Mekez Bankasından Kripto Para İçin 2023 Adımı

Kripto para alanında yaşanan gelişmeler ve Facebook tarafından piyasaya sürülecek olan Libra isimli sanal paranın tanıtılması bazı devletleri de harekete geçirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da bu furyaya uyarak 2019-2023 tarihlerini kapsayacak olan 11. Kalkınma Planı çerçevesinde yeni bir kripto para yaratma yolunda ilerleyeceğini açıkladı.

MERKEZ BANKASINDAN KRİPTO PARA KONUSUNDA BEKLENMEYEN BİR HAMLE

Kripto para dünyası her ne kadar tüm dünyada ve ülkemizde günden güne popülaritesini arttırsa da ülkelerin bu alana bakışı pek de olumlu değildi. Fakat yaşanan gelişmeler ve özellikle Bitcoin gibi dijital paralarda gözlemlenen yüksek artışlar artık devletlerin de rotasını sanal paralara çevirmesine neden oldu. Türkiye’de yakın zamanda kendi kripto parasını üreten devletlerden biri olma yolunda ilerlemeye karar verdi.

[caption id="attachment_142520" align="aligncenter" width="1024"] Facebook tarafından piyasaya sürülecek olan Libra isimli sanal (kripto) paranın tanıtılması bazı devletleri de harekete geçirdi.[/caption]

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yönetilecek ve yönlendirilecek olan bu yeni paranın ülkemizde ve dünyada oldukça büyük bir rağbet göreceği de konuşulanlar arasında yerini alıyor. Krpto para dünyasında elde edilen bilgiler ışığında Türkiye’de sanal para kullanımı oldukça yoğun. Hatta hemen hemen 5 Türk’ten birisi bu tip paralar üzerinden yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu durum da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın doğru bir hamlede bulunduğu gerçeğini yansıtıyor.

MERKEZ BANKASINDAN KRİPTO PARA HAMLESİ ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN YENİ BİR UMUT OLUR MU?

Krpto para yatırımcıları artık Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından oluşturulan ve yönetilen yeni bir paraya yatırım yapabilecek. Bu durum da özellikle yabancı yatırımcıların yatırımlarını bu yolda yapması bakımından oldukça büyük bir önem teşkil ediyor. Yabancı yatırımcıların bu yeni paraya rağbet göstermesi halinde elbette Türkiye ekonomisinde de olumlu gelişmeler yaşanacaktır. Bu durum her ne kadar ekonomide köklü bir değişime yol açmasa da ülkemiz adına önemli bir fırsat olabilir.

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441760/mekez-bankasindan-kripto-para-icin-2023-adimi