Pozitif Psikoloji Nedir?

Pozitif Psikoloji, bireylerin kendilerine yetebildiklerine ikna olmalarını sağlayan; sahip oldukları hayatın olumlu yönlerinin farkına varmalarını ve...

sss
Pozitif Psikoloji Nedir?
+1
Haber albümü için resme tıklayın
Pozitif Psikoloji, bireylerin kendilerine yetebildiklerine ikna olmalarını sağlayan; sahip oldukları hayatın olumlu yönlerinin farkına varmalarını ve bu farkındalığı yaşamlarının her alanında kullanmalarına yardımcı olan düşünce yapısını konu alan disiplindir. Pozitif Psikoloji, insanların yaşamlarından daha fazla haz almalarını amaçlamaktadır. Bazı kaynaklarda Mutluluk Bilimi olarak da adlandırılan bu disipline, sadece ‘mutluluk bilimi’ demek yanlış olacaktır. Çünkü insanların yaşamları boyunca kazanmaya çalıştıkları en nihai amaç ‘mutlu olmak ’tır.

 Pozitif Psikoloji ’ye Neden İhtiyaç Duyulur?

Pozitif Psikoloji, yaşamımızı daha kaliteli ve daha doyurucu bir şekilde sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz ana düşünce yapısıdır. Çünkü insan beyninin programsal yapısı, kötü olan durumları seçmek ve onlardan algoritmalar kurmak konusunda oldukça gelişmiştir. Bu, insanların elinde olan bir durum olmayıp; beynin organik yapısından kaynaklanmaktadır. Pozitif Psikoloji bilimi, işte bu noktada fayda sağlar. Kişilerin yaşadıkları durumlar karşısında daha olumlu ve daha yaratıcı tavırlar takınmalarına yardımcı olmaktadır. Pozitif psikoloji sayesinde insanlar nasıl daha sağlıklı bireyler olacaklarını, nasıl daha mutlu bir yaşama sahip olacaklarını ve bu mutlulukla çevrelerine nasıl etki edeceklerini öğrenebilirler. Pozitif Psikoloji aynı zamanda kişilerin zayıf oldukları yönlerini keşfetmelerini ve bu sayede kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Bu noktada Pozitif Psikoloji ile NLP ya da Kişisel Gelişim Yöntemleri ile karıştırılmamalıdır. Pozitif Psikoloji; isteği, umudu ve mutluluğu temel alarak; kişilerin bulundukları hayat koşullarını daha yaşanabilir hale getirmelerine; kısacası kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan bilim dalıdır.

 Pozitif Psikoloji İnsanların Kendilerini Daha İyi Hissetmelerine Nasıl Yardımcı Olur?

Pozitif Psikoloji’nin temelinde iyi oluş yer almaktadır. İyi oluş, mutluluk kavramıyla çok yakından alakalı olup; mutluluğun bir çeşidi olarak bilinmektedir.

 Pozitif psikolojide iyi oluş yani mutluluk 3 etkene bağlanmaktadır:

 Genetik Yatkınlık

Mutluluğun P oranında genetik yatkınlıklarımıza bağlı olduğu, hayata bakışımızın ailemizi oluşturan fertler ve geçmiş kuşaklarımızdan gelen kodlarla bağlantılı oldukları bilinmektedir. Bu noktada verilebilecek en güzel örnek; ülkemizin Ege kıyılarında yaşayan ailelerin geçmişten bugüne ılımlı bir yapıda geldikleri ve bu insanların çok çok eski büyüklerinin de kendileri gibi ılımlı yapıda oldukları ve bunun aksine Karadeniz kültürüne sahip ailelerin geçmişte de olduğu gibi günümüzde de hırçın, kararlı ve sert yapıya sahip olmalarıdır.

 Yaşam Koşulları

Mutluluk oranında ise yaşam koşullarına bağlanmaktadır. Gergin bir aile ortamında yetişen bir çocuk ile sakin ve mutlu bir aile ortamında yetişen çocuğun mutluluk algısı birbirinden farklı olabilecek; aynı durumlar karşısında farklı ölçüde tepkiler verebilecektir.

 Maksatlı Adımlarımız

Mutluluğun @’lık bir bölümü ise maksatlı yani planlı adımlarımıza bağlanmaktadır. Kariyer planlarımız, hobilerimiz ve yaşam şekillerimiz bu adımların başlıcalarıdır.

Psikoloji

İnsanı ele alan; insanların olumsuz ruh hallerinin düzeltilmesi, ruhsal hastalıklardan korunmalarını sağlamayı amaçlayan bilim dalıyken; insanların pozitif duygular besleyerek; mutluluk, umut, empati, motivasyon, kendilerine yetebilme gibi önem arz eden olumlu düşünce yapılarına sahip olmalarına katkı sağlamaktadır. Pozitif psikoloji, insanların iyi oluş yapılarını temel alarak; kişinin hangi noktada (genetik / yaşamsal / maksatlı) eksik kaldığını belirlenmesini ve elde edilen veriler doğrultusunda kişinin kendini gerçekleştirmesini sağlayan disiplindir. Pozitif psikoloji, bir insanın kendisinden başlayıp yine kendisinde bittiği bir psikolojik sürece yayılır. Başka bir deyişle pozitif psikoloji, kişinin olumlu ve olumsuz yönlerinin tespit edilerek; yine kişinin mutluluğunu sağlamak amacıyla kullanılması sürecini kapsamaktadır.  

10 Kas 2019 - 16:13 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?