Davutoğlu: Anayasa Mahkemesi Üzerinden Demokrasi Yok!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi’ne yönelik ifadeleri için sert eleştirilerde bulundu.

"Demokrasiyi Yok Etme Çabası"

AKP Kongresi'ne tepki veren Davutoğlu, pandemi kısıtlamalarının dikkate alınmaması ve Anayasa Mahkemesi'nin kapatılması konularında eleştirilerde bulundu. Davutoğlu şu önemli açıklamaları yaptı:

Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması. Zaten Merkez Bankası’nı fiilen kapattılar. Merkez Bankası artık Merkez Bankası değil. Merkez Bankası, işlevini yapamaz hale geldi. Devlet kurumlarını kapattılar. Şimdi de Anayasa Mahkemesi’ni kapatma ve hedef gösterme üzerinden demokrasiyi yok etme çabası bu. Adaleti yok etme çabası.

"Geçen Haftalarda da Geçerliydi"

Pandemi kısıtlaması sürecinde geçtiğimiz haftalarda da kısıtlamaların devam ettiğine dikkat çeken Davutoğlu şunları aktardı:

Ya geçen hafta da belki de ondan önceki haftada bu harita geçerliydi, ama bunu açıklamadılar. Çünkü, AK Parti kongresinin lebalep salonlarda yapılması gerekiyordu. Çünkü, binlerce insanın Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya gelmesi gerekiyordu. Ve sonra da Ankara’dan geri gitmesi gerekiyordu. Bunu izah edemeyecekleri için sakladılar haritayı, bu bir ihtimal. Böyle bir ihtimal varsa bu halkın sağlığı ile oynamaktır. Bu halkın hayatını riske atmaktır. Ve kendi kısır çıkarları için pandemi gerçeğini ört bas etmektir. Yok bu değilse ikinci ihtimal. Cumhurbaşkanı o gün de üç ilke dedi. Sosyal mesafe, hijyen ve mesafe. Halka bunu söylerken, kendileri hiç uymadıkları için son artışın sebebi o kongrelerdir. Şimdi Ramazan’da da sınırlamalar getirdiler. Hiçbir tutarlılığı olmayan sınırlamalar. Eğer samimi olsalardı bunun yolu bulunurdu. Ve şu ana kadar da pandeminin bu bedelleri ödenmezdi.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6878388/davutoglu-anayasa-mahkemesi-uzerinden-demokrasi-yok