featured

Gelecekte Kullanılacak 5 Teknoloji Harikası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecekte kullanılacak teknoloji ürünlerini sizler için toparladık, teknoloji harikası olan bu ürünleri kendi kendini geliştiren mühendis düşünürler ve büyük yatırımcıların yapmış olduğu icatlardan bahsedeceğiz. Geleceğe ait demek daha doğru olur çünkü bu araçlar henüz seri üretime geçirilmemiş, fakat prototip olarak yapılmış icatlardan oluşuyor. Bu araçlardan bazıları var, bazıları ise yakın gelecekte var olması beklenen araçlar olarak biliniyor. Bu araçların teknik özellikleri ve ne işe yarayabilecekleri konusunda sizlere bir liste oluşturduk ve gelecekte kullanılması beklenen bu teknolojik araçların tanıtımını yaptık.
İlginizi Çekebilir: Hayatımızı Kolaylaştıran 8 Teknoloji Ürünü

Denge Arabası (Edward Diwheel)

Denge Arabası
Yapı olarak alışılmadık bir görünüme sahip olan bu araç sürüş konusunda da çok ilginç diyebiliriz. Elektrikli olarak kullanılabilen bu araçta yol kat etmek insanın içini dışına çıkartabiliyor, bunu sebebi ise aracın ortasında bulunan sürücü koltuğu bazen kendi ekseni etrafında dönebiliyor. Avustralya üniversite öğrencileri, alışılmış elektrikli taşıtların yanı sıra çoğunluktan ayrılarak kendi fikirlerini ve tasarımlarını geliştirmişler. Buluşlarının iki adet tekerleği bulunuyor ve bu tekerlekler elektrikli olarak hareket ediyor. Tekerleklerin dönmesiyle koltuğunda aynı eksende döndüğü anlaşılan araçta dengeleme sistemi oluşturarak sürücü dengesini ortalamak istemişler.

Jetfoiler Hydrofoil

Jetfoiler Hydrofoil
Tasarımcı ve Kiteboating Don Montague takımıyla birlikte, motorlu sörf tahtası ile hiydrofoil’i birleştirmeye karar verdi. Suyun içerisinde bulunan sessiz bir elektrikli motor bulunuyor. Adeta suyun üzerinde uçuyormuş hissi uyandıran bu sörf tahtası denge konusunda alışılmış sörf tahtalarından daha etkili ve kullanışlı diyebiliriz. Bu icat ile herkes rahatça sörf yapabiliyor diyebiliriz. Önde bulunan ip ile kendi tutunma dengenizi sağlayabiliyor ve hızınızı aldığınızda az geriye yaslanarak Jetfoiler Hydrofoil adlı bu sörf tahtasında ilerleyebiliyorsunuz.

Scewo (Engelli Aracı)

Scewo Engelli Aracı
İsviçre mühendislerinin ürettiği engelli aracında görünüm olarak pek bir değişiklik göremeyebilirsiniz, fakat bu engelli aracında denge ve kullanıcı kişinin merdiveni rahatlıkla tırmanmasına olanak tanıyan alt paletleri bulunmaktadır. Merdivenleri kolayca tırmanabilen Scewo, elektrikli ve gelişmiş sensörleri sayesinde kullanıcı ağırlığıyla hareket edebiliyor veya kumanda ile hareket ettirilebiliyor. Buzlu ve çakılı zeminlerde de rahatlıkla ilerleyebilen bu teknolojik icat günümüzde İsviçre’de kullanılmaktadır.

Arca Borad (Uçan Kay kay)

Arca Borad Uçan Kay kay
Amerikan uzay endüstrilerinden biri olan Arca Space şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen Arca Borad teknolojisi, uçan kay kay olarak bilinmektedir. 36 farklı elektrikli motor pervanesi ile 272 beygir gücü üretebilen bir yapıya sahip olan bu araç pek kullanışlı olarak üretilmemiş olsa da, geliştirilebilir bir teknoloji olarak günümüzde piyasaya sürülmüştür. Üzerinde durabildiğiniz süre boyunca hareket kabiliyetine sahip olan bu aracın taşınması ve kullanması zor olduğu için geliştirilmeye ihtiyacı olan icatlar olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.

Quadro 4 (Motosiklet)

Quadro 4 Motosiklet
Dört tekerleğe sahip olan bu motosiklet gelişmiş süspansiyon yapısıyla devrilme riskini en aza indiriyor diyebiliriz. Bilinen motosikletlerle aynı performansa sahip ve boyut olarak da neredeyse aynı ölçülere sahip olan Quadro 4 turist motosikleti olarak adlandırılmaktadır. Normal motosikletlerin karşılaştığı tipik problemlerin üstesinden rahatça gelebilen bu motosiklet ATV motosikletlerin daha normal boyutları gibi görünmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
_ren_
İğrenç
0
korkun_
Korkunç
0
yorumsuz
Yorumsuz
Gelecekte Kullanılacak 5 Teknoloji Harikası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın