Örnek Gösterilecek Okul Elektriğini Üretip Satıyor!

Balıkesir Burhaniye’de kalkınma ajansının desteklediği “Güneşten Üret Kendin Tüket” projesi hizmete başladı. Bir okulun binasının çatısında elektrik üretimine geçildi. Proje dahilinde kurulan GES ( Güneş Enerji Sistemi) ile 19 Haziran 2020 tarihinden bu yana elektrik üretimi sağlanmaya başlandı.

Okul Çatısında Elektrik Üretiyorlar!

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını belirten Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan, bu proje kapsamında ürettikleri enerji sayesinde aylık 1500 TL’lik elektrik faturasından da kurtulduklarını belirtti. Okul Müdürü Kuştutan, yaptığı açıklamada,

 “Türkiye’ de 330 Mesleki Eğitim Merkezi arasında ilk proje olan GES projemizin kurulumunu 14 Mayıs 2020 tarihinde bitirmiştik. TEDAŞ tarafından kabulü de 19 Haziran 2020 tarihinde yapıldı ve sistem devreye alındı. Yaklaşık 10 gündür 1,30 MWh elektrik üretiyoruz. Bu proje ile her ay yaklaşık bin 500 TL civarı gelen elektrik faturasından kurtulduk. Ayrıca okulumuza Döner Sermaye kurduk. Aylık 2 bin TL civarı da gelir getirmesini bekliyoruz. Projemizin ayrıca çevresel etkileri de mevcut. Uzaktan izleme sistemi ile tüm verileri cep telefonuna yüklediğimiz uygulama ile izliyoruz. 10 günlük üretimimizde, 16 eşdeğer ağaç dikimi yapmış olduk. Ayrıca 550 kg karbondioksit salınımından tasarruf ettik.”

diye ifade etti

- OKU HABER, Yerel Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4939713/ornek-gosterilecek-okul-elektrigini-uretip-satiyor