Su-57: Putin’in Erdoğan’a tanıttığı beşinci nesil savaş uçağı hakkında neler biliniyor?

0 0

Beşinci nesil savaş uçağı hakkında bilinenler

Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan Moskova ziyareti sonrasında  üst seviye bir Rus yetkili tarafından yapılan açıklamada Türkiye’ye Su -57 ve Su – 35 uçaklarının teslim edilmeye çalışıldığı belirtildi. Vladimir Putin, Salı günü havacılık fuarı MAKS 2019 (Moskova)’da Rusya hava güçlerinin Su -57’yi incelediğini dile getirdi. Rusya  Federal Servisi Başkanı Dmitri Şugayev, Su – 57’ye çok ilgi geldiğini, sözleşme konusunda net bir durum olmadığını dile getirdi. Erdoğan ve Putin, savaş uçağını incelerken, Erdoğan’ın alacağımız uçağın bu olup olmadığı sorulmuş, Putin de alabilirsiniz, cevabını vermiştir. ABD tarafından Türkiye’nin F-35 uygulamasından çıkarılmasının ardından ise Ankara’da yeni bir çalışma başamış bulundu. Rusya’nın ihraç ettiği Su-57 savaş uçakları da bu çalışmalar arasındadır. Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan’a Su-57’nin kokpitini gezdirdi.

Su-57 programı ne zaman, nasıl başladı?

Rusya devleti, 2000li yıllarla birlikte yeni nesil savaş ekipmanlarına ihtiyaç duyulduğunu düşünerek savunma stratejilerini bu yönde evriltme kararı almıştır. 2002 yılında ilan edilen yeni tür savaş uçağı PAK FA, Sukhoi havacılık tarafından yönetilmişti. 2007 yılında ise Rusya ve Hindistan işbirliği sonucunda Su-57’ler tekrar tasarlanarak 2010 yılında 214 adet Su-57 (tek koltuklu) alınması kararına varılmıştır. 2012 yılında ise alınan bu karardan vazgeçilerek Hindistan Su-57 programından çekimiştir. Üretimi yapan firma olan Sukhoi ise üretim ve geliştirme sürecini yarıda kesmeyerek aldığı siparişleri hazırlamaya koyulmuştur.

Su-57’nin özellikleri neler, F-35’ten ne farkı var?

Beşinci nesil savaş uçağı olan Su-57, çift motora sahip ve tek pilotlu bir tasarıma sahiptir. Üstün radar ve teknoloji ile donatılan beşinci nesil savaş uçağı; Sukhoi firmasının ürettiği en iyi tasarımlardandır. 

Beşinci nesil savaş uçağının radar görünmezlik özelliği bulunmaktadır. Bu da tam anlamıyla bir savaş uçağı özelliği taşımasını sağlıyor. Yüksek dönüş ve manevra yeteneği ile de dikkatleri üzerine çeken beşinci nesil savaş uçağında yok yok. 

Su -57  beşinci nesil savaş uçağı saatte 2 bin 600 km hıza ulaşabiliyor. ayrıca 20 bin metre yüksekliğe çıkabiliyor. 

Su -57 tasarımları F – 35’lere göre daha ağır olmasına rağmen daha çok malzeme taşıma özelliğine sahiptir.

Bakınız: F-35 Türkiye ile daha rekabetçi

Hiç savaşta kullanıldı mı?

 Beşinci nesil savaş uçağı Su-57 Suriye savaşında kullanıldı. Rusya Hava kuvvetleri tarafından Hmeymim hava üssüne iki defa gönderilen savaş uçakları, çok sayıda atışta da bulundu. 

Hangi ülkeler Su-57 ile ilgileniyor?

Sukhoi firmasının yaptığı açıklamalara göre beşinci nesil savaş uçağına ilgi çok büyük. ABD, Çin ve Türkiye bunların başında geliyor. 

Bir Cevap Yazın