Mecliste Borç Yapılandırmaları Görüşüldüğü Esnada Çiftçiler Ankara'da Tepki Gösterdi: Bu Borcu Hiçbir Çiftçi Ödeyemez

Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borcu olan çiftçilerin borç yapılandırmalarının TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi esnasında yüksek faizli yapılandırmaya karşı çıkan bir grup çiftçi Ankara'da hazır bulundu. Amasyalı borçlu çiftçi Ömer Sarı şu sözlerle yüksek faizli yapılandırmanın, borçların ödenmesini mümkün kılmayacağını belirtti:

“Yapılandırmayla beraber 2021 yılının Ekim ayında ilk taksitin ödeneceğini söylediler. Bu borcu hiçbir çiftçimiz ödeyemez. Yüzde 18 bizim için büyük bir faiz. Niye ödeyemezler?  Çiftçilerimiz iki yıldır zaten para kazanamadı. Zararına ya da maliyetinin altına ürünü üretip sattı"

Çiftçi Ömer Sarı: Bu Yapılandırmadan Çiftçi memnun Değil

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi borçlusu olan çiftçilerin borçlarının yüzde 12 - 18 faizle yapılandırılması amacıyla AKP’nin verdiği yasa teklifi bugün TBMM’de komisyonda görüşülmeye başladı. Çiftçiler arasından birkaç temsilci, yüksek faizli borç yapılandırmasına tepki göstermek amacıylaTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) önünde açıklama yaptı. Çiftçilerden Amasyalı Ömer Sarı şu sözlerle çiftçilerin yapılandırmadan memnun olmadığını ifade etti:

“Yapılandırmayla beraber 2021 yılının Ekim ayında ilk taksitin ödeneceğini söylediler. Bu borcu hiçbir çiftçimiz ödeyemez. Yüzde 18 bizim için büyük bir faiz. Niye ödeyemezler? Çiftçilerimiz iki yıldır zaten para kazanamadı. Zararına ya da maliyetinin altına ürünü üretip sattı. Çiftçiler esnafa olan borçlarını 2 yıldır ertelediler. Çiftçilerimizin fide, gübre maliyetleri var. Tarım Kredi de bu şekilde yapılandırdığı zaman… Çiftçimiz geçen yıldan kalan esnafa tüccara borcunu mu ödesin, evini mi geçindirsin, bu yıl aldığı tarım girdi maliyetlerini mi ödesin? Türkiye geneli platformumuz var. Çiftçilerle görüşüyoruz. Eğer böyle bir yapılandırma varsa kimse memnun değil.
Önüne gelen çiftçilere koymuş faizi. Faizin faizini. Biz bugün TZOB’un önünde toplandık. TZOB bizim temsilcimiz. Biz 10 defa Ankara’ya geldik. Artık ayaklarımız şişti. Bize sözler verildi. Bugün bize kapıyı açmadılar. Telefonlarımıza cevap vermediler. Çiftçi kendi sorununu çözecekse TZOB’un ne görevi var, biz niye aidat verelim? Biz bugün tarım komisyonundaki milletvekilleriyle görüşmeye Meclis’e geldik. Yapılandırmada baskı oluşsun çiftçinin önü açılsın diye. Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Çiftçi alırken soyuluyor, satarken soyuluyor.''

Çiftçi Sarı: Kooperatif Ucuz İmkan Demek ama Piyasadan Daha Pahalı

Basına açıklama yapan Ömer Sarı, Tarım Kredi Kooperatifi pahalılığına da vurgu yaptı. Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifi pahalılığını şu sözlerle eleştirdi:

''Çiftçinin dört kalemi. Evini geçindirecek, esnafların borcunu verecek, Tarım Kredi’yi verecek, tarım ürünleri var. Ben seracılık yapıyorum 50 lirayı daha yastığımın altına koymadım. Ben 200 ton domates üretiyorum. Domatesi ben tarlamdan 2 liraya sattığımı bilmiyorum daha. Tarım Kredi Kooperatifi’nin amacı neydi? Ucuz imkan sağlayıp çiftçisine yansıtmaktı. Bugün Tarım Kredi Kooperatifi’ne gelin. Tarım Kredi’de bir çuval gübre kaç lira görün. Mazot kaç lira görün. Tarım Kredi Kooperatifi çiftçinin ortaklığıyla kuruldu. Kooperatif demek ucuz imkan demek, ama piyasadan daha pahalı faizi de yüksek. Köyümde Tarım Kredi Kooperatifi var. Her şey pahalı. O zaman şöyle olmalıydı Tarım Kredi Kooperatifi şirketi.”

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6904990/mecliste-borc-yapilandirmalari-gorusuldugu-esnada-ciftciler-ankarada-tepki-gosterdi-bu-borcu-hicbir-ciftci-odeyemez