Eskişehir’de 18 Kızıl Geyik İhale ile Katledilecek

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Eskişehir 5. Bölge Şube Müdürlüğü 18 adet kızıl geyiğin vurulması için ihale düzenleyecek. 18 geyiğin hayatı için biçilen bedel ise 513 bin lira olarak belirlendi. Eskişehir Müdürlüğünün aldığı bu karar sonrası hayvanseverler sosyal medyada tepki mesajları yayımladı.

Vahşi hayatın sahipleri için her gün farklı illerden av kararı haberleri geliyor. Geçtiğimiz günlerde de Tunceli ili dağ keçilerinin avlanması için ihale açılmıştı. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine bu karardan vazgeçilmişti. Fakat yeni bir skandal karar da Eskişehir’den geldi.

Eskişehir 5. Bölge Şube Müdürlüğünün 18 geyiğin öldürülmesi için ihale düzenleyeceği ortaya çıktı. Bu bilginin ortaya çıkmasının ardından sosyal medya kullanıcıları büyük bir tepki gösterdi. Eskişehir de bulunan farklı bölgelerdeki toplam 18 geyiğin öldürülmesi için muhammen bedel ise 513 bin lira olarak belirlendi.

18 Geyik 513 Bin Lira İçin Öldürülecek

Eskişehir’in farklı ilçelerinde yaşayan ve doğanın bir parçası olan geyiklerin ihale bedelleri de belli oldu. Farklı ilçelerde yaşayan geyiklerin öldürülme fiyatları şu şekilde;

Bu bedeller muhammen bedel olarak belirlendi. Toplamda 18 geyik için 513 bin TL bedel biçilmiş oldu.

Geyiklerin Avlanması İçin Yapılacak İhale 20 Temmuz Tarihinde Gerçekleşecek

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Eskişehir 5. Bölge Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan ihale 20 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşecek. İhale yeri olarak Arifiye Mahallesi Bilir Sokak gösterildi. 18 kızıl geyik avlanması için yapılacak olan ihale saat 10.30 da gerçekleşecek ve ihale açık teklif usullü yapılacak.

İhalenin katılım ücreti ise 100 TL. Geyiklerin öldürülmesi için başvuru yapacak kişiler; Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şubesi Döner Sermaye İşletme hesabına parayı yatırması gerekiyor. İşlem dekontu olan ihale dokümanı ile katılım sağlanacak.

Sosyal Medyadan Büyük Tepki

Hayvanların korunması ve yaşatılması için uğraşan yüzlerce hayvansever, Eskişehir’in aldığı bu karara büyük tepki gösterdi. Doğal hayatın bir parçaları olan hayvanların “ Av Turizmi ” adı altında öldürülmesini istemediklerini dile getirdiler. Tunceli’de dağ keçilerin vurulacağı haberine tepki gösterdikleri gibi geyiklerin vurulması haberine de tepkileri gösterdiler ve kararın durdurulmasını istediler.

Bursa’da Geyiklerin Vurulma Kararı İptal Edilmişti

Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü geçtiğimiz sene Mayıs ayı içinde Eskişehir kararı gibi bir karara imza atmıştı. Yaşlarının ilerlediği öne sürülerek 2 geyiğin vurulması için ihale açılma kararı alınmıştı. Fakat bu kararı duyulmasının ardından hayvan koruma dernekleri harekete geçmişti.

Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada, geyiklerin ihale açılarak öldürülme kararı iptal edilmişti. Hayvan koruma dernekleri bunun üzerine geyiklerin korunması için tüm tedbirleri alacaklarını söylemişlerdi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5011569/eskisehirde-18-kizil-geyik-ihale-ile-katledilecek