Youtube'de Like ve Dislike Özellikleri Kaldırılıyor mu?

Youtube, platformdaki video yapımcılarını trollerden koruyabilmek için beğen ve beğenme özelliklerinde değişim yapmayı planlıyor. Hatta platformun yapacağı değişimler arasında dislike opsiyonunun kaldırılması da düşünülüyor ve ihtimaller arasında bulunuyor.

YouTube Beğenme / Beğenmeme İçin Alternatif Çözümler!

Youtube birkaç kez geçmiş dönemde de bu özelliğinde değişime gitmişti. Yapmayı planladığı değişiklikle toplu şekilde video yapımcılarının itibarını zedelemek isteyen dislike trol çetelerinin önünü kesmeyi planlıyor.

Youtube’nin algoritmasına göre belli oranda dislike alan videolar, en çok izlenen videolar bölümünde kayboluyor. Bu şekilde Youtube’de bulunan trol çeteleri hedeflerinde bulundurdukları Youtuberlerin kariyerlerini hedef alarak zedeleyebiliyorlar. Hatta bu tür trol çeteleri yorumlarla da bazı Yotuberleri hedeflerine alıyorlar ve olumsuz yorumlar yazabiliyorlar.

Leung yaptığı açıklamada beğen ve beğenmeme bölümlerinin aynı yorumlarda olduğu gibi gizlenebileceğini bildirdi. Aynı şekilde bu opsiyon kapatıldığında beğenme sayısının da görülmeyeceğini ifade etti.

Ayrıca bir başka alternatif olarak da dislike butonuna tıklandıktan sonra videoyu neden beğenmediğinizle ilgili seçeneklerin çıkması hedefleniyor ve bu seçeneklerden birinin seçilmesinin mecbur olacağı da belirtiliyor.

Like Dislike Özelliği İptal Edilebilir!

Leung, açıklamasında YouTube’nin dislike özelliğinin tamamen kaldırılabileceğinden de bahsetti. Tom Leug yapıtığı açıklamayla bu alternatiflerin yalnızca konuşulup tartışıldığını ve alternatiflerin hiçbirinin tahmin edici olmaması halinde yeni fikirler ortaya atılana kadar mevcut olan sistemin devam edeceğinden bahsetti.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4956355/youtubede-like-ve-dislike-ozellikleri-kaldiriliyor-mu