Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koro ve Müzik Topluluklarında ''Türk'' İsmini Kaldırdı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, taşra teşkilatında yaptığı bir dizi değişiklikle bazı koro ve müzik topluluğu müdürlüklerinin ismini değiştirdi. Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü İstanbul' a taşınırken, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü'nün de kapatılması kararı alındı. CHP'li Barış Yarkadaş alınan bu karara, "Kültür Bakanlığı, bazı korolardaki Türk ibaresini çıkarttı" sözleriyle tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatlarında oldukça önemli değişiklikler yaptı. Öncelikli olarak bazı koro ve topluluk müdürlüklerinin ismi değiştirildi., Ankara'daki Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü İstanbul'a taşınırken, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü'nün Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatıldı. Ayrıca  Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü ile birleştirilmesine de karar verildi.

Barış Yarkadaş, ''Türk'' İsminin Kaldırılmasına Sert Çıktı!

CHP'li eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş kararı şu şekilde yorumladı:

"MHP destekli AKP'nin Kültür Bakanlığı, bazı korolardaki Türk ibaresini çıkarttı. "Birleştirme" adı altında yapılan uygulamada, Halk Dansları Topluluğu'nun da Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına karar verildi"

Müdürlüklerin İsmi Değiştirilirken, ''Türk'' İsmi Kaldırıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın isim değişikliği yaptığı bazı müdürlüklerde ''Türk'' isminin kaldırılmış olması dikkatlerden kaçmadı. Yapılan isim değişiklikleri ise şu şekilde:

-Elazığ’da 1989’da kurulan Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nn ismi Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü
-Diyarbakır’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün ismi Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu
-Edirne'deki Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü’nün ismi Edirne Rumeli Müzikleri Topluluğu Müdürlüğü
-Şanlıurfa'daki Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü’nün ismi Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü 

Ankara Devlet Halk Dansları Topluluğu Kapatıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan diğer değişiklikler ise şu şekilde:

-Ankara'daki Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü, yine Kültür ve Turizm Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak İstanbul’a,
-İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü ile birleştirildi
-İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu Müdürlüğü ismi İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü olarak değiştirildi.
-Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğü, İstanbul Halk müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak, Istanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü ile birleştirildi
-Türk Dünyası Müzik Topluluğu Müdürlüğü’nün ismi Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirildi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6863005/kultur-ve-turizm-bakanligi-koro-ve-muzik-topluluklarinda-turk-ismini-kaldirdi