HDP'li Paylan, İstanbul Bağımsız Milletvekili Özdağ Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu!

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan hakkında sosyal medyada "Talat Paşa vatansever Ermenileri değil senin gibi arkadan vuranları sürdü. Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın" şeklinde paylaşım yapılmıştı. Paylan, İstanbul bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ tarafından yapılan bu paylaşım hakkında “suç işlemeye tahrik”, “halkın kin ve düşmanlığa tahrik” ile “hakaret ve tehdit” suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Garo Paylan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu yazılı açıklama şeklinde paylaştı. Türkiye'de bir nefret iklimi yaşandığını belirten Paylan şu açıklamalarda bulundu:

 "Irkçı siyasetçilerin çeşitli toplumsal kesimleri hedef alan nefret söylemleri maalesef sıradanlaşmıştır. Azınlık gruplara yönelik şiddet çağrıları nefret suçlarına yol açar. Ayrımcılık ve nefret içeren söylemler cezasız kalmamalıdır"

İşte O Yazılı Açıklama!

Nefret söyleminin ifade özgürlüğü olmadığının altını çizen HDP Milletvekili Paylan’ın açıklaması ise şu şekilde:

"İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Twitter paylaşımında, şahsıma ve Ermeni halkına karşı nefret söyleminde bulunmuş ve açıkça ölümle tehdit etmiştir. Böyle bir nefret suçu çağrısına sessiz kalınmamalıdır. Bu nefret söyleminin cezasız kalması, daha öncekiler gibi nefret suçlarına yol açacaktır.
Almanya’da bir milletvekilinin, Yahudi bir milletvekilini, 'Sen de bir Hitler deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın' diye tweet atıp tehdit etmesi düşünülemez. Bu durumun ülkemiz için de kabul edilemez olması gerekir. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın 27 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı şahsımı ve Ermeni halkını hedef alan paylaşımlar hakkında, avukatım aracılığıyla, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehdit’ten suç duyurusunda bulunduğumu duyurmak isterim."

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7027699/hdpli-paylan-istanbul-bagimsiz-milletvekili-ozdag-hakkinda-suc-duyurusunda-bulundu