Teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı Neleri Değiştiriyor?

Teknoloji hayatımıza çok hızlı bir şekilde girip hiç olmadığı kadar gündelik yaşantımızı etkilemeye ve hatta dönüştürmeye şekillendirmeye başladı. Özellikle yeni nesil teknolojiler, akıllı cihazların giderek artması, yapay zekanın gelişmesi ve internet 2.0’ın yükselmesi ile günümüz dünyası çok değil on yıl öncesine göre bambaşka bir zaman deneyimlemeye başladı.

Sosyal medya bağımlılığı çığ gibi büyüyor

Her şey gibi teknoloji de toplumları etkileyen ve gündelik yaşamlarını değiştiren bir unsur. Özellikle sosyal medya platformlarının hayatımızın tam ortasına yerleşmesiyle sosyalleşme, arkadaşlık, ilişki kurma kavramlarımız ve pratiklerimiz de dönüştü. Bu da sosyal medya bağımlılığının sosyal hayatı darpettiğini ortaya çıkarıyor.

Artık kendimize ve çevremize dair karar alma süreçlerimizi bile değiştiren sosyal medya, arkadaşlık ilişkilerimizi, topluluk oluşturma hallerimizi de derinden etkiledi. Peki bunca değişim, internet sayesinde bunca küçülen dünya gerçekten de bizi daha mı sosyal varlıklar haline getirdi yoksa yalnızlaştırdı mı?

Aşağıdaki maddelere vereceğiniz cevaplara göre hayatınızda yenilikler yapmanız gerekebilir. Gelin şimdi hep birlikte sosyal medya bağımlılığı ve teknolojinin yeni toplumsallaşma biçimlerinin etkilerini konuşalım.

Fiziksel olarak birlikte vakit geçirdiğiniz insan sayısı azalırken sosyal medya üzerinde yüzlerce arkadaşınız varsa yalnızlaşıyor olabilirsiniz.

Evet, sosyal medyanın sunduğu sanal ortam da içinde yaşadığımız fiziksel dünya kadar gerçek. Çünkü artık sosyal medya insanların inançlarını, görüşlerini şekillendirebiliyor; sosyal medyada ünlü olan fenomenler markaların geleceğini belirleyebiliyor, sosyal medyada çıkan haberler devletlerin politikalarını değiştirebiliyor. Yani fiziki dünyadaki etkileşimler kadar gerçek sonuçları doğurup, olayları doğrudan etkileyebiliyor.

Ancak yine de görüyoruz ki bir süre sonra bütün olayları sosyal medyadan takip eden, savaşları online olarak izleyen bir nesil giderek duyarsızlaşıyor ve hissizleşiyor.

Sosyal medyanın yarattığı gerçekliği tek gerçeklik olarak kabul eden özellikle ergenlik çağındaki gençler, internet üzerinden pazarlanan güzellik yargılarına göre kendileri yargılayıp depresyona girebiliyor. Dahası, daha kötü sonuçlarla hayatları sonlanabiliyor.

Ya da sosyal medyadaki yaşantılara ve tüketim alışkanlıklara oluşan özene birçok aile kurumunu kökten sarsarak aile bireylerinin birbiriyle düşman olmasına bile sebep verebiliyor. Bu yüzden her bireyin teknolojiyle arasına belirli bir mesafe koyması ya da teknoloji ile olan yakınlığını bilinçli bir şekilde kurması; tüm bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Bakınız: Sosyal Medya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437776/teknoloji-ve-sosyal-medya-bagimliligi