Türkiye Normalleşme Kapsamında Neler Yapacak? Kuaför ve Alışveriş Merkezleri Ne Zaman Açılacak?

Corona virüs tedbirleri kapsamında çoğu iş yeerlerinin yanında alışveriş merkezleri ve kuaförlerde kapanmıştı. Normalleşme kapsamında ise alışveriş merkezleri, berberler ve kuaförler açılacak. Peki kuaförler ne zaman açılacak? İşte, detaylar!

Türkiye’yi Normalleşme Planında Neler Bekliyor? Kuaför ve Alışveriş Merkezlerinde Uygulanacak Kurallar Nelerdir?

Türkiye ve tüm Dünya yaklaşık 2 aydır corona virüs ile mücadele ediyor. Virüsün hızlı yayılmasını engellemek amacıyla birtakım önlemler alınmıştır. Bu önlemler çerçevesinde toplu kullanılan yerlerin kapatılmasına ve bazı kullanım alanlarının sınırlandırılmasına karar verilmişti. Türkiye’de geçtiğimiz hafta itibariyle corona virüs tablosunda gördüğümüz vaka ve ölü sayılarında düşüş yaşanmıştır. Verilerde görülen düşüş ile birlikte Türkiye corona virüs bilim kurulu kararları doğrultusunda bir normalleşme planı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladığı normalleşme planı ile bazı tedbirlerin sınırlı bir şekilde normale döneceğini söyledi. Açıkladığı normalleşme planında yer alan konulardan biri de Avm ve güzellik bakım merkezlerinin açılmasıydı. Kuaförler ne zaman açılacak? Avmler ne zaman açılacak diye merak eden insanlar bu açılan yerler için uygulanacak kuralları da merak etti. İşte normalleşme planında yer alan güzellik merkezlerinin ve avmlerin açılmasında uygulanacak kuralların detayları!

Alışveriş Merkezlerinde Uygulanacak Corona Virüs Tedbirleri Nelerdir?

Türkiye normalleşme planı kapsamında açılacak olan alışveriş merkezlerinde hayat eskisi gibi devam etmeyecek. Virüsün düşüşe geçmemesi hayatın tamamen düzeldiği anlamına gelmiyor bu tedbirleri hep birlikte sürdürerek virüsün 2. Dalgasına karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir. 11 Mayıs tarihinde alışveriş merkezlerinin kademeli olarak açılması kararı alındı. Bu karar doğrultusunda ise alışveriş merkezlerinden açılır duyurusu gelmeye başladı.

İstanbul’da normalleşme planı doğrultusunda ilk açılmaya başlayan alışveriş merkezleri Mall of İstanbul, Viaport, Akasya Avm, Viaport Marina Tuzla oldu. Bu alışveriş merkezlerine yenileri de eklenmeye devam ediyor. Peki bu alışveriş merkezlerinde uygulanacak kurallar ne olacak?


Alışveriş Merkezleri Corona Virüs Kuralları

Berber, Kuaför ve Güzellik Merkezlerinde Uygulanacak Corona Virüs Tedbirleri Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladığı normalleşme planı ile güzellik merkezi, berber ve kuaförlerin de açılacağını duyurmuştu. Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de kuaförler ne zaman açılacak sorusuydu ve nihayet bu taleplere bir cevap geldi. Güzellik merkezleri, kuaförler ve berberler insanların birebir temasa girdikleri yerler olduğu için virüs kapsamında daha tehlikeli alanlardır. Bu tehlikenin azaltılması için yüksek tedbirlerin uygulanması gerekmektedir.

Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları İçin Belirlenen Corona Virüs Kuralları

Corona virüs tedbirleri kapsamında güzellik salonu adı altında tüm kuaförler prosedüre uygun şekilde açılacak. Yeni tip koronavirüs virüs salgını daha fazla kişiye zarar vermesin diye oldukça sıkı önlemler alınmıştı. İş yerlerinin geçici süreliğine kapanması akıllarda soru işareti yaratmıştı.

Corona Virüs normalleşme planı dahilinde uygulanacak kurallar hepimiz için çok önemlidir. Sosyal mesafeye, maske kullanımına ve kurallara dikkat ederek virüsün yayılmasını hep birlikte önleyebiliriz. Sağlığımızın çok önemli olduğu bu günlerde lütfen kurallara uyalım!

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4332184/turkiye-normallesme-kapsaminda-neler-yapacak-kuafor-ve-alisveris-merkezleri-ne-zaman-acilacak