İlişkilerde Gerginlikleri Çözmenin 5 Altın Kuralı

Günümüz ilişkilerinin gergin ve çözümsüz olmasının en temel nedeni iletişim kuramamaktır. Birbirini anlayamayan çiftler, kendini anlatamayan taraflar ve önyargılar ilişkinin büyük gerginliklerle boğuşmasına neden oluyor. Peki, ilişkilerde gerginlikleri çözmenin kuralları nelerdir?

 

1 - Uzun Konuşmalardan Kaçının

[caption id="attachment_160048" align="aligncenter" width="800"] Uzun Konuşmalardan Kaçının[/caption]

Eğer ortada anlaşılamayan ya da ortak nokta bulunamayan bir konu varsa, uzun uzadıya tartışmanın anlamı yoktur. Bir süreliğine o konuyu rafa kaldırmak her iki tarafın da sağlıklı düşünmesini sağlar. Anlaşamadığınız konularda uzun uzun konuşmak, konuşmanın geçmişe doğru gitmesine, geçmişte yaşanan sorunların tekrar gün yüzüne çıkmasına neden olur.

 

2 - Biriktirmeyin

[caption id="attachment_160050" align="aligncenter" width="500"] Biriktirmeyin[/caption]

Bir konu hakkında fikriniz uymayabilir, bir yerde yaptığı bir davranıştan rahatsız olabilirsiniz, sizin hakkınızda yaptığı bir yorum sizi kırmış olabilir. Bu gibi durumlarda eğer kendisi bunun farkında değilse, onunla konuşmaktan çekinmeyin! Biriktirmeyin! Biriktirmek, yapılan hatanın daha da ileri gitmesine, zamanla davranış haline gelmesine neden olur. Anlaşmazlıkların üstünü kapatmak, ileride büyük anlaşmazlıklar yaşanmasına neden olabilir.

 

3 - Kısır Döngülere Girmeyin

[caption id="attachment_160051" align="aligncenter" width="800"] Kısır Döngülere Girmeyin[/caption]

Bir konuda anlaşamıyorsanız ve sık sık aynı konudan bahsediyorsanız; bu hem sizi hem de ilişkinizi yorar. Belirli bir konuda fikir ayrılığınız olduğunu düşünüyorsanız ve işin içinden çıkamıyorsanız öncelikle sakin kalmaya çalışmalısınız. Eğer sakin kalamıyor, heyecanlanıyorsanız bu durumu partneriniz ile paylaşmanız iyi bir adım olacaktır. “Ben seninle tartışmak istemiyorum. Ama bu sorunu çözemiyoruz da. Ne yapabiliriz? Hadi, birbirimize yardım edelim.” demek çok zor olmayacaktır.

 

4- Yasaklayıcı Davranmayın

[caption id="attachment_160054" align="aligncenter" width="728"] Yasaklayıcı Davranmayın[/caption]

Sürekli bir şeylere yasaklar koyan, sürekli karşısındaki kişiyi kısıtlayan olmak, kişinin ve ilişkinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Uzun ilişkilerde yasaklayıcı olmak, kişinin özgürlüğüne engel olduğu için bir gün bir yerde patlayacak bir bomba gibidir. Bunun yerine yasaklamak yerine, daha yumuşak bir tavır ile üzüldüğünü belli etmek daha faydalı bir yaklaşım olur.

 

5- Saygılı Davranın

[caption id="attachment_160056" align="aligncenter" width="800"] Saygılı Davranın[/caption]

Karşısındaki kişiyi saymayan, onun kişiliğine hakaretlerde bulunan kişiler uzun ilişki yaşayamazlar. Partnerini bir noktada kırmak, bilerek isteyerek üzücü şeyler söylemek, ona saygısızlık yapmak; onun da size saygısızlık yapma hakkını duymasına dolayısı ile karşılıklı anlaşmazlıklara neden olur. Unutmayın ki ilişkinin temel anahtarı saygıdır.

BAKINIZ: YURT DIŞINA PARA GÖNDERMENİN 11 KOLAY YOLU!

 

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442464/iliskilerde-gerginlikleri-cozmenin-5-altin-kurali