Tele 1’e Verilen Yayın Durdurma Kararı Bu Gece Başlıyor!

Rtük kararıyla 5 gün yayın durdurma kararı verilen Tele 1 de bu geceden itibaren ekran kararıyor. İşte, detaylar!

Tele 1 de Yayın Duruyor!

Tele 1’e Temmuz ayında yapılan toplantı da  Rtük tarafından  yayın durdurma cezasını içeren karar verilmişti. Bu karar bu gece itibariyle uygulanmaya başlanacak ve Tele 1 kanalı 5 günlüğüne kararacak.

Tele 1’ e Neden Ceza Verilmişti?
TELE 1 de yayınlanan “Karanlıktan Aydınlığa” isimli 30 Nisan da yapılan program da Diyanet İşleri Bakanlığına yönelik ifade edilenler izleme uzmanları tarafından rapor haline getirildi.

Programa konuk olan Cemil Kılıç’ın;

“Bugün Türkiye’de öyle anlaşılıyor ki öyle bir rejim kurulmaya yani teokratik bir rejim kurulmaya çalışılıyor. Türkiye’de kurulmak istenen teokratik halife sultan rejimi Ben Diyanet’i Müslüman dairesi içinde görmüyorum mesela. Belki aynı şekilde Cumhurbaşkanının inanç dünyasını da İslam’ın içerisinde görmüyorum. Muaviye gibi bir sultan mı olmaya çalışıyor mesela Cumhurbaşkanı?” 

Şeklinde ki sözleri halkı kin ve düşmanlığa teşvik eden ayrıştırıcı dil kullanımı olarak değerlendirildi.

“Yapılan yayında toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanması ve Cumhurbaşkanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na suçlayıcı ifadelerin kullanılması 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesindeki yayın ilkelerinin ihlali.”

Olarak tespit edildi.

Geçtiğimiz 23.03.2020 tarihinde de yine aynı kararla TELE’1 e 5 gün geçici yayın durdurma cezası verilmişti.

TELE 1 de daha önce yayınlanan bir programda Rtük üyelerinin cahillik, bilgisizlik ve düşmanlıkla suçlanarak hakaret edilmesi yaptırıma neden oldu. Rtük’ün tüzel kişiliğine, hem de Rtük Başkanı, üyeleri ve uzmanlarına istinaden eleştiri ötesinde küçük düşüren ve aşağılayıcı ve iftira benzeri ifadeler sebebiyle TELE 1 hakkında idari para cezası kararı verildi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5172436/tele-1e-verilen-yayin-durdurma-karari-bu-gece-basliyor