featured

Gazeteci Hrant Dink’in Ölümünün 14. Yılında Konuşan Rakel Dink: “Hrant’ı Ergenekon Öldürmüş’ Demek, ‘Ben Yapmadım Ayağım Yaptı’ Demektir” Dedi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti üzerinden 14 yıl geçti. Hrant Dink ölümünün anıldığı acı gününde Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in konuşması duygusal anlara sebep oldu. Eşi Dink’in cinayetinin çözülmek istenmediğini iddia eden Rakel Dink, 

“14 yılda bir cinayet davasını çözemediler. Çünkü maksat çözmek değil. ‘Nasıl kapatırız’ diye çabalıyorlar, ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar”

diyerek ülke hukuk sistemini eleştirdi. Hrant Dink cinayeti davası hakkında karar alınamamasının nedenini geri planda kurulan ittifaklar gösteren Rakel Dink, konuşmasında 

“Hrant’ı FETÖ öldürdü demek, ‘Ben yapmadım elim yaptı’ demektir. ‘Hrant’ı Ergenekon öldürmüş’ demek, ‘Ben yapmadım ayağım yaptı’ demektir”

sözlerine yer verdi. 

Hrant Dink Ölümünün 14. Yılında Karanfillerle Anıldı

19 Ocak 2007 tarihinde önünde vurulduğu Sebat Apartmanı’nın önünde düzenlenen törene çevrimiçi tören ile eşlik edenler de oldu. Törende atılan  “Faşizme inat kardeşimsin Hrant, Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz, Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları tüm sokakta yankılandı.  

Davanın Çözülemeyişine Üzülen Hrant Dink’i Eşi Rakel Dink İddia Dolu Bir Konuşma Yaptı

Yaptığı basın açıklamasında Türk Hukuk sistemine eleştirilerde bulunan Rakel Dink, FETÖ ya da Ergenekon’un suçlanmasını doğru bulmadığını ifade etti:

“Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler! Çözemediler, çünkü maksat çözmek değil. Nasıl kapatırız diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. 14 yıldır bu ülkede nice ittifaklar kuruldu, bozuldu. Ona göre bizim dava da renk değiştirdi durdu. Basitçe söyleyelim, Hrant’ı FETÖ öldürdü demek, ‘ben yapmadım elim yaptı’ demektir. Hrant’ı Erkenekon öldürmüş demek, ‘ben yapmadım ayağım yaptı’ demektir. Yıllarca dilinle bağıra bağıra, ayağınla yürüyerek buraya geldin” dedi.

Anma Töreninde Duygusal Anlar Yaşandı

Hrant Dink ölümünün 14. yılında duygu dolu bir konuşma ile anıldı. Sevenlerinin desteğini yakından hissettiklerini ifade eden Rakel Dink, acılarının dinmediğine değindi:

“Sevgili dostlar, 14 yıldır buradayız.  Bugün pandemi şartlarıyla, acıları ve bilinmezlikleriyle buradayız. Biliyorum ki, yürekleri burada çarpanlar çok çoktur. Burası unutturulmak istenen konuların hatırlandığı, hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı öğrendiğimiz yer, acıları paylaşma, yüzleşme, yüzleştirme yeri oldu. Adalet ve doğruluk arayanların, isteyenlerin bir araya geldiği yer oldu. Bu alan devletin işlediği, göz yumduğu, duyarsızca, acımasızca cevapsız, sonuçsuz bırakılan cinayetlerin, davaların dile getirildiği yer oldu.

Rakel Dink “Ermeni Soykırımı” Yorumuna da Yer Verdi

Yaptığı konuşmada “Ermeni Soykırımı” konusunu da yorumlayan Dink, Rab yardımcımız olsun, diyerek iyi dileklerde bulundu:

“Bir kılıç artığı torunu olarak, yüzyıldır yaşadığımız acıları inkar etmek, yalanlamak yetmedi bir de “sözde soykırım” diyerek, yalanlarına tüy diktiler. Birilerini acıtıyor muyuz, incitiyor muyuz diye hiç düşündünüz mü? Ermeni’ye sonu gelmeyen düşmanlığınız, hakaretleriniz, aşağılamalarınız, kininiz, öfkeniz gerçekten artık yoruyor. Siz hiç yorulmadınız mı? Yazık. Susmak, pişkinlik utanç verici. Rab yardımcımız olsunGördüğü insan kardeşini sevmeyen, görmediği Allah’ı seviyorum diyen yalancıdır” diyor Tanrı sözü. Tekrarlanmaması için, sorumluluk, duyarlılık, adalet ve doğrulukla pişmanlık gerekiyor. İtiraf, özür ve tövbe gerekiyor. Sevgili dostlar, o kadar çok biriken acılar, katliamlar, cinayetler, yaslar, davalar var ki, acımızı dile getirmekten utanır olduk. Vatandaşıyla sorunları bitmeyen bir devletimiz var maalesef… Halbuki öldürmekten, düşmanlıktan, savaştan kim ne kazanmıştır, ölümün, yasın, acıların, kıtlığın, bereketsizliklerin çoğalmasından başka? Barış esenlik, sevgi, iyilik, bereketle sevinç varken; neden kötülük, neden düşmanlık, neden zulüm, neden savaşlar? Bunlar Tanrı’ya da düşmanlıktır. Temiz eller böyle mi olur? Bu virüs hangi sabunla temizlenir. İnsan onuru böyle mi korunur? Devletler, yönetimler böyle mi onurlu olur?

Rakel Dink Hrant Dink Davasının Kapatılmaya Çalışıldığını İddia Etti

Davanın çözülmeye değil kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Rakel Dink, 14 yıldır çözülemeyen davada amacın çözmek olmadığını iddia etti:

“Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler! Çözemediler, çünkü maksat çözmek değil. Nasıl kapatırız diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki bir türlü paketleyemiyorlar. Şu kadar yıldır etkili bir soruşturma yürütememek başka nasıl izah edilebilir? Şu kadar senedir tehdit edenlerin, hedef gösterenlerin bir kere bile sorgulanmamış olmaları, başka nasıl açıklanabilir? Yakında davada yine bir karar çıkarıp bitti demeye çalışacaklar. Bittiğinden eminseniz neden avukatlarımızın taleplerini reddediyorsunuz? Neden tehdit edenleri, hedef gösterenleri ve azmettirenleri soruşturmuyorsunuz?”14 yıldır bu ülkede nice ittifaklar kuruldu, bozuldu. Ona göre bizim dava da renk değiştirdi durdu. İnsan düşünmeden edemiyor: acaba bu defa hangi ittifaktaki kimlere dokunuyor? Basitçe söyleyelim, Hrant’ı FETÖ öldürdü demek, “Ben yapmadım elim yaptı” demektir. Hrant’ı Ergenekon öldürmüş demek, “Ben yapmadım ayağım yaptı” demektir. Yıllarca dilinle bağıra bağıra, ayağınla yürüyerek buraya geldin. Ve silahı iki elinle tutup tetiği çektin. Çutağımı öldürdün. Sen ayağın, sen elin, sen dilin değilsen nesin? 14 yıldır görevini layığıyla yaptığını kanıtlamaya çalışan onca inkarcının, sanıkların ve tanıkların arkasında bir garip devlet görüntüsü var. Katil olmadığını kanıtlamak için adeta aptal olduğunu kanıtlamaya çalışan bir devlet… Bırakın hangi duvar, hangi bina yıkılırsa yıkılsın. Bu halk bundan iyisini inşa edecektir. İnşa edemeyecekse zaten harabedir.

Dink “Rab’bin İğrendiği Yedi Şey” ile Sorumlulara Seslendi

Davanın çözülememesinden memnun olmadığını sık sık dile getiren Rakel Dink, Rab’bin uygun görmediği 7 şey paylaşımında bulunurken, iddia dolu bir konuşma yaptı: 

“RAB’bin iğrendiği yedi şey vardır. Maalesef gururdan, yalandan geçilmiyor. İnsan öldürenler, düzenbazlar, kötülükten zevk alanlar çoğaldıkça çoğalıyor. Ve maalesef ayırımcı zihniyet, çekişmeler, düşmanlık ve yalancılık soluyarak beslenip semizleniyor. Ülkemiz için yas tutsak yeridir, çünkü hepsi fazlasıyla var. “Suçu yalanla örülmüş iplerle, günahı araba urganıyla çekenlerin vay haline!.. Kötüye iyi , iyiye kötü diyenlerin, karanlığı, ışık, ışığı karanlık yerine koyanların; acıya tatlı, tatlıya acı diyenlerin vay haline.”

Başak Demirtaş “Cenazemizi Düştüğü Yerden Kaldıracağız”

Hrant Dink cinayeti davası devam ederken, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da anma törenine katılarak “Cenazemizi Düştüğü Yerden Kaldıracağız” dedi:

“Adaleti, avuçlarımızdan kayıp giden barışı arıyoruz. Yine toplandık işte arıyoruz. Bitmiyor matemimiz, çünkü cenazemiz hâlâ yerde. Yasımız bitmedi çünkü cenazemiz hala yerde. Çünkü vebali, mirası ağır. Bulmadan durmayacağız, cenazemizi düştüğü yerden kaldıracağız. Kardeşlik için toprağa ekmek için.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!