CHP Koronavirüsle Mücadele Anketi Yaptırdı

CHP nisan ayını içine alan Koronavirüsle Mücadele Süreci ile ilgili araştırma için anket yaptırdı. Bu anketle halkın nabzını tutmayı amaçlayan ankette, 81 il ve 641 ilçe dâhilinde 2 bin 409 kişi ile konuşuldu. Bu kişiler süreç ile ilgili sorulan sorulara cevaplar verdi.

Verilen cevaplardan derlenen anket sonuçlarına dayalı veriler CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na sunuldu. Bu sunumda yer alan bilgiler şöyle:

1 - Maske Dağıtımı

Salgın boyunca hükümet tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak olan maskelere nisan ayı içinde halkın % 61’i ulaşamadığı yönünde cevap verdi.

2 - Ekmek Dağıtımı Yasağı

Ankete katılanların % 71’i ücretsiz ekmek dağıtılmasının yasaklanmasını anlamsız buldu. Bunun yanında belediye aşevlerinin hesaplarının bloke edilmesini ise haksız bir uygulama olarak değerlendirdi. 

3 - Belediye Bağış Kampanyaları

Belediyelerin bağış toplamasının Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle yasaklanmasını yanlış bulanların oranı ise % 66 olarak ortaya çıktı.

Araştırmaya” Türkiye’nin Gündemi Araştırması ” adı verildi. Bu araştırma sonuçlarına göre belediyelere uygulanan blokelerin ve faaliyet engelleme girişimlerinin toplumda olumlu bir karşılığı olmadığını ortaya çıkardı.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi aracılığı ile 20-29 Nisan tarihleri arasında yapılan araştırma anket sonuçları CHP Genel Başkan Başdanışmanı olan Veli Özdemir’in sunumuyla basına duyuruldu.

4 - Anket Verilerine Göre Salgın Çalışan Kesimi Vurdu

Anket verilerine göre salgın çalışan kesimi vurdu. Bu anket sonucuna göre:

5 - Halk Faturalarını Ödeyemiyor

Anket sonuçlarına göre salgın sonrasında geçim zorluğu ve fatura ödeme sıkıntısı ile ilgili sorulara yüz kişiden 37’si zorlanmadığını, 36’sı zorlansalar da bir şekilde ihtiyaçlarını karşıladığını ama yüzde 27’si faturaları ödemekte zorlandığını ifade eden cevabı işaretledi. Bu bağlamda halkın yüzde 63’ü temel ihtiyaçlarını karşılarken zorluk yaşadığını ifade etmiş oldu.

6 - 10 Kişiden 6 Kişi Maskeye Ulaşamadı

7 - Belediyelerin Bazı Hizmetlerinin ve Kampanyalarının Engellenmesi Hatalı Bulundu

8 - Ekmek Dağıtımının Engellenmesine ve Aşevi Hesaplarının Blokesine  Olumsuz Tepki

Araştırmaya katılanlara sorulan belediyelerin ücretsiz ekmek dağıtmasının yasaklanması hakkında soru soruldu. Bu soruya yüz kişiden 71’i belediyenin zaten halka hizmet için var olduğunu ve ekmek dağıtımı yapmanın da bu hizmet kapsamına alınacağını ifade eden izin almanın gereksiz olduğu şeklinde görüş bildirdi.

Aşevleri hesaplarının bloke edilmesi ile ilgili olan soruya ise yüzde 65’i haksız bir uygulama olduğunu belirtti.

CHP tarafından Nisan ayını içine alarak yapılan bu ankette aynı zamanda TC Sağlık Bakanlığının, süreci yönetmesi yüksek bir oranda başarılı bulundu. Bunun yanında Üniversite sınavı ile ilgili yapılan ankette yüzde 98.5 ile Haziran ayında yapılma kararının geri çekilmesi istendi.

Covid-19 Salgını nedeniyle Üniversite giriş sınavları Haziran ayından Temmuz ayına alınmıştı. Ancak son düzenlemelerle turizm sezonunun başlamasına geç kalınmaması adına sınav tarihi tekrar Haziran ayına alındı. Öğrenciler ve veliler bu konu ile ilgili oldukça kaygılı ve huzursuz.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4366465/chp-koronavirusle-mucadele-anketi-yaptirdi