Düzce de Susuzluk Tehlikeli Boyutlara Ulaştı!

Düzce’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Uğur deresi son yılların en düşük debisini gördü. Düzce, susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya! İşte, detaylar!

Su Seviyesi Tehlikeli Biçimde Azaldı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul genelinde yağan şiddetli yağmur etkisini Düzce de de göstermişti. Bu yağış son zamanların en büyük yağışı olmasına rağmen ne yazık ki Düzce’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Uğur deresini doldurmaya yetmedi!

Düzce Belediyesi bir açıklama yaparak halkına duyuruda bulundu;

“Uğur deresinin suyunun azalması su borularımızda basınç sorunu yaşatıyor. Susuzluk yaşanmaması adına içme suyunun bahçe sulamak vs. işlerinde kullanılmamalıdır”

Düzce Belediyesi yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Haziran ayı başında  itibaren Düzce merkez içme suyu kaynağı olan Uğur Suyu Dere’sinden alınan ham su miktarında azalma yaşandığından içme suyu arıtma tesisimize istenilen miktarda su gelmemektedir. Kullanımın yoğun olduğu saatler de şebekemizde basınç düşmekte ve üst katlara su çıkmaması sorunu yaşanabilmektedir. Son birkaç yıldır devam eden sorunun kökten çözülebilmesi için Belediye Bakanlığımızca DSİ ve İLBANK A.Ş ile gerekli görüşmeler yapılmış olup kısa süre içerisinde ihale ve inşaat çalışmalarına başlanması planlanmaktadır. Bu süreç içerisinde içme suyu ile sulama yapmamanızı ve su tüketiminde ekstra özenli davranmanızı öneririz.  

- OKU HABER, Yerel Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4936055/duzce-de-susuzluk-tehlikeli-boyutlara-ulasti