İYİ Partili Aylin Cesur Hükümetin Yardım Politikalarının Yetersiz Olduğunu İfade Etti

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, hükümetin yardım politikalarının insanları hayata katmayan ve muhtaç hale getiren ve bu yardımların da artık çok yetersiz olduğunu olduğunu belirterek reform çağrısı yaptı. 

TBMM Genel Kurul’unda görüşülen bütçe üzerinde İYİ Parti adına konuşan Cesur, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini belirterek

“İnsanların mutlu olması için ekmek kadar mühim olan şeyler var: Tokluğun yanında, hem rahat olmaları hem de geleceğe olan güvenlerini yitirmemeleri lâzım. Devletlerine, ülkelerine ve kendilerine olan inancı kaybetmemeleri lâzım. Bugün bunların tamamı zedelenmiştir.” dedi.

Milyonlarca İnsan İşinden Oldu 

Cesur, siyaset, medya ve gönüllü kuruluşların da ciddi baskılar altında olduğunu savunduğu konuşmasında,

"Eğri oturup doğru konuşalım; inkâr edebilir misiniz ki, durup dururken mi, milyonlarca insanımız işinden oldu?" derken iktidarların ekonomik başarısızlığının toplumda açtığı yaranın büyüdüğünü söyledi. Cesur, "Yara çürüyor, kangrene gidiyor” dedi.

Yardım verilen kişi sayısının artmasının hükümet marifeti olarak görülmemesi gerektiğini, bunun yoksullaşmanın bir göstergesi olduğunu vurgulayan Cesur,

“Sosyal yardım balonu büyüdükçe, istihdamı arttıracak ve ekonomik hayata katılımı mümkün kılacak plan ve projelere kaynak ayrılması zorlaşır” diye konuştu.

Reform çağrısı yapan Cesur, özel durumu olan vatandaşlar için evden çalışma, esnek çalışma, yarı zamanlı çalışma gibi 'çalışma kavramını zenginleştirecek modeller gerektiğini belirterek çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“İş verenlere dezavantajlı grupların istihdamı için teşvik vermek çözüm olabilir. Kamu plan, proje ve iştiraklerinde bu gruptan vatandaşlarımızın istihdamı hedeflenebilir, kotalar arttırılabilir.” 

Gençlerimiz Adına Şikayetçiyiz

Cesur şunları söyledi:

“Gençlerimiz adına şikayetçiyiz. Engellilerimiz adına şikayetçiyiz. Her gün ölen kadınlarımız adına şikayetçiyiz.” diyen Cesur, “Ve onlar adına soruyoruz size, ‘Bu neyin bütçesidir?’ Bu bütçe, hiçbir reform vizyonu olmayan, yapısal sorunları çözmeyi amaçlamayan bir bütçe, “Aynı düzeni devam ettirme bütçesidir. Ve soruyoruz; 35 Milyar lira bütçesi olan Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı bu kronikleşen istihdam sorunu için nasıl bir çözüm geliştiriyor? 
Kamu kaynaklarının keyfilikle bütçe dışına çıkarılmasını denetlenebilirlik ve hesap verilebilirlik açısından doğru bulmuyoruz. Durum öyle bir halde ki devletle iş yapmak için bazı dost vakıflara gizliden yardım yapmak ön şart oldu. Kamu ihalelerinde böyle duyumlar sizin iktidarınızda kanıksandı."

Cesur, yardımlar konusunda, Sayıştay raporlarına da yansıyan ciddi usulsüzlükler olduğunu dile getirerek, 2018’de de, 2019’da da 100 binden fazla kişinin engelli raporu olmadığı, sisteme kayıtlı olmadığı halde engelli maaşı aldığını söyledi. Toplum Yararına Çalışma Programları’na ve diğer programlara da yedek listeden kurasız bir şekilde eş-dost akraba alındığına dikkat çeken Cesur, usulsüzlüklerde yer alan isimlerin açıklanması gerektiğini ekleyerek şeffaflık çağrısında bulundu.

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5879651/iyi-partili-aylin-cesur-hukumetin-yardim-politikalarinin-yetersiz-oldugunu-ifade-etti