featured

Koruyucu Aile Ne Demektir? 30 Haziran Koruyucu Aile Günü ve Koruyucu Aile Hakkında Merak Edilenler…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koruyucu aile ne demektir? Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile her yıl 30 Haziran gününün “Koruyucu Aile Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Yayınlanan “Koruyucu Aile Günü” konulu genelgede, çocukların sağlıklı bir şekilde yetişebilmeleri için onları sevecek, koruyacak, destekleyecek, sosyal ve maddi gereksinimlerini giderecek bir aile ortamına ihtiyaç duyacaklarına vurgu yapıldı.

YouTube video

Genelge ile tarihte uzun yıllar boyunca çocuk koruma konusunda çok önemli hizmetlere imza atan Ankara Himaye-i Etfal Cemiyeti kuruluş günü olan 30 Haziran’ın bundan sonra “Koruyucu Aile Günü” olarak kutlanacağı belirtildi. Peki, Koruyucu aile ne demektir? Koruyucu aile nasıl olunur? Başvuru nereye yapılır, şartları nelerdir? İşte, tüm merak edilen yönleri ile “Koruyucu Aile” düzenlemesi…

Koruyucu Aile Ne Demektir?

Koruyucu aile ne demektir? Koruyucu aile en genel tanımı ile, herhangi bir nedene dayalı olarak kendi biyolojik (öz) ailesinin yanında onlarla birlikte kalması mümkün bulunmayan çocukların, uzun ya da kısa süreli olarak, ücretli ya da gönüllü şekilde, devlet denetiminde olan aileler tarafından yetiştirilmesi ve bakılmasıdır.

Koruyucu aile hizmetleri, “Koruyucu Aile Yönetmeliğine” uygun bir şekilde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü denetiminde yürütülür.

Koruyucu Aile Olabilecekler Kimlerdir?

Koruyucu aile ne demektir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve sürekli olarak Türkiye’de ikamet eden, düzenli gelir sahibi olan, 25 – 65 yaş aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu, evli ya da bekar, çocuklu veya çocuksuz herkes koruyucu aile olabilme hakkına sahiptir.

Ancak çocuğun biyolojik anne ve babası ya da vasisi koruyucu aile olamaz. Yine bekar olanların koruyucu aile başvurularında 30 yaşını doldurmaları ve çocuğa ailesinin yokluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkileri bulunması aranır.

Koruyucu Aile Ne Demektir ? Koruyucu Aile Nasıl Olunur? Başvurular Nasıl Yapılır?

Koruyucu aile başvuruları, ikamet edilen ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile yapılabilir. Ayrıca koruyucu aile başvuruları online ortam üzerinden e-devlet yoluyla da gerçekleştirilebilir

https://www.youtube.com/watch?v=kdON9jEuIEY

Koruyucu aile başvurusu ve ilgili uzmanlar tarafından takip edilen süreç ise şu aşamalardan oluşur;

Koruyucu aile olmak için başvuru,Gerekli evrak ve belgelerin tamamlanması,İnceleme ve sonrasında uygun görülürse onay aşaması,Uygun çocuk ile eşleştirme ve sonrasında uyum aşaması,Sözleşme düzenlenmesi,Çocuğun koruyucu aileye teslimi,İzleme ve denetim aşamaları

Koruyucu Aile Bakım Modelleri Nelerdir?

Koruyucu aile ne demektir? Biyolojik ailelerinin yanlarında yetişme

şansını yitirmiş veya çeşitli sebepler ile evlat edindirilememiş kız veya erkek, tek veya kardeş, sağlıklı ya da engelli olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeleri uygun olan ve korunmaya ihtiyaç duyan çocuklar, uygun koruyucu aileler yanına yerleştirilirler.

YouTube video

Koruyucu Aile Hizmeti kapsamında dört farklı tür bakım modeli bulunur;

Akraba veya yakın çevre koruyucu aile modeli,Süreli koruyucu aile modeli,Geçici koruyucu aile modeli,Uzmanlaşmış koruyucu aile modeli

Ayrıca koruyucu aile olarak görevlendirilenlere, yanına yerleştirilen çocukların bakımları, eğitimleri, masrafları ve yetiştirilmelerine yönelik harcamalara karşılık olmak üzere, çocuk başına ve varsa çocuğun engellilik ve yaş durumuna göre değişen miktarlarda aylık net ödeme gerçekleştirilir. Aile yardımı nedir yazımızı okumak için tıklayınız. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!