İzmir Büyükşehir Belediyesi: 4 Haftalık Tam Kapanma Şart

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilim Kurulu “kontrollü normalleşme”nin ardından etkisini arttıran COVID-19 küresel salgınının baskılanmasına yönelik önerilerini paylaştı. İBB Bilim Kurulu İzmir için 4 haftalık tam kapanmanın şart olduğu vurgulandı.

1. Dalganın 3. Pikinin Tepe Noktasına Bile Gelmeden Türkiye Avrupa'da Birinci

İBB Bilim Kurulu’ndan bugün yapılan açıklamada, ““COVID-19 küresel salgınında 1. dalganın 3. pikinin tepe noktasına bile varılamadan açıklanan en yüksek olgu ve ölüm sayıları nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’da en çok olgu saptanan birinci, dünyada da dördüncü ülke konumuna geldiği vurgulandı. Virüsün varyantlarının (yeni mutasyonların) bulaşma hızlarının artması olgu sayılarında artışa ve hastalığın toplumda kontrolsüz biçimde yayılmasına neden olduğu uyarısı yapılan raporda ayrıca şöyle eklendi:

“Toplumda enfeksiyonların yayılımı ne kadar az olursa varyantların da yayılma olasılığı o kadar az olur, bu nedenle her bir COVID-19 olgusunun engellenmesi kritik önemdedir. ‘Aşılama’ ve ‘kısıtlama’ önlemlerinin yanı sıra ‘aktif takip yapılması’ varyant virüse karşı en etkili önlemlerdir”

İBB, Salgını Baskılamak İçin Öneriler Paylaştı

COVID-19 küresel salgınının baskılanabilmesini sağlayacak önlemler için hızlı davranılarak, bunu başaran ülkelerin uygulamalarının izlenmesi istenilen raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu'nun salgının baskılanabilmesi için önerileri ise şöyle sıralandı:

Doğru maske kullanımı, fiziksel mesafe, temizlik kurallarına uyum, kalabalık ve kapalı alanlarda 15 dakikadan fazla bulunulmaması, mümkün olduğunca evde kalınması, gereksiz seyahatlerin ertelenmesi, sosyal ilişkilerin en az düzeye indirilmesi, kapalı ortamların iyi havalandırılması, önerilen izolasyon ve karantina sürelerine mutlak uyumun sağlanması vb.

 

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6899396/izmir-buyuksehir-belediyesi-4-haftalik-tam-kapanma-sart