Mayıs Ayı Nakdi Ücret Ödemeleri Başladı: 8-10 Haziran Arası Ödemeler Tamamlanacak!

Zehra Zümrüt SELÇUK (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı) çok merak edilen Mayıs ayı nakdi ücret desteğinin ne zaman yapılacağını açıkladı. İşte, detaylar!

Mayıs Ayı Nakdi Ücret Desteği 8 Haziran İtibariyle Başladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, covid19 salgını nedeniyle Devlet’in yapacağı nakdi ücret yardımının bugünden (8 Haziran 2020 ) itibaren yapılmaya başlanacağını duyurdu. Yazılı bir açıklamayla tarihi duyuran Bakan Selçuk “ödemeler verilen İBAN numaraları üzerinden şahısların hesaplarına yapılacak. İBAN numarasında hata olanların ödemeleri ise PTT’ye yapılacak” diye de ekledi.

Ödemeler T.C Kimlik Numarasına Göre Yapılacak

Covid19 salgını nedeniyle iş verenleri tarafından ücretsiz izne çıkartılan vatandaşların ödemeleri Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına 8-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

15 Mart 2020 yani Covid19 salgınından sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilerin destek ödemesinin de bugün başladığını belirten Zehra Zümrüt SELÇUK;

"Yoğunluğu önlemek amacıyla aldığımız tedbirler doğrultusunda işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilerimizin nakdi ücret desteği ödemelerini ise T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0, 2 ve 4 olanlara 9 Haziran'da, 6 ve 8 olanlara ise 10 Haziran'da gerçekleştireceğiz."

Diyerek akıllarda ki soru işaretlerini de giderdi.

Nakdi desteği ödemelerinin bu gün başlayacağını duyan halk, sevindi. Ücret desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağı halk tarafından merak ediliyordu. Bu açıklamayla beraber meraklar giderildi.

Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Nakdi ücret desteği çıktığından beri vatandaş, nakdi ücret desteği nedir, diye merak ediyor. Ücret desteği, coronavirüs salgını nedeniyle iş akdi feshedilen ya da işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılan kişilerin Devlet yoluyla alacağı destek ücretidir. Nakdi ücret desteği kanunu, coronavirüs nedeniyle 17.04.2020 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanarak yasalaştırılmıştır.

Ücret Desteğinden Hangi Kişiler Faydalanabilir?

Nakdi ücret desteğinden faydalanmak için;

Eğer bu maddelerden herhangi birine uymuyor iseniz, nakdi ücret yardımı alamazsınız.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4812049/mayis-ayi-nakdi-ucret-odemeleri-basladi-8-10-haziran-arasi-odemeler-tamamlanacak