Elektronik Sigaranın Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Sigara tüketimini azaltmak ya da sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ilk başvurduğu çare elektronik sigara olmaktadır. Fakat yakın zamanda yapılan araştırmalar, elektronik sigaraların normal sigaradan daha zararsız olmadığını, aksi halde daha zararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Elektronik sigara tüketimi birçok konuda sağlıksız iken, en büyük zararının doğurganlık üzerine olduğu belirtilmektedir. İşte elektronik sigara ve gebelik ilişkisi!

Elektronik Sigara Gebeliği Olumsuz Yönde Etkiliyor

Op. Dr. Betül Görgen (Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı) hamilelik, doğurganlık ve elektronik sigara ilişkisi hakkında bilgi paylaşımında bulundu:

"North Carolina Üniversitesi'nde gebelik ve elektronik sigara kullanımı ilişkisinin merkeze alındığı araştırmada elektronik sigara kullanımının döllenmeyi geciktirdiği ortaya çıkardı. Farelerin kullanıldığı deneylerde dişi yavruların sağlık ve üreme konusunda sorunlar yaşadığı ortaya konuldu. Bu bulgular, sigara tüketimini azaltmak ya da kesmek için elektronik sigara tercihi yapılmasının çok daha sağlıksız olduğunu ortaya çıkardı. "

Hamileler Elektronik Sigara Kullanabilir Mi?

Sigara kullanımı hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde oldukça zararlı sonuçlara neden olmaktadır. Çocuklarda gelişim ve zeka geriliği ile birlikte vücut direncinin de düşmesine neden olan sigara tüketimi, annenin hem gebelik hem de emzirme döneminde uzak durması gereken önemli bir konudur.

Hamileler Elektronik Sigara Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Elektronik sigara, normal koşullarda hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmaması gereken bir cihazdır. Fakat bu konuda yeterince istekli olmayan vatandaşlarımız için biz, en az zarar ile elektronik sigara kullanımını araştırdık. İşte detaylar!

İlginizi Çekebilir: E-sigara daha az zararlı değil

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441484/elektronik-sigaranin-hamilelik-uzerindeki-etkileri