Türkiye’nin En Büyüğü Değişmedi Türkiye’nin En büyük 10 Sanayi Kuruluşu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde zirve yine Tüpraş’ın oldu. Tüpraş 2019 yılında toplamda 87 Milyar 949 Milyon değerinde üretim satışı yaparak zirveyi yine kaptırmadı.

Türkiye sanayisi içerisinde birçok firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar arasında bazıları ekonomik krizle mücadele etmeye çalışsa da köklü bazı firmalar krizden zafer ile çıkmayı başarıyor. Milyarlık işler ve yatırımlar yapan bu firmalar ayrıca binlerce kişiye de istihdam sağlıyor. İşte bu firmalar arasında en büyüklerinin isimleri İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklandı.

Sanayi sektörünün devlerinin belirlendiği listede 87 Milyar 949 Milyon üretimden satış ile Tüpraş birinci sırada yer aldı. Yıllardır ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olma unvanını elinde bulunduran firma bu sene de geleneği bozmadı. Tüptaş’ın hemen ardından 37 Milyar 71 Milyon lira ile Ford Otomotiv firması geliyor.

İSO 500 listesinde bu sene ilkler de yaşanıyor. Star Rafineri isimli sanayi kuruluşu listede ilk kez yer aldı ve 20 Milyar 831 Milyon değer ile 5. sırada yer buldu.

Sanayi Kuruluşlarının Değerlerindeki Yükseliş Gözden Kaçmadı

Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alan sanayi kuruluşlarının ihracat ve diğer kalemlerdeki artışı öne çıkıyor. Geçen seneden bu seneye sanayi kuruluşlarının ihracatı yüzde 2,4 oranında artış gösterdi. Katma değerdeki yüksek teknoloji yoğunluk payı ise yüzde 6,9 oranında bir artış sergiledi.

Ülkenin en büyük istihdam sağlayan firmalarının olduğu listedeki yüzde 1 oranındaki istihdam artışı da gözden kaçmadı. Bu artış da İş-Kur bünyesinde alınan işçilerin etkisi olduğu yorumu yapılıyor. AR-GE çalışmalarına büyük önem veriliyor. Bu önem yüzde 150 artış ile gözler önüne serilmiş durumda.

Bu kadar yüksek değer karşısında giderlerin oluşu karlılık oranını büyük oranda etkilemektedir. Kaynak yapısında yaşanan bozulmalar nedeniyle toplam borçlarda da yüzde 1,4 oranında bir yükseliş gösterdi.

“En Büyük Avantajımız Düşük Faiz”

Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinin açıklanması sırasında açıklamalarda bulunan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan;

“ Orta-yüksek ve yüksek teknolojinin katma değerdeki payı ilk kez yüzde 30,4’e çıktı. Bunun savunma ve havacılık sanayi sektörlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bununla birlikte araştırma gösterdi ki; sanayici borçla yaşamak zorunda. Bu borcu çevirebilmek adına düşük faizlere ihtiyaç duyuyor. En büyük avantajımız; faizlerin düşük seviyede seyretmesi. Yüksek faizle mücadeleyi hafife almamalıyız.”

Türkiye’nin En Büyük 10 Firması

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları şu şekildedir;

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5001033/turkiyenin-en-buyugu-degismedi-turkiyenin-en-buyuk-10-sanayi-kurulusu