Çoklu Baro Kanun Teklifi Komisyondan Geçti

Uzun süredir gündemde olan Çoklu Baro Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçer oy aldı. Ak Parti ve MHP tarafından gündeme getirilen söz konusu teklif kabul edildi.

Yeni Mezun Avukatların Baro Keseneği
Adana Barosu, Sedat Peker'in İddiaları ile İlgili Olarak Suç Duyurusunda Bulundu
+13
Haber albümü için resme tıklayın

Çoklu Baro Kanun Teklifi içeriğine göre aynı şehirde birden çok baro yer alması durumunda aynı baroda çalışabilmek için o baroda kayıtlı olmak gerekmeyecek. Yani, bir başka baronun avukatı olmak ya da ortağı olmak için kayıt şartı aranmayacak. 

12 Maddede Çoklu Baro Kanun Teklifi İçeriği

Uzun süredir gündemde olan Çoklu Baro Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonundan geçer oy aldı. Ak Parti ve MHP tarafından gündeme getirilen söz konusu teklif kabul edildi. İşte, teklifle birlikte onaylanan konular. 

1 - Avukatlık Ortaklığı Nedir ?

Çoklu baro kanun teklifi onayı ile birlikte avukat ortaklığı teriminin anlamı da tekrar yazılmış oldu. Avukat ortaklığı , aynı şehirde yer alana barolardan en az birine kayıt olan birden fazla avukatın avukatlık mesleğini devam ettirebilmesi için oluşturdukları tüzel kişiliktir. 

2 - Avukat Kılık Kıyafet Düzenlemesi

Avukat kılık kıyafet konusu daha önce birçok il mahkemesinde sorun halini almıştı. çoklu baro kanun teklifi ile birlikte avukatların giyim kuşam konusunda Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından belirlenen cübbe dışında bir kuralı olmayacak. 

3 - Avukatlar ile İlgili Davalara Temyiz Yolu 

Aynı şehirde birden çok baro olması durumunda adalet dairelerinde barolar için düzenlenmiş alanlar Türkiye Barolar Birliği 'ne devredilecek ve birlik bu alanlarda düzenleme ve barolara tahsis etme hakkına sahip olacak. 

Barolar, avukat yazıhaneleri ve evleri mahkeme kararı olmadan aranamayacak. Aranma kararının Cumhuriyet savcısı onayı olması gerekecek. 

Teklife göre 

" Avukatların, avukatlık ile TBB ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlar nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararlarına temyiz yolu açılacak. Bu kapsamda ilk derece mahkemelerinden verilen 5 yıl veya daha az hapis cezaları ile miktarı ne olursa olsun adli para cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları da temyiz edilebilecek.  "

4 - Avukat Kayıtlı Olduğu Baroyu Bilgilendirecek

Bir avukat aldığı denetleme ya da şikayet durumunda kayıtlı olduğu baroya bilgi vermekle yükümlü olacak. Alınacak karar ya da uygulanacak tavır kayıtlı olunan baro ile belirlenecek. 

Avukat hakkında açılan denetleme ya da şikayet dosyalarını kayıtlı bulunduğu baro başkanı veya yönetim kurulu ile paylaşacak. Kendisinden dosyayı inceleme isteğinde bulunan başkan ya da yönetim kurulu üyesine itiraz etmeyecek. Gerekli durumlarda kendileri görüşme yaparak durumu çözme eğiliminde davranacaktır. Bu kurallara uymayan avukat 10 bin ile 100 bin TL arasında para cezasına çarptırılacak. Para cezası alan avukat 15 gün içerisinde kararın alındığı baro disiplin kurulana itiraz hakkına sahip olacak. 

5 - Yeni Mezun Avukatların Baro Keseneği

Meslek hayatına yeni başlayan avukatların baro keseneği toplam 5 yıl süre ile yarı yarıya olacaktır. Aynı ilde birden çok baronun bulunması durumunda avukatın herhangi birine kayıtlı olması yeterli olacaktır. 

6 - Baro Kurma Şartları

Bir ilde 5 binden daha çok avukat bulunması durumunda en az iki bin avukat olmadan baro kurulamayacaktır. Baro kurma sürecinde kuruluş talebinin yanında 2 bin avukatın imzası ve ortak karar ile belirlenmiş 4 kişilik kurucu üyelerin imza ve isimlerinin yer aldığı bir liste Türkiye Barolar Birliği'ne sunulacaktır. TBB, kuruluş sürecinin tamamlanması için kurucular kurulunu görevlendirerek sürecin başarılı olmasını sağlayacaktır. İlgili baronun kurucular kurulu, baroyu en geç 6 ay içinde kurmuş olmalıdır. Kuruluş işleminin tamamlandığını yine TBB'ye bildirmelidir. 

Ayrıca  Avukatlık Kanunu gereğince, bir avukatın kayıtlı olduğu yani levhasında yazılı olan bölge dışında devamlı olarak görev yapması ya da bu alan dışında disiplin cezası alması durumunda baro yönetim kurulu tutacak tutabilecek ve kayıtlı olduğu baroya cezai işlem yapılması için iletebilecek. 

Bir baroda kayıtlı avukat sayısı 2 binin altına düşmesi durumunda ise baronun en geç 6 ay içerisinde tekrar 2 binin üzerine çıkması talep edilecektir. Eğer çıkamazsa ilgili baronun tüzel kişiliği sona erecek ve bu karar TBB resmi internet sistesi üzerinde yayınlanacaktır. 

7 - Tüzel Kişiliği Sona Eren Baronun Avukatları Ne Yapacak ?

Bir baronun tüzel kişiliğinin sona ermesi durumunda, baroya kayıtlı avukatlar, ilgili şehirde başka bir baro varsa oraya kayıt olacaklardır. Eğer birden çok baro varsa diledikleri bir tanesine kayıt olmalıdır. 

8 - Baro Genel Kurul Toplantıları

Çoklu Baro Kanun Teklifi gereğince, tüm illerdeki barolarson rakamı çift olan yıllarda Ekim ayının ilk haftası olacak şekilde bir baro genel kurul toplantısı düzenleyecek. Kurul toplantıları tüm şehir ve barolarda aynı düzen içerisinde gerçekleştirilecek. 

9 - Baro Başkanı Seçimi

Baro başkanı seçim dönemi dışında bir başkan boşluğu olması durumunda yeni Baro Başkanı seçimi baro yönetim kurulu tarafından yine aynı baro içerisinden seçilecek. 

10 - Baro Delegeleri Sayısı

Her baro Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda toplam 4 delege ile temsil edilecek. Bu delege sayısı içerisinde baro başkanı da bulunmak zorunda olacak. Ayrıca 5 bin üyeden fazla avukatı olan barolarda her bir 5 bin kişilik grup için ekstra bir delege daha fazla temsilci sahibi olunacak. 

11 - Adli Yardım Bürosu

Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu baro seçimlerinin yapılacağı yılın son ayında Ankara'da olmak üzere bir olağan toplantı gerçekleştirecektir. TBB Yönetim Kurulu kendisi ya da en az 25 baronun yönetim kurulu tarafından yapılan yazılı talep üzerine Genel Kurul toplantısı çağrısı yapabilecek. Fakat olağanüstü genel kurul toplantılarında herhangi bir seçim söz konusu olmayacak. 

Adli yardım bürolarının oluşturulması sırasında adil ve eşit bir politika uygulanacaktır. Adli yardım hizmetinin doğru ve adaletli bir şekilde gerçekleştirilmesi için barolar eşit temsili haklara sahip olacaktır. 

12 - Baro Yönetimi Seçimi 

Gelecekteki ilk baro yönetimi seçimi 2020 Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecektir. Her baroda baro başkanlığı, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve denetleme kurulu seçimleri yapılacaktır. Türkiye Baro Başkanlığı yönetim kurulu, disiplin kurulu ve denetleme kurulu seçimleri ise 2020 yılının Aralık ayı içerisinde bir tarihte yapılması planlanmaktadır. 

Bonus: Çoklu Baro Avukatlık Kanunu Görüşmelerinde Neler Yaşandı?

Telif görüşmeleri sırasında AK Parti Başkanvekili Cahit Özkan, çoklu baro kanun teklifi ile ilgili şu ifadelere yer verdi: 

"Tarihi, sosyolojik, siyasi, hukuki olarak mesleğe özgülenmiş ve Türkiye'yi adeta uluslararası ihtilafların bir çözüm merkezi haline getirecek, demokratik ve etkin baro anlayışını hayata geçirecek bir çalışma olarak yaptık."

Getirilen bu düzenlemenin Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konuda yaşadığı problemleri çözmeyi amaçladığını ifade eden Özkan, kararın herkesçe alındığını ifade etti:

"Siyasi bir anlayışla, kanunun içeriğiyle ilgili olmayan, teklifin FETÖ teklifi olduğu yönündeki iddiaları tümden reddettiğimizi ifade etmek isterim. Bu teklif, AK Parti ve MHP grupları olarak, beraber hazırlayarak getirdiğimiz bir tekliftir. Türkiye'nin hukuk anlayışına katkı yapacağına yürekten inanıyoruz. Bu anlamda görüş düşünceleriyle teklifin lehinde aleyhinde itirazlarını ileri süren bütün siyasi parti gruplarının temsilcilerine teşekkür ederim."

Teklif tasarısında imzası bulunan partilerden biri olan MHP tarafında kanunun amaç ve içeriği konusundaki açıklamayı MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül yaptı: 

"Bizlerde bu kanuna karşı aleyhte pozisyon alan ne kadar siyasi, parti temsilcileri, komisyon üyeleri varsa onların değerlendirmelerinden bizlerde istifade etmeye çalıştık. İnşallah bu kanun barolarla alakalı olarak avukatlık kanununda önemli bir değişikliğe neden olacaktır. Bu değişiklikleri biz Türkiye'de ifade edilenin aksine, baroların, avukatlık mesleğinin gerektirdiği şekilde, baroları da kuruluş amaçları ve faaliyet alanları çerçevesinde güçlendireceği kanaatindeyiz. Aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği yapısının da bu noktada Türkiye'ye çok daha fazla hitap eden bir yapıya, bir zemine kavuşacağı kanaatindeyiz. Çalışmanın biz hayırlar getirmesini umuyoruz. Bu amaçla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Başka bir arka planı kesinlikle söz konusu değildir. İnşallah Genel Kurul sürecinde de faydalı geçecek müzakere sürecinden sonra kanun teklifinin yasalaşmasını, memleketimize hayırlar getirmesini umuyorum."

06 Tem 2020 - 14:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.752 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı