni dönemde hem bireysel hem de tüzel segmentte farklı kredi portföylerini dahil ederek VDMK ihraçlarımızı zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda 3 tane daha yeni fon kurmak üzere çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.