Türkiye Ekonomisi Anketi Yayımlandı | Partilere ve Demografik Özelliklere Göre Vatandaşlar Türkiye Ekonomisi Hakkında Ne Düşünüyor?

Türkiye ekonomisi anketi sonucuna göre vatandaş ülke ekonomisi hakkında neler düşünüyor, beklentileri neler? İşte Türkiye ekonomisi anketi sonuçları..

Türkiye Ekonomisi Anketi Yayımlandı | Partilere ve Demografik Özelliklere Göre Vatandaşlar Türkiye Ekonomisi Hakkında Ne Düşünüyor?
Türkiye Ekonomisi Anketi Yayımlandı | Partilere ve Demografik Özelliklere Göre Vatandaşlar Türkiye Ekonomisi Hakkında Ne Düşünüyor?
+29
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye ekonomisi anketi yayımlandı. Ülkenin siyasi gündeminin yanı sıra yaşanan güncel gelişmeler ekonomiye nasıl yön veriyor, vatandaşlar pandemi ve kısıtlamalar çerçevesinde ülke ekonomisi hakkında neler düşünüyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan esnafa destek paketi, sokağa çıkma kısıtlamaları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı aşı gelişmeleri ışığında İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu, her ay olduğu gibi Mayıs ayında da “Ekonominin Bugünü ve Yarını” anket çalışmasını, anket katılımcılarının partililik durumu ve demografik özelliklerine göre gerçekleştirdi. İşte, Türkiye ekonomisi anketi araştırma sonuçları...

Türkiye Raporu Ekonominin Bugünü ve Yarını Anketi Metodolojisi

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Raporu yeni anket sonuçları yayımlandı. 2021 yılı Mayıs ayında, Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri yani CATI ile gerçekleştirilen bu anket çalışmasında, Türkiye genelinde 12 ayrı ilde yaklaşık olarak 1.500 kişi ile görüşüldü. Avrupa Birliği standartları doğrultusunda yapılan bu anket çalışmasında yüzde 95 güven aralığı ile +/-2,5 hata payı bulunuyor. İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu, finansmanını abonelik ücretlerinden sağlıyor, kamuoyu araştırması ve büyük veri analizi alanlarında 2016 yılından beri hizmet veriyor.

1 – Anket Katılımcılarının Yüzde 69'u Türkiye Ekonomisinin Çok Kötü/Kötü Olduğunu Düşünüyor


İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu kapsamında, anket katılımcılarına “Bugün itibariyle ekonominin  nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” diye soruldu. Anket katılımcılarının %69'u ‘çok kötü/kötü’ yanıtını verdi. Anket katılımcılarının %19'u bu soruyu ‘ne iyi ne kötü’ olarak yanıtlarken %11'ide ‘çok iyi/iyi yanıtını verdi. Türkiye Raporu’na göre Eylül ayından beri anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu bu soruya ‘çok kötü/kötü’ yanıtını veriyor.

2 - AKP'lilerin Yüzde 29,1’i, CHP'lilerin Yüzde 73,5’i Türkiye Ekonomisinin Çok Kötü Olduğunu Düşünüyor

“Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” anket sorusuna verilen yanıtlar, parti kırılımına göre incelendiğinde verilen yanıtların büyük çoğunluğunun olumsuz olduğu görülüyor. Türkiye Raporu önceki ay anketleri ile Mayıs ayı sonuçları kıyaslandığında; Cumhur İttifakı seçmenleri arasında olumlu düşüncelerin azalma yaşandığı, nötr ve olumsuz düşüncelerin artış gösterdiği görülüyor. Parti kırılımına göre Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü’ olduğunu düşünenlerin oranı şu şekilde:

AKP: %29,1

CHP: %73,5

İYİ Parti: %61,7

HDP: %79,4

MHP: %33

a – Ak Parti'lilerin Türkiye Ekonomisi Hakkındaki Düşünceleri

Türkiye Raporu, Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre ankete katılan AKP seçmenlerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü/kötü’ olduğunu düşünüyor. AKP'lilerin “Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Kötü: %29,1

Kötü: %17,3

Ne İyi Ne Kötü: %32,3

İyi: %17,2

Çok İyi: %4

b – Cumhuriyet Halk Parti’lilerin Türkiye Ekonomisi Hakkındaki Düşünceleri

İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu, Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre ankete katılan CHP seçmenlerinin belirgin olarak büyük bir çoğunluğu Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü/kötü’ olduğunu düşünüyor. CHP'lilerin “Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Kötü: %73,5

Kötü: %20,1

Ne İyi Ne Kötü: %3,9

İyi: %2,8

Çok İyi: %0

c – İYİ Parti'lilerin Türkiye Ekonomisi Hakkındaki Düşünceleri

Türkiye Raporu, Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre ankete katılım sağlayan İYİ Parti seçmenlerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü/kötü’ olduğunu düşünüyor. İYİ Parti'lilerin “Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Kötü: %61,7

Kötü: %23

Ne İyi Ne Kötü: %13,9

İyi: %0

Çok İyi: %1,5

d – Halkların Demokratik Partisi Seçmenlerinin Türkiye Ekonomisi Hakkındaki Düşünceleri

Türkiye Raporu, Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre ankete katılan HDP seçmenlerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü/kötü’ olduğunu düşünüyor. HDP'lilerin “Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Kötü: %79,4

Kötü: %9,9

Ne İyi Ne Kötü: %4,9

İyi: %2,5

Çok İyi: %3,3

e – Milliyetçi Hareket Parti’lilerin Türkiye Ekonomisi Hakkındaki Düşünceleri

Türkiye Raporu, Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre ankete katılan AKP seçmenlerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye ekonomisinin ‘çok kötü/kötü’ olduğunu düşünüyor. AKP'lilerin “Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Kötü: %33

Kötü: %32,5

Ne İyi Ne Kötü: %24,6

İyi: %4,6

Çok İyi: %5,3

3 – Tüm Yaş Grupları Türkiye Ekonomisinin ‘Çok Kötü/Kötü' Olduğunu Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre tüm yaş gruplarının büyük çoğunluğu, Türkiye ekonomisi hakkında olumsuz düşünüyor. Aynı anket çalışmasının önceki ay sonuçlarına göre Mayıs ayında da en fazla nötr görüş bildiren yaş grubu; 18-24 yaş grubu. Genel tabloya bakıldığında, Türkiye ekonomisinin çok iyi olduğunu düşünenlerin oranı, tüm yaş gruplarında oldukça düşük.

4 - AKP'lilerin Yüzde 8,9’u, İYİ Parti ve CHP'lilerin Yüzde 0’ı Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde Ekonominin Çok Daha İyi Olacağını Düşünüyor

İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu çalışmasında, anket katılımcılarına Türkiye’de ekonominin geleceği ile ilgili soru da yöneltildi. “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlara bakıldığında; Cumhur İttifakı’nın daha iyimser olduğu görülüyor. Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre; ülke ekonomisinin şimdikinden çok daha iyi olacağını düşünenlerinin parti kırılımına göre oranları şu şekilde:

AKP: %8,9

CHP: %0

İYİ Parti: %0

MHP: %7,2

HDP: %3,3

a - AKP'lilerin Yüzde 12,2’si Önümüzdeki Bir Yıl İçinde Türkiye Ekonomisinin Çok Daha Kötü Olacağını Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre AKP’li anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu, önümüzdeki bir yıl içinde ülke ekonomisinin olumlu yönde gelişme göstereceği düşüncesine sahip. AKP'li anket katılımcılarının “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Daha Kötü: %12,2

Daha Kötü: %14,3

Değişmez: %32,1

Daha İyi: %32,5

Çok Daha İyi: %8,9

b – CHP’lilerin Yüzde 46,8’i Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde Türkiye Ekonomisinin Çok Daha Kötü Olacağını Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anket çalışması sonuçlarına göre CHP’li katılımcılarının büyük bir çoğunluğu, önümüzdeki bir yıl içinde ülke ekonomisinin olumsuz yönde değişim göstereceği düşüncesine sahip. CHP'li anket katılımcılarının “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Daha Kötü: %46,8

Daha Kötü: %25,5

Değişmez: %19,5

Daha İyi: %8,2

Çok Daha İyi: %0

c – İYİ Parti'lilerin Yüzde 40,9’u Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde Türkiye Ekonomisinin Çok Daha Kötü Olacağını Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anketine göre İYİ Parti’li anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu, önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye ekonomisinin olumsuz etkileyeceği düşüncesine sahip. İYİ Parti'li anket katılımcılarının “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Daha Kötü: %40,9

Daha Kötü: %26,1

Değişmez: %28,8

Daha İyi: %4,3

Çok Daha İyi: %0

d – MHP’lilerin Yüzde 18’i Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde Türkiye Ekonomisinin Çok Daha Kötü Olacağını Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre MHP’li anket katılımcılarının çoğunluğu, önümüzdeki bir yıl içinde ekonominin olumsuz yönde değişme yaşayacağı düşüncesine sahip. MHP'li anket katılımcılarının “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Daha Kötü: %18

Daha Kötü: %19,5

Değişmez: %32,6

Daha İyi: %22,7

Çok Daha İyi: %7,2

e – HDP’lilerin Yüzde 53,4’ü Önümüzdeki Bir Yıl İçerisinde Türkiye Ekonomisinin Çok Daha Kötü Olacağını Düşünüyor

Türkiye ekonomisi anketi sonuçlarına göre HDP’li anket katılımcılarının büyük bir çoğunluğu, önümüzdeki bir yıl içinde ülke ekonomisinin olumsuz olacağı düşüncesine sahip. HDP'li anket katılımcılarının “Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şu şekilde:

Çok Daha Kötü: %53,4

Daha Kötü: %26,4

Değişmez: %13,5

Daha İyi: %3 3

Çok Daha İyi: %3,3

Anket Kaynağı: www.turkiyeraporu.com

01 Haz 2021 - 12:00 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 234.224 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?