Tarihi Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son 5 Yılda Yaklaşık 350 Yeni Proje Başlattık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii'nde millilik ve yerlilik için bütün imkanların seferber edildiğini söyleyerek,"Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden, idamesini gerçekleştirebilen on ülke içinde yer alıyoruz"

Tarihi Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan
Tarihi Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayii'nde bütün imkanların millilik ve yerlilik için seferber edildiğine değinerek şunları dile getirdi:

“Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur. İçimizdeki gafillerin tüm karalama kampanyalarına rağmen silahlı, silahsız hava araçlarımız tüm dünyada gıptayla takip ediliyor"

Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda, MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi olan İstanbul (F-515) Fırkateyni'nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3'üncü Gemi İlk Kaynak Töreni'nde konuştu. Savunma Sanayii'nde millilik ve yerlilik için bütün imkanların seferber edildiğini ifade eden Erdoğan, şu sözlere yer verdi:

“Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur. İçimizdeki gafillerin tüm karalama kampanyalarına rağmen silahlı, silahsız hava araçlarımız tüm dünyada gıptayla takip ediliyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dışa bağımlılık noktasında Türkiye'nin mühimmat ve askeri teçhizat açısından çok çektiğini vurgularken, dile getirdiği şu sözler de kayda geçti:

"Bırakın parasını peşin ödediğimiz uçaklarımızı geri almayı, bakım için gönderdiğimiz uçakları bile geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklarımız için hangarda saklama parası ödemek zorunda kaldık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kendi Savaş Gemisini Tasarlayan, İnşa Eden, İdamesini Gerçekleştirebilen On Ülke İçinde Yer Alıyoruz"

Erdoğan,Türkiye'nin milli güvenliğini korumak için attığı her adımda baskıya karşılaştığını ifade etti ve şöyle konuştu:

"Savunma alanında güçlü, bağımsız ve teknolojik bakımdan yeterli olmayan milletlerin geleceklerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir. Bu durum bizim gibi aynı anda farklı cephelerde beka mücadelesi veren ülkeler için daha çok geçerli. Türkiye hem milli güvenliği garanti etmek hem de dostlarının haklarını savunabilmek için caydırıcılığını en üst düzeyde tutmak mecburiyetindedir. Kıbrıs nedeniyle uğradığımız ambargoları daha dün gibi hatırlıyoruz. Biz yakın tarihimizde mühimmat ve askeri teçhizat açısından dışa bağımlılığından da çok çekmiş bir ülkeyiz. Bırakın parasını peşin ödediğimiz uçaklarımızı geri almayı bakım için gönderdiğimiz uçakları bile geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklarımız için hangarda saklama parası ödemek zorunda kaldık. Suriye ve Doğu Akdeniz’deki savunma mücadelemize kadar milli güvenliğimizi korumak için attığımız her adımda baskıyla karşılaştık. İddia sahibi olmak bununla mütenasip imkan sahibi olmak çok çalışmayı gerektirir. Biz dünyaya karşı sözü olan bir milletiz. Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur. Savunma sanayiinde millilik ve yerliliğin azami seviyeye çıkartmak için imkanları seferber ettik. Gayretlerimizin neticelerini almayı başardık. Savunma Sanayii'nde 2002 yılında 62 proje yürütülürken bu sayı bugün 700'e yaklaştı. Son 5 yılda yaklaşık 350 yeni proje başlattık. Savunma projelerini 11 kat artırarak 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştırdık. Aynı yıllarda savunma sanayii alanında çalışan firma sayımız 1500'ün üzerine çıktı. Sektörün 1 milyar dolara ancak varan yıllık ciro rakamı 11 milyar doları buldu bugün. İhracatımız 248 milyon dolar seviyesinden 3 milyar doları aşan bir noktaya geldi. Kara ve deniz araçlarında kendilerimizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayan bir ülke haline geldik. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden, idamesini gerçekleştirebilen on ülke içinde yer alıyoruz."

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan "Planlamalarımızın Omurgası Milli İmkanlara Dayanmalıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye'nin Libya'daki savaşın akışını değiştirdiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Küresel tedarikçilerin önümüze çıkardıkları zorlukları ve gizli açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen ülke konumundayız"
"İçimizdeki gafillerin tüm karalama kampanyalarına rağmen silahlı, silahsız hava araçlarımız tüm dünyada gıptayla takip ediliyor.  En son 44 günlük Karabağ zaferinde olduğu gibi Türk SİHA'ları elde ettiği başarılarla harp yöntemlerini de değiştiriyor. Libya'daki savaşın akışını da değiştirmiştir. SİHA'ların göz dolduran başarılarıyla beraber ülkemizin diğer savunma ürünlerine yönelik ilgi de artıyor. Küresel tedarikçilerin önümüze çıkardıkları zorlukları ve gizli açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen ülke konumundayız. Öyle bir yere doğru gidiyoruz ki, hiç arzu etmeyiz ama, kötü komşular bizi ev sahibi yaptı. Kara, deniz ve hava gücümüzü artırırken vizyoner bir bakış açısıyla hareket ettik. Kamu, özel sektör, üniversite ayrımına gitmeden tüm bilgi birikimlerimizi değerlendirmeye çalıştık. Bunu bir adım daha öteye taşımamız gerekiyor. Bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bir yüzyılda sağladığı avantajları çok iyi değerlendirmeliyiz. Herhangi bir alanda muadil ürünler ve projeler arasında kendi milli kuruluşlarımızı, firmalarımızı tercih etmek birinci amacımızdır. Dışarıdan temin yoluna gitsek bile planlamalarımızın omurgası milli imkanlara dayanmalıdır."

Erdoğan "6 Yeni Tip Denizaltının Her Yıl Birer Tane Olmak Üzere Hizmete Alınacak | Üç Tarafı Denizlerle Çevrili Bir Ülke Olarak Kendimizi Bu Anlamda Sürekli Geliştirmek Zorundayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yeni tip denizaltının her yıl birer tane olmak üzere hizmete alınacağını aktardı ve şunları kaydetti:

"İstanbul Fırkateynimizi 2023 tarihinde deniz kuvvetleri komutanlığına kazandırmayı hedefliyoruz" 

diyerek şunlara da değindi:

"Geleceğe de hazırlanıyoruz. Yüksek teknoloji gerektiren sistemleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Geliştirmesi süren milli dikey atım sistemini İstanbul Fırkateyn’inde ilk kez kullanacağız. Milli gemi savar sistemimiz Atmaca’yı gemilere entegre etmeye başladık. Bu gemimizde de olacak. Bu sene içinde test ve eğitim gemimiz Ufuk’u, yine bu sene içinde İHA, SİHA’larla donatacağımız Anadolu’yu önümüzdeki yıl denizaltı Piri Reis’i 2023’te İstanbul Fırkateyn’ini deniz kuvvetlerimize kazandıracağız. 6 yeni tip denizaltımızı her yıl birer tane olmak üzere hizmete alacağız. Denizaltı platformlarından uçak gemilerine kadar çeşitli deniz platformlarının ileri teknolojiye sahip yerli ve milli silah ve sensörlerle geliştirilmesini ve ihracatını hedefliyoruz.  Anadolu gemimizden sonra yerli ve milli olarak planlayacağımız uçak gemimiz bizi bu anlamda en üst lige taşıyacaktır. Süratle bunun adımını atacağız. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak kendimizi bu anlamda sürekli geliştirmek, ileri teknolojilerle altyapımızı geliştirmek zorundayız. Bunu da bütüncül bakış açısıyla gerçekleştirebiliriz. Bunların amacı ülkemizi sadece askeri açıdan değil, ekonomik açıdan da dışarıya bağlı kılmaktır. Merhum Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi girişimcilerin projelerini dinamitleyenler bugün de farklı söylemlerle eylemlerini sürdürüyorlar."  

23 Oca 2021 - 19:32 İstanbul- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 238.746 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?