Apple Firmasının Açığını Buldular; Ücret Az Diyerek Geri Çevirdiler!

0 0

Apple Firmasının Açığını Buldular; Ücret Az Diyerek Geri Çevirdiler! | Apple firmasının açığını bulan gençler, şirket tarafından verilen 200 bin doları az bulduklarını söyleyerek geri çevirdiler.

Apple firmasının açığını bulan gençler, şirket tarafından verilen 200 bin doları az bulduklarını söyleyerek geri çevirdiler.

Apple ile Netflix arasındaki gizlilik sözleşmesinin açığını bulan Çayan Temel ve Oğuz Akçay ikilisi verilen ödülü az buldukları kabul etmediler. İkili önceden de Apple’ın açığını buldukları için Apple tarafında 100 TL ve 500 TL sanal para ile ödüllendirilmişti. Oğuz ve Çayan daha yüksek bir teklif gelmediği sürece bu açığı paylaşmayacaklarını şirkete bildirdiler.

Apple Hakkında Buldukları Açık Neydi?

Apple 2018’den sonra çıkan telefonlara, kullanıcıların ekran kaydı alması için sistemlerine entegre kayıt özelliğini getirmişti. Dev şirket, Netflix’le de anlaşarak dizi ve filmlerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix uygulamasında ekran kayıt özelliğini devre dışı bırakmıştı. Sosyal medya aracılığı ile arkadaş olan bu iki genç, Apple’ın sistemsel açığını bularak Netflix ile yapılan gizlilik sözleşmesini ihlal edilme yöntemini buldu.

Kişi Başı 100 Bin Dolar Teklif Ettiler

Açığı bulan gençlere Apple tarafından kişi başı 100 bin dolar olmak üzere 200 bin dolar ödül verildi ancak gençler ödülü az buldukları için Apple’a: daha yüksek bir ödül gelmediği takdirde açığı şirketle paylaşmayacaklarını söylediler.

Gençler bu durum ile alakalı açıklamalarda bulundular: “Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix’e girip; ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirdik.

Korsan Site Sahipleri Açıkları Kullanabilirdi

Korsan film site sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix’in değer payını çok düşürür. Yaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple hem de Netflix’le görüştük. Detaylı bir şekilde anlattık ama bu kez kendileri teklif vererek bize kişi başı 100 bin dolar, yani toplamda 200 bin dolar teklif ettiler.

Geçmişte Yapılan Ödemeler Çok Düşüktü Kabul Etmedik

Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pek fazla uygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilir. Daha uygun bir teklif sunulursa, bu açığı Apple ve Netflix ‘e verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığın var olduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcut.” İfadelerini kullandılar.

İki genç, söz konusu açık ile Apple ve Netflix’in anlaşmasını bozarak aralarını büyük ölçüde açabilir.

İlginizi Çekebilir: Jonathan Ive ile Apple Yollarını Resmen Ayırdı

Bir Cevap Yazın