Noter Nedir? Noterde Hangi İşlemler Gerçekleştirilir? Noter Ücretleri Ne Kadardır?

Günlük hayatta resmi ve hukuki işlemlerde oldukça sık başvurulan kurumlardan biri olan Noterlik ve Noter nedir? Noterde  hangi işlemler yapılır? Noter işlem ücretleri ne kadardır? İşte konuya dair tüm detaylar ve merak edilenler…  

Noter Nedir?

Vekaletname, vasiyetname, sözleşme ve benzeri daha çok işlem açısından her insanın yolunun düştüğü noter kimdir? Noter, görev alanı içerisinde hukuki açıdan güvenliği sağlama ve anlaşmazlıkları önleme amacıyla işlemleri belgelendiren ve kanunen kendisine verilen görevleri yerine getiren, mali açıdan devletten bağımsız kamu görevlileridir. 

Noter olabilmek için üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olmak gereklidir. Noterler, Türkiye Noterler Birliğinin sunduğu mütalaa kapsamında Adalet Bakanlığı tarafından sınıflandırılırlar. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf noterler, her noterliğin yetki çevresinde bulunan iş yoğunluğu, nüfus ve noterlik gelirleri esas alınarak sınıflandırılır. Üçüncü sınıf noter olarak göreve başlayan noterler, üçüncü ve ikinci sınıf noterliklerde asgari hizmet süresi olarak dörder yıl çalışmak zorundadırlar. Noterliklerin denetimleri de Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından gerçekleştirilir.

Noterde Yapılacak Genel ve Özel İşlemler Nelerdir?

  Noter de yapılan genel işlemler;

olarak belirtilebilir. Noterler tarafından gerçekleştirilen ve özel olarak yapılabilen işlemler ise; Tespit işleri, Emanet işleri, Vasiyetname ve ölüme bağlı tasarruflarla ilgili işler, Tebligat işleri olarak sayılabilir.  

 Güncel ve Geçerli Noter Ücretleri Ne Kadardır?

2020 yılı güncel noter ücretleri ise;

Bu ücretler 2020 yılı için 06.02.2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir ve noterlik işlemlerinde uygulanan güncel ve geçerli tarife bedelleridir.  

- OKU HABER, Hukuki ve Adli Konular bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5644002/noter-nedir-noterde-hangi-islemler-gerceklestirilir-noter-ucretleri-ne-kadardir