Okulda Şırıngalı Çikolata ile Ölen Çocuk Asli Kusurlu Bulundu

Ankara Keçiören Şehit Ahmet Kabukçu İlköğretim Okulu 'nda 1. sınıfta öğretim gören 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal 'ın okul kantininden satın aldığı şırıngalı çikolata nedeniyle hayatını kaybetmesi ile ilgili iddianame hazırlandı. İşte, detaylar...

Mert Yağız Köksal İçin "Asli Kusurlu" İfadesi Kullanıldı

İddianameye göre Köksal'ın okul kantininden satın aldığı plastik şırınga içerisindeki çikolatayı yemeye çalışırken boğazına tıpa kaçması durumu Köksal için "asli kusur" içeriyor. İddianameye göre okul kantini işletmecisi N.Y. "tali kusurlu" olarak nitelendirildi. Ayrıca çikolatayı üreten firma sahibi Y.T. 'ye ise "taksirle ölüme neden olma" iddiası ile yer verildi. Kantin işletmecisi ve üretici firma için 6'şar yıl hapis istemi yapıldı. 

Mert Yağız Köksal Hayatını Nasıl Kaybetti?

Ankara Keçiören Şehit Ahmet Kabukçu İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal okul kantininden satın aldığı plastik şırınga içerisinde bulunan çikolata paketinin tıpasını açmak için plastik ambalajı ağzı ile açmak istedi. Köksal ağzı ile açmaya çalıştığı çikolata paketinin tıpasının boğazına kaçması sonucunda nefes alamadı ve hayatını kaybetti. 

Tıpayı Ağzı ile Açtığı İçin Asli Kusurlu Olarak Nitelendirildi

Ankara Cumhuriyet Savcısı Hacı Çam tarafından hazırlanan iddianameye göre kantin işletmecisi N.Y. ve üretici firma T.Y. " tali kusurlu" olarak değerlendirildi. Mert Yağız Köksal ise tıpayı ağzı ile açmaya çalıştığı için "Asli Kusurlu" sayıldı. İddianamede bilirkişi onayının da olduğu dikkat çekerken, savcı Çam'ın konu ile ilgili açıklaması iddianamede şu şekilde yer aldı. 

“Maktulün plastik enjektörün ucundaki tıpayı eliyle çıkarmadan ağzında dişiyle çıkarmaya çalışırken tıpanın boğazına kaçmasına ve boğularak ölmesine neden olduğu, makulün böylece kendi tedbirsiz ve dikkatsiz davranması sonucu ölüme neden olduğu anlaşılmıştır”

Çikolata Üzerinde Uyarı Yok! Üretici Firma Tali Kusurlu!

11 Aralık 2019 tarihinde okul kantininden alınan şırıngalı çikolata yüzünden yaşanan ölüm vakası ile ilgili Ankara Cumhuriyet Savcısı Hacı Çam tarafından hazırlanan iddianamede üretici firma yetkilisi Y.T. "tali kusurlu" olarak nitelendirildi. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklandı:

“Elle çıkarılması gerek, ağızla çıkarılması tehlikeli” uyarısı yazdırmadığı ve N.Y.’nin de çocukları enjektör şeklindeki çikolatanın tıpasını elle çıkarmaları konusunda uyarmadığı için ‘tali kusurlu’ dur. 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5692046/okulda-siringali-cikolata-ile-olen-cocuk-asli-kusurlu-bulundu