İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemeleri İçin Tarih Belirlendi

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri hakkında haber bekleyenlere müjdeyi Bakan Zehra Zümrüt Selçuk verdi. Bakan, ödemeler hakkında yaptığı açıklamada Temmuz ayına ilişkin ödemelerin 27 Temmuz’da hesaplara aktarılacağını iletti. Kurban Bayramı öncesi tüm ödemelerin yapılacağını belirtti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“ 5 Ağustos’ta yapılması gereken Temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Böylece bayram öncesinde vatandaşlarımıza bu destekleri ulaştırmış olacağız. Ödemeleri, 27 Temmuz’dan itibaren T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” Dedi.

Temmuz Ayı İşsizlik ve Çalışma Ödemeleri 27-29 Temmuz Tarihleri Arasında Ödenecek

Ödemeler, IBAN hesabı olan kişilerin direkt olarak hesaplarına aktarılacak. IBAN belirtmeyen kişiler ise PTT üzerinden paralarını çekebilecekler. T.C. kimlik numarasına göre ödemelerin yapılacağını söyleyen bakan, tarihleri ise şu şekilde açıkladı;

“ T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0-2 olanlara 27 Temmuz’da, 4-6 olanlara 28 Temmuz’da, 8 olanlara 29 Temmuz’da ödemeler yapılacak” açıklamalarında bulundu.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kimlere Verilir?

İşyerinde haftalık olarak çalışılması gereken günler bazı sebeplerden dolayı çalışılamaz duruma gelebiliyor. Böyle durumlarda çalışılmayan günlerin ödemesi işçiye, her ayın beşinde kısa çalışma ödeneği olarak ödenir. Ödemeler PTT üzerinden yapılır. Tarihin erkene çekilme yetkisi ise sadece Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına aittir.

Sigortalı çalışanların, belirli nedenlerden dolayı çalışamadıkları günlerin paralarının devlet tarafından ödenmesi olarak görebilirsiniz. Bu durum 3 ayı geçmeyecek şekilde uygulanmaktadır. Cumhurbaşkanı duruma göre bu süreyi 6 aya kadar uzatabilir.

Koronavirüs döneminde iş yerlerini kapatmak zorunda kalan birçok işveren oldu. Bu nedenle de işçiler işlerini yapamadılar. Bu dönemde işçilere maddi destek vermek amaçlı kısa çalışma ödenekleri yatırıldı.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5033376/issizlik-ve-kisa-calisma-odemeleri-icin-tarih-belirlendi