İyilik Yapmak ve Hoşgörülü Olmak Ömrü Uzatıyor!

Bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre iyilik yapmak ve hoşgörülü olmak ömrü uzatıyorKaliforniya Üniversitesi Bedari Kindness Enstitüsü’nün antropologları ve psikologları başka kişilere iyilik yapmak ve hoşgörülü olmanın ömre etkisi üzerine araştırma yaptılar.

Yapılan Araştırmaların Sonucu Nedir?

Başkalarına karşı hoşgörülü olmak ve iyi davranmak konusunda hemfikir olan araştırmacılar bu yönde sağlığımıza faydalı olduğunu savunuyorlar. Konuyla ilgili olarak araştırmanın yapıldığı enstitü müdürü ise kendisi ile yapılan röportajda:

“Başkalarına karşı nazik olmak veya iyi olmanın yollarını aramak bile kan basıncını düşürdüğünü görüyoruz. Ayrıca, etrafındaki insanlara iyi davranmanın depresyon ve anksiyete sorunlarına karşı da terapötik faydaları var"

sözlerine yer verdi.

Araştırmacılar başkalarına karşı olumsuz ve sert bir tavır takınmanın da strese dayalı olarak nabzı arttırdığı için hayatı yani yaşamı kısalttığını ileri sürüyorlar.

Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünün öğretim görevlisi ise şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Yardımseverlik ve empati duygusu, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve insanlara daha kaliteli ve uzun bir yaşam imkanı sağlıyor". 

Geçtiğimiz bir dönemde Journal of Health and Social Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre ise yardım yapmayı seven insanların daha az depresyon geçirdiğini ve depresyona daha az eğilimli oldukları ortaya çıkarmıştı.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4312778/iyilik-yapmak-ve-hosgorulu-olmak-omru-uzatiyor