ASELSAN Yerli Kalp-Akciğer Makinesi Geliştirdi

Türkiye ekonomisini önemli ölçüde kalkındıran ASELSAN, sağlık teknolojileri alanında uzmanlığı ile bilinen Bıçakcılar ile ortak çalışması sonucunda ilk yerli kalp-akciğer makinesi projesini hayata geçirdi! 

Kalp ve Akciğer organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan, daha doğru bir deyişle onların yerine işlev gören akciğer-kalp makinesi, ameliyatların vazgeçilmez sağlık teknolojisi olacağa benziyor. 

ASELSAN Bıçakçılar Bir Arada

Hem sağlık hem de ekonomi alanında önemli bir AR-Ge projesi olan bu yeni teknoloji ile ameliyathaneler çok daha donanımlı hale geliyor. Milli akciğer-kalp makinesi üretimi için imzaları atan iki büyük firma arasında uyumlu bir çalışma süreci planlanırken, ASELSAN'ın teknolojik alt yapısından ve Bıçakçılar firmasının tıbbi makineler konusundaki 60 yılı aşkın deneyiminden yararlanılmak isteniyor. 

Teknik detayların görüşüldüğü toplantıda üretim ve Ar-Ge süreçleri için imza atan Türkiye için büyük bir öneme sahip olan iki firma da süreç ile ilgili umut verici konuşmalarda bulundu. Öncelikle Türkiye'de satışa sunulması planlanan yeni sağlık teknolojisi ürününün, ileriki dönemlerde ihraç edilmesi de planlanıyor. 

Kalp - Akciğer Makinesi Ne İşe Yarıyor?

Açık kalp ameliyatları sırasında ameliyat edilen bölgenin aynı zamanda hem kandan arındırılmış hem de hareketsiz bir pozisyonda olması gerekmektedir. Boşlukları kan ile dolu bir kalbe uygulama yapmak oldukça zor bir müdahaledir. Bu noktada kalbin vücuda kan pompalama görevini üstlenen bir cihaza ya da organa ihtiyaç duyulmaktadır. Kalp-akciğer makinesi, kan dolaşımını kendi içerisindeki mekanizma üzerinden gerçekleştiren bir cihazdır. Biyomedikal cihaz teknolojileri arasındaki bu mucizevi teknoloji ile dolaşım sistemi pasif hale gelmeden kalp ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. 

Kan Zehirlenmelerini Önlüyor

Yerli kalp-akciğer makinesi yani The Heart-Lung Machine , ameliyat sırasında dolaşım sisteminin kapanmamasını sağlayarak herhangi bir kan zehirlenmesi, felç geçirme ya da duyu kaybetme gibi durumların yaşanmasının önüne geçmektedir. Kalp ve akciğer organlarının yerine çalışan bu makine ile vücudun en hassas iki parçası olan kalp ve akciğer kolayca onarılabilir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5086028/aselsan-yerli-kalp-akciger-makinesi-gelistirdi