Corona Virüs Günlerinde Hukuki Açıdan İş Yerlerindeki Çalışma Koşulları! Kısa, Uzaktan Ve Dönüşümlü Çalışma Uygulamaları! İş Sağlığı Ve Güvenliği!

Çin Wuhan’dan çıkarak tüm dünya üzerinde salgın boyutunda etkileri görülen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi ve Yüksek Risk” yönlerine vurgu yapılan Corona virüsün, ülkemizde de etkileri hissedilmeye başladı.

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
İşe Giriş Çıkış Nasıl Olacak | Kısa Çalışma Ödeneği Yeni Gelişmeler Neler? Pandemi İşten Çıkarma Yasağı Ne Zaman Bitiyor?
Kısa Çalışma Ödeneği Son Durum | İşsizlik Ödeneği ve Nakit Ücret Desteği | 22 Madde İŞKUR Verileri Kapsamında Merak Edilenler
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Çin Wuhan’dan çıkarak tüm dünya üzerinde salgın boyutunda etkileri görülen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “ Pandemi ve Yüksek Risk” yönlerine vurgu yapılan Corona virüsün, ülkemizde de etkileri hissedilmeye başladı.

Gün geçtikçe bu salgının sağlık yönünden etkileri kadar ekonomik ve hukuki açıdan da farklı etkileri ve boyutları ortaya çıkıyor. Bu yazımız kapsamında Corona günlerinde virüsün iş hayatına olan hukuki etkilerine odaklanarak, aydınlatıcı bilgileri sizler, çalışanlar ve işverenler ile paylaşacağız.

İş Yerlerinde Alınacak Önlemlerin Hukuki Dayanağı ve Çerçevesi

İş yerlerinde çalışma güvenliğinin sağlanması açısından başvurulabilecek temel mevzuat 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Kanunu ile bu Kanunun uygulanmasına yönelik çıkartılan yönetmelik ve genelgelerdir. Corona virüs ile ilgili iş yerlerinde alınacak tedbirler ile çalışma esaslarında da bu yazılı kanun, yönetmelik ve genelgeler uyarınca hareket edilir.

Peki Corona virüs salgının etkisi her geçen gün daha derinden hayatımızı etkilenirken İş güvenliği ve iş sağlığı açısından alınması gerekli olan hukuki tedbir ve önlemler neler olmalıdır? Bu kapsamda kısa çalışma, dönüşümlü çalışma ve uzaktan çalışma uygulamaları nelerdir? Çalışmaktan kaçınma hakkı bulunur mu?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 22 maddesinin uygulanması kapsamında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik uyarınca şartları taşıyan işyerlerinde oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları, Corona virüs ile ilgili acilen toplanmalı ve iş yerinde alınacak önlemleri belirlemelidir. Bu kurulların oluşma şartları bulunmayan iş yerlerinde ise bu önlemler konusunda işverenin sorumluluğu bulunur. Risk değerlendirme ve alınacak önlemlere yönelik çalışmalar böylesi etkili bir salgın için hayati önem taşır.

Bu kurulların yapacağı çalışma kapsamında, genel olarak ülke çapında alınan tedbirler dışında iş yerine özel olarak alınacak önlemlerin belirlenmesi, risk taşıyan grup, çalışan ve çalışma alanlarının tespit edilmesi, işyeri dezenfekte çalışması, eldiven, maske gibi önleyicilerin temin ve dağıtımı, kafeterya ve yemekhane düzenlerinin belirlenmesi gibi çalışmaların yapılması gereklidir.

Yine İş yerinde, Corona Virüs ile ilgili bilgilendirmelerin yapılarak çalışanlara duyurulması, korunma tedbir ve önlemlerinin anlatılması, şüphe durumunda yapılması gerekenlerin ne olduğu ile yurt dışına çıkmama noktasında gerekli tavsiyelerin yapılması önemli konular arasındadır.

Bu şekilde gerekli önlemler ve uyarılar yapılarak çalışmanın, güvenli bir şekilde sürdürülmesi hem iş yerinde çalışanların güvenliği hem de işlerin sürekliliği yönünden çok önemli bir husustur.

Kısa Çalışma

Corona virüs nedeni ile başvurulması mümkün çalışma koşullarından biri kısa çalışma olarak karşımıza çıkar.

Corona Virüs nedeni ile olumsuz şekilde etkilenen işveren, tüm kanıtları da göstererek ‘Kısa Çalışma Talep Formu’ ile bu kısa çalışmaya tabi olacak işçileri de bildirerek İŞKUR birimlerine gerekli başvuruyu e-posta yolu ile yapabilir.

Kısa çalışma talebi uygun görülen işyerinde, İşin niteliğine göre kısa çalışmanın nasıl ve hangi süreler ile yapılacağı işveren tarafından belirlenir.

Dönüşümlü Çalışma, Esnek Çalışma

Kamu hizmetleri alanında çalışan işçilere ve kamu görevlilerine Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile verilen izin çerçevesinde kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde yapılan dönüşümlü ve esnek çalışma koşulları, işverenler tarafından iş yerlerinde uygulanarak hem işlerin devamı sağlanabilir hem de çalışanların daha az ve daha güvenli şekilde çalışma yapmalarına olanak sağlanabilir. 

Uzaktan Çalışma

İşveren tarafından yapılacak bir organizasyon kapsamında işçinin, çalışma edimini teknolojik imkan ve iletişim araçlarını da kullanarak evinde ya da iş yeri dışında yerine getirmesine imkan veren çalışma sistemi uzaktan çalışma olarak adlandırılır. Kamu görevleri yönünden de genelge ile bu izin kamu görevlileri ve işçilerine de tanınmıştır. Bu şekilde işverenler kendi işyerleri açısından uzaktan çalışma gibi yöntemler ile daha güvenli bir çalışma ortamını virüs ile mücadelenin sürdüğü bu günlerde alabilirler.

Çalışmaktan Kaçınma

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 13. Maddesinde çalışan yönünden ‘çalışmaktan kaçınma’ koşul, şart ve hakları belirlenmiştir. Kanun maddesinde yer alan düzenlemeye göre, yakın ve ciddi bir tehlike ile karşılaşan çalışanlar, iş yerlerinde oluşturulmuş bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu var ise buraya, yoksa işverene başvuruda bulunarak bu durumun tespit edilmesini ve bu tehlikeye karşı gereken önlemlerin alınmasını talep edebilirler. Bu talep üzerine kurul ya da işveren en kısa sürede kararını verir.

Çalışanın talebi doğrultusunda bir karar verilmesi halinde gerekli tüm önlem ve tedbirler iş yerinde alınana kadar çalışanın, çalışmaktan kaçınma hakkı bulunur. Çalışmaktan kaçınılan bu dönemde çalışanın ücreti ile kendisine kanunlar ve iş sözleşmesi ile tanınan diğer hakları saklı kalır.

Ayrıca aynı kanunun 13 maddesinin 3. fıkrasında ise çalışanlar yönünden yakın ve ciddi olan tehlikenin ‘önlenemez’ olduğu durumlarda, çalışanın yukarıda belirtilen prosödüre uymadan (kurul ya da işverene başvuru yapıp verilecek kararları beklemeden) iş yerini ya da tehlikeli bölgeyi terk etmek sureti ile tespit edilen güvenli yere gidebileceğini ve çalışanın bu hareketi nedeni ile haklarının kısıtlanamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Ek Olarak

Bu yazımızda çalışma hayatında, çalışma ve sosyal güvenlik ile ilgili, söz konusu olan iş kazalarından, iş güvenliği uzmanı işyerindeki çalışma ortamı ve diğer sağlık personelinin çalışma uygulamaları hakkında konulara değindik. İş güvenliği alanında, iş güvenliği uzmanları tarafından ve genel müdürlük olarak iş sağlığı hakkındaki konularla alakalı neler yapılabileceğini anlatmaya çalıştık. Avrupa Birliğine göre iş güvenliği kültürünün kişisel koruyucu şartları ise farklıdır.

25 Mar 2020 - 02:30 - Güncel --- Okunma

Muhabir Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı