- 04 Ara 2020 - 15:50

Türkiye İşçi Sendikaları'ndan Çalışma Bakanına Bu Ücretle Geçinmek Mümkün mü Sorusu

2021 yılı asgari ücret konusunun tartışılması için yapılan ilk toplantıda TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat işçilerin yaşadığı sorunları dile getirdi.

Türkiye İşçi Sendikaları'ndan Çalışma Bakanına Bu Ücretle Geçinmek Mümkün mü Sorusu
Türkiye İşçi Sendikaları'ndan Çalışma Bakanına Bu Ücretle Geçinmek Mümkün mü Sorusu
+2
Büyütmek için resme tıklayın

2021 yılı asgari ücret artışı konusunun konuşulması için yapılan ilk toplantıya  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı. TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, emekçilerin özellikle pandemi sürecinde büyük zorluklar yaşadıklarını ifade ederken, bu süreçte çok sayıda insanın asgari ücret altında gelir ile geçinmek zorunda kaldığını açıkladı:

“Sayın Bakanım siz aileye bakan da bir bakansınız, bu yaşanılan ücretle insanların geçinmesi mümkün mü?” diye sordu. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç asgari ücret desteğinin devam etmesi, işsizlik sigortası işveren prim payını alınmaması ve SGK işveren desteği oranın arttırılmasını istedi. Bakan Selçuk komisyondan çıkacak kararın uzlaşı içinde alınmasını temenni ederek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde çalışanlarımıza her zaman sahip çıktık” 

Asgari Ücret Görüşmeleri İlk Defa Çevrimiçi Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, Ticaret Bakanlığı ve TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'ın bir arada yer aldığı toplantıda asgari ücret konusu masaya yatırıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

 “Bu asgari ücretin çalışma hayatının tüm tarafları için hayırlı olmasını diliyorum. Dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ydü. Bugün aramızda engelli bir kardeşimiz de var. Bütün engellilerin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum. Ayrıca bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Madenlerde çalışan tüm emekçi kardeşlerimizin Madenciler Günü’nü kutluyorum”

Salgın ile mücadele sürecinin hem çalışan hem de işverenleri büyük oranda etkilediğini açıklayan Selçuk, desteklerin hala devam ettiğini ifade etti:

 “Bu salgın çalışma hayatını, istihdamı, işçiyi ve işvereni etkiledi. Biz sosyal koruma kalkanını hayata geçirdik. İşçilerimizi korumak için kısa çalışma ödeneği ve nakit desteğini hayata geçirdik. Vatandaşlarımıza yaptığımız ödeme tutarı 2 milyar lirayı geçti” 

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan Liderliğinde Çalışanlarımıza Sahip Çıktık"

Koronavirüsle mücadele sürecinde çalışanlara işten çıkarılmama hakkı başta olmak üzere çok sayıda imkan sunduklarını anlatan Selçuk, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “Asgari ücretin tespiti konusunda da tüm taraflar görüşlerini ifade edecek. Biz her daim emeğin kutsal olduğuna inandık. Ailesi ve ülkesi için çalışan her vatandaşımızın yanında olduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde çalışanlarımıza her zaman sahip çıktık” 

Asgari Ücrette 3 Puandan Daha Fazla İyileşme Gerçekleştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 18 yıl boyunca 3 puanın üzerinde iyileşme kaydedildiğini ifade etti: 

“Asgari ücret rakamlarına baktığımız zaman 2019 enflasyonu yüzde 11 84’tü, biz asgari ücreti yüzde 15 arttırdık. 3 puanın üzerinde iyileşme kaydettik” 

Amacımız Uzlaşmak

Aynı anda hem işçiyi hem de işvereni korumaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Selçuk, bu düşüncesini şu sözlerle dile getirdi:

“İnşallah uzlaşı ile benim bu seneki ümidim uzlaşı ile çıkması, sonuçlandırmayı umut ediyoruz. Asgari ücretin işçi ve işverenlerimiz beklentilerine uygun bir seviyede belirleneceğine inanıyorum” 

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat Pandemi Döneminde İşçinin Yaşadıklarını Aktardı

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat salgın döneminde yaşanan sorunları aktarırken, asgari ücretin altında çalışmak zorunda kalan insanların da olduğunu ifade etti:

“Krizin faturası her zaman olduğu gibi işçilere kesiliyor. İşçi çıkarma yasağı geldi ancak sendikasız işyerlerinde keyfi olarak ücretsiz izne çıkarılan insanlar asgari ücretin yarısını bile alamıyor. Aylık 1168 liralık destek yetersiz kaldı” 

Türkiye'de 7 milyondan fazla asgari ücretli olduğunu ifade eden Irgat  “Bu çok üzücü bir rakam. Milyonlarca insan borçlanarak hayatlarını sürdürmek durumunda kaldı” diyerek, bu oranın yüksekliğinin altını çizdi.

"Bakanım İnsanların Bu Ücretle Geçinmesi Mümkün mü?"

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Bakan Selçuk'a sorduğu asgari ücret sorusu ile ailelerin durumunu masaya yatırdı:

 “Sayın Bakanım siz aileye bakan da bir bakansınız, bu yaşanılan ücretle insanların geçinmesi mümkün mü? Asgari ücretli ve bütün çalışanlar için vergi düzenlemesi adil değildir. Asgari ücretlinin vergi ödeyip, ödemeyeceğini ciddi düşünmek zorundayız” 

 

"Fedakarlığı Ekonomik Krizde Serveyine Servet Katanlar Yapsın"

Halktan fedakarlık yapması beklendiği bugünlerde fedakarlığı yapması gereken kişinin başka bir yerde olduğunu işaret eden Irgat, bu düşüncesini şu sözlerle ifade etti:

“Fedakarlığı ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. İşçilerin fedakarlık yapacak takati kalmamıştır” diyen Irgat, üç işçi konfederasyonunu ortak talepleri olduğunu aktararak, “Sizlerden istirhamımız bu sese kulak verilsin. En düşük ücretten tasarruf beklenmemeli”  

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç : Hizmet Sektörü İyi İncelenmeli

Sürdürülebilir bir kalkınma vizyonu ile Türkiye’nin değişime uyum sağlaması gerektiğini belirten TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, bu süreçte çokça yıpranan hizmet sektörü çalışanlarını işaret etti:

“Hükümetimizin istihdamı korumak için verdiği destekler önemlidir. Ocak-Şubat-Mart aylarında istihdamımız neyse şu anda o rakamlar içinde olduğumuzu belirmek isterim. Bu salgından hizmet sektörü olumsuz etkilendi. Asgari ücret hizmet sektöründe olumsuz etkilenme göz ardı edilmeden belirlenmelidir. Ani ve büyük ücret değişimleri uzun seneler yayılmış istihdam etkileri gösterdiğini geçtiğimiz dönemde de gördük."

Koç 3 Buçuk Milyar Kayıt Dışı Çalışan Olduğunu Söyledi

Çalışanlara belirlenecek olan asgari ücret alt limit konuşmasına dahil edilmeyen 3 buçuk milyar kayıt dışı çalışanın olduğunu ifade eden Koç, bu düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

Çalışanlara ödenecek en alt limiti ifade eden asgari ücret belirlenirken, işletmelerin durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Asgari ücret yeni istihdam yaratılmasında etkili olduğu gibi yatırımcıların da yatırım kararında etkenlerden biridir. Yabancı yatırımcı çekmek kolay değil. Bugün itibariyle işsizlik oranı yüzde 13, genç işsizliği yüzde 20 seviyelerinde. Her iki yüksek öğrenim mezunu gencimizden biri işsiz. Enflasyonun üzerinde artış gösteren asgari ücretle birlikte kayıt dışılık da yükselmiştir. Bir puanlık kayıt dışının ülkemize maliyeti 3,5 milyar liranın üzerinde. TİSK olarak kayıt dışılıkla mücadelenin yanındayız.

İşçi Talepleri Sıralandı

Çalışan taleplerini sıralayan Koç, toplu iş sözleşmesi yapılan firmalarda %7 oranında destek talebinde bulundu:

"2021 yılı asgari ücreti tespitinde taleplerimizi aktarmak isterim. Kayıt dışılık dikkate alınmalı. 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteği devam etmeli, tüm işletmeleri eşit şekilde kapsamalı. Yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının alınmamasını, SGK işveren desteğinin yüzde 5’ten 6’ya yükseltilmesi ve toplu iş sözleşmesi uygulanan yerlerde yüzde 7’ye yükseltilmeli.”

04 Ara 2020 - 15:50 Ankara- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 185.472 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.