featured

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMGD yani tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı, insan ve çevre sağlığı için zararlı ve riskli olarak nitelendirilen tehlikeli maddelerin ambalajlama, doldurma, boşaltma ve kara yolu, demir yolu, deniz yolu taşınması sürecinde çevre ve insan güvenliğini sağlamak ve oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi için gereken önlemlerin alınmasına yönelik hizmet vermektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir?

TMGD danışmanı, ADR Yönetmeliği’nin (Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığı Anlaşması) Başlık 1.8.3’te belirlenen ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca tehlikeli madde güvenlik danışmanı sertifikası düzenlenerek yetkilendirilen kişidir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nasıl Olunur?

Tehlikeli olarak sınıflandırılan maddelerin alınması, gönderilmesi, paketlenmesi, ambalajlanması, doldurulması, taşınması gibi faaliyetlerden sorumlu olan TMGD olabilmek için önceleri en az lisans mezunu olmak yeterliyken 19.04.2017 tarihinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Tebliğinde yapılan değişiklikler ile üniversitelerin fen ve mühendislik bölümlerinde lisans eğitim almış kişiler ya da tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümünden mezun olmak, TMGD eğitimi alıp bu eğitimi başarılı ile tamamlamak ve TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik sınavdan en az 70 puan almış olmak gerekmektedir.

Kimler TMGD Bulundurmak Zorundadır?

Tehlikeli madde taşımacılığı faaliyetinde yer alan, bir takvim yılı içerisinde en az elli ton tehlikeli madde faaliyetinde bulunan, tehlikeli madde faaliyet belgesine sahip olan ve tehlikeli madde taşıyan, gönderen, alan, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmeler en az bir adet tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmalı ya da yetkili TMGDK’dan yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu’ndan hizmet almalıdır.

KKDİK sürecinde KKDİK tek temsilcilik, KKDİK başvuru süreçleri için TMGD TR Mühendislik uzman ekiplerimizden danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.tmgdmuhendislik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!