Emlakçılıkta Eğitim Seviyesi İlkokula Düştü Gayrimenkul Sektörü Tepki Gösterdi: Kaş Yapayım Derken Göz Çıkardılar

Emlakçılık yapmak için gerekli olan eğitim seviyesinin liseden ilkokula düşürülmesine ilişkin yönetmelik değişikliği gayrimenkul sektöründen tepkiyle karşılandı. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, "Meslek odalarına kayıt olan meslektaşlarımıza eğitim şartı için muafiyet getirilsin diye yapılan girişimler ve görüşmelerin sonucu olarak bu revize gerçekleşti. En hafif tabirle kaş yapayım derken göz çıkardılar” dedi.

En Büyük Tepkiler Gayrimenkul Sektöründen Geldi

Emlakçılık için gerekli eğitim seviyesinin ilkokula indirilmesi gayrimenkul sektöründe tepkiyle karşılandı. TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan yaptığı açımlamada, kararı tam anlamıyla fiyasko bulduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Bu karar tam anlamıyla fiyasko. Lise mezuniyet şartı, ilköğretime düşürüldü. 5 Haziran 2018 ile 14 Ekim 2020 tarihi arasında meslek odalarına kayıt olan meslektaşlarımıza eğitim şartı için muafiyet getirilsin diye yapılan girişimler ve görüşmelerin sonucu olarak bu revize gerçekleşti. En hafif tabirle kaş yapayım derken göz çıkardılar”

"Eğitim Şartından Yararlanamayan Meslektaşlarımıza Geçici Bir Muafiyet Verilebilirdi''

Yönetmenliğin çıkış amacından uzaklaşıldığına dikkat çeken Akdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Yönetmeliğin çıkış amacı mesleğimizin nitelikli insanlardan tarafından yapılmasını teşvik ederek tüketicinin aldığı hizmet kalitesini artırmaya yönelikti fakat alınan bu karar yönetmeliğin çıkış amacı ile de tezat oldu. Yönetmelik çıktığında yıllardır emlakçılık yapan meslektaşlarımıza eğitim mezuniyeti konusunda zaten müktesep hak verilmişti. Yine yönetmelik revizesi öncesi mezuniyet şartından mağdur olan meslektaşlarımız vardı ise sadece onlara geçici bir muafiyet verilebilirdi.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6987131/emlakcilikta-egitim-seviyesi-ilkokula-dustu-gayrimenkul-sektoru-tepki-gosterdi-kas-yapayim-derken-goz-cikardilar