International Data Corporation (IDC) En Çok Satılan Telefonları Açıkladı

0 2

Genel merkezi Amerika’da bulunan ve 1964’te kurulan International Data Corporation (IDC) tarafından yayınlanan verilere göre, küresel pazarda 2019 Ocak ayı ile Haziran ayı döneminde 644 milyon adet akıllı telefon satışı yapıldı. IDC ’nin yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıl Ocak – Haziran döneminde bu yıldan 30 milyon daha fazla satış gerçekleşmişti.

Bu yıl akıllı telefon satışlarındaki artış sadece Çin ve Brezilya’da görüldü. En çok satış ise Çinli üreticilerin akıllı telefon markalarında oldu. Market araştırma şirketi IDC en çok satılan markalarının başında Samsung geldiğini bildirdi. Apple’ın iPhone telefonlarındaki fiyat yüksekliği sebebiyle akıllı telefon alıcılarının daha çok Çinli markalardan telefon aldıkları görülüyor.

En Çok Satış Yapan İlk 5 Akıllı Telefon Markası

International Data Corporation (IDC) En Çok Satılan Telefonları Açıkladı | Genel merkezi Amerika’da bulunan ve 1964’te kurulan International Data Corporation (IDC) tarafından yayınlanan verilere göre, küresel pazarda 2019 Ocak ayı ile Haziran ayı döneminde 644 milyon adet akıllı telefon satışı yapıldı. IDC ’nin yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıl Ocak – Haziran döneminde bu yıldan 30 milyon daha fazla satış gerçekleşmişti.2019 yılının ilk yarısında akıllı telefon satışlarında 147,4 milyonluk satışla Samsung birinciliğini hiçbir firmaya kaptırmadı ve dünyada en çok satan telefon markası Samsung oldu. Samsung’un pazardaki payının ise %22,5 olduğu belirlendi.Huawei, 117,8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirerek dünyanın ikinci en çok satan Çinli akıllı telefon üreticisi oldu. Geçtiğimiz yılda ikinci sırada idi, fakat bu yıl pazardaki payını %18,5’e çıkarmayı başardı.Yapılan araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nin akıllı telefon üreticisi Apple ise %10,9 Pazar payına gerileme gösterdi ve 70,2 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirerek IDC’nin araştırmasında üçüncü sırada yer aldı.Dördüncü sırayı Çinli akıllı telefon üreticisi Xaomi alırken 57,3 milyonluk telefon satışı yaptı. Firmanın pazar payı ise %8,9 olarak açıklandı.Bir başka Çinli üretici Oppo akıllı telefonlarda 52,6 milyon civarında satış yaptı. Oppo akıllı telefon satışlarında %8,9 pazar payı alarak beşinci sıraya yerleşti.

Bu firmaların haricinde var olan diğer akıllı telefon markaları ise 198,7 milyon adet satış gerçekleştirirlerken hepsinin pazardaki paylarının toplam %30,85 olduğu açıklandı.

Bir Cevap Yazın