Öğrenmeyi Öğretmek Üzerine

Aysel Gözey
Aysel Gözey

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada hakim süren bir eğitim görüşü tutturulmuş gidiyor. Okumayı ve yazmayı seven nesiller yetiştirmek. 

Hal böyle olunca, çocuklara ilkokul birinci sınıftan itibaren "Güzel Okumak ve Güzel Yazmak" öğretilmeye çalışılıyor. Böyle bir temelin üzerine oturtulmuş eğitim yapıları ise okumaktan ve yazmaktan nefret eden çocukların yetiştiği sonuçlar ortaya çıkartıyor. 

Asıl önemli olanın okumak ya da yazmak olmadığının anlaşıldığı toplumlarda ise eğitim değil öğretim önem kazanıyor. 

Eğitim ve Öğretim Aynı Şey Midir?

Eğitim, belirli bir alışkanlığı ya da davranışın öğretilmesi için yapılan, programlı ve planlı öğrenme sürecine verilen isimdir. Eğitim süreci, öğretmen, öğrenci ve kaynak üçlüsünü en doğru şekilde kullanmayı amaçlayarak öğretim gerçekleştirilmesini kapsar. 

Öğretim ise bir davranış ya da alışkanlığın kalıcı bir şekilde edinilmesini sağlamaktır. Silgi kullanmayı öğrenmeyi sağlamak öğretim olarak adlandırılırken, bu sürecin planlanması ve uygulanması eğitim kavramını oluşturmaktadır. 

Öğretim Merkezli Eğitim Nedir? 

Öğretim Merkezli Eğitim, öğretimin temel alındığı eğitim süreçleridir. Bu eğitim türünde öğrenci merkezli çalışılır. Yani, öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına uygun öğretim teknikleri kullanılır. Öğretim teknikleri bir davranışın kazandırılmasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Fakat, asıl önemli olan öğrencinin öğrenmeye hazır olmasıdır. Bu da ancak öğretimin ilgi çekici, konunun istek uyandırıcı ve öğretmenin sevilen kişiliği ile mümkün olabilir. Peki, öğrencinin öğrenmek istemesi nasıl sağlanabilir? 

Öğrenmeyi Sevdirmek 

Sadece günümüz çocukları değil, geçmişteki çocuklar da öğrenmeye aç ve meraklı doğmuşlardır. Geçmiş ve günümüz çocuklarının bu konudaki tek farkı ise ellerinde olan imkanlarıdır. Yani, eskinin çocukluğunda elde olan öğrenme imkanı ile şimdiki imkanlar birbirinden çok farklıdır. Bu noktada günümüz teknolojisini ve ekonomisini doğru şekilde kullanmak ve çocuklara öğrenmeyi sevdirmek çok daha kolay olacaktır. 

Çocuklarımız, doğuştan öğrenmeyi severek hayata başlarlar. Fakat bizler anne babalar ve çevre olarak çocukların bu istek ve merakını geliştirecek ya da köreltecek davranışlarda bulunuruz. Çocuklarımızın merak ettiği kırılabilecek bir nesneyi önlerinden bir hışımla alarak, ulaşamayacağı bir yere kaldırarak, keşfetmek ya da öğrenmek istedikleri o nesneden uzaklaştırırız. Bu davranışı birden fazla kez yaptığımızda, çocuktaki eğilim öğrenmek üzerine değil, elde etmek üzerine olmaya başlar.

Dersleri Değil; Öğrenmeyi Sevdirmek

Günümüz eğitim sistemi, çocuklarımıza öğrenmeyi değil dersleri sevdirmeyi hedef alıyor. Çok erken yaşlarda eğitim hayatına atılan çocuklarda ise bu durum çok daha fazla olumsuz davranışla sonuçlanıyor.

Okuldan sıkılan, derslerin boş geçmesini fırsat bilen ya da her ders oyun oynamak isteyen çocuklar günden güne artıyor.  

Çünkü çocuklarımıza öğrenmeyi değil dersleri sevdiriyoruz. 

Çocuklarımıza Öğrenmeyi Nasıl Sevdiririz?

Çocuklarımıza öğrenmeyi sevdirmenin en temel yolu onlara hayatı ilk keşfettikleri 6 - 18 ay arasında özgürce öğrenme ortamı oluşturmaktır. Bunu sağlamak için ise evde kırılacak, yıpranacak ya da üzerine bir şey döküldüğünde canınızın yanmayacağı eşyalar bulundurmaktır. Yani, çocuğunuz bir çiçeği merak ettiğinde o çiçeği kopardığında sizi üzen şey çiçeğin koptuğu değil, onu çocuğunuzun yememesi gerektiği olmalıdır. 

Öğrenmeyi sevdirmenin ikinci adımı ise çocukların zaman geçirirken eğleneceği öğretici materyaller edinmektedir. Bu bir puzzle olabilir ya da bir bebek olabilir. Ya da eğer ay ve yaş gelişimi oynamak için uygun ise oyun hamuru olabilir. 

Öğrenme isteği anlaşılan çocuğun önüne engel koymamak da bir tür öğrenmeyi sevdirme yöntemi olarak sayılabilir. Buna bir örnek verecek olursak, çocuk bisikleti ile oynarken ona binmek yerine ters çevirip tekerleği ile oynamak, tekerleğini çıkarıp geri takmak istiyorsa, o bu oyundan o şekilde kazanım elde edecektir. Çocukların oyun ve öğrenme alanlarında özgür olmaları onların öğrenmeyi sevmelerine yardımcı olur. 

İşin özünde, çocuklarımıza öğrenmeyi sevdirdiğimizde çocuklarımız okula gittiklerinde dersten, öğretmenden ya da nottan korkmazlar. Yeni bir şey öğrenme isteği ile derse başlayan çocuk öğrendiği şeyleri evde anlatmak ve sizle paylaşmak isteyecektir. Siz de onların öğrenme isteklerini artırmak için öğrendikleri şeyleri size öğretmelerine izin vermelisiniz.

Böylece öğrendiklerini tekrar etme şansı yakalayacak hem öğrenimin kalıcılığı sağlanabilir hem de aile olarak birlikte vakit geçirmek hem anne baba hem de çocuk için çok daha büyük bir kazanım halini alacaktır. 

İşin özünde sevgili anne ve babalarımız, çocuklarımızı öğrenirken özgür kılmak ve öğrenmeyi sevdirecek etkinlikler planlamak yer alıyor. Bu noktada anne ve babanın öğretmen ile doğru ve etkili iletişim kurarak, çocuklarının gereksinimlerinin farkına varmaları ve ihtiyaç halinde sürece okul içerisinde de dahil olmaları gerekiyor. Bu noktada öğretmenlerimiz, velilerimizi yönlendirerek doğru ve etkili öğretim ve kazanımın sağlanmasına önderlik etmelidir.

- OKU HABER, Aysel Gözey tarafından kaleme alındı
https://www.okuhaber.com/makale/3449977/aysel-gozey/ogrenmeyi-ogretmek-uzerine