Kadınlarda Depresyon Belirtileri Biçimleri Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kadınların hayattaki tüm rollerinin karmaşıklığı yaşam boyunca iniş ve çıkışlara neden olabilir. Depresif bozukluklar nedeniyle ruh hali değişikliklerinin bazıları yaşam olaylarından (örneğin, bir arkadaşınızla küsmek gibi) veya hormonlardan (örneğin, hamilelik, adet döngüsü) kaynaklanıyor olabilir.

Kadınlarda Depresyon Belirtileri Biçimleri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Depresif
Erkek ve Kadınlarda Depresyon Farklılıkları
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kadınların hayattaki tüm rollerinin karmaşıklığı yaşam boyunca iniş ve çıkışlara neden olabilir. Depresif bozukluklar nedeniyle ruh hali değişikliklerinin bazıları yaşam olaylarından (örneğin, bir arkadaşınızla küsmek gibi) veya hormonlardan (örneğin, hamilelik, adet döngüsü) kaynaklanıyor olabilir. Kadınlarda depresyon genel olarak, birkaç gün sonra, seviyelenmeye meyillidir ve duygu durum değişiklikleri normale döner. Ancak, eğer depresyondan muzdaripseniz , “çıkışlarınız” birkaç gün sonra kaybolmaz ve günlük yaşam aktivitelerinize ve ilişkilerinize müdahale edebilir. Bu durumun nedenleri birbirinden farklı olabilir. Belirtiler kısa süreli olabileceği gibi gün, hafta ay veya yıllar sürebilmektedir.

Kadınlarda Depresyon Biçimleri

Kadınlarda Depresyon, erkeklerden daha fazla etki etme olasılığının neredeyse iki katıdır ve kadınlarda erkeklerden farklı katkı nedenleri olma eğilimindedir. Katkıda bulunan faktörler üreme hormonlarını, strese farklı bir kadın tepkisi ve bir kadının yaşam deneyimlerine özgü sosyal baskıları içerir. Aşağıda, kadınlarda en sık görülen farklı depresyon türleri yer almaktadır.

Major Depresyon

Major depresyon , bir kadının zevkli olduğu düşünülen aktivitelerden zevk bulma yeteneğini kaybettiği ciddi bir depresyon şeklidir. Ayrıca, bir kadının normal ve etkili şekilde çalışma, uyuma ve yemek yeme yeteneğini etkiler ve genellikle kişiler arası ve sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte major depresif bozukluk olarakta ifade edilen major depresyon ile birlikte, duygu durum bozukluğu süreci uzun zaman devam edebilmekte ve öz güven yoksunluğu major depresyon bariz bir belirti olarak ortaya çıkar.

Doğum Sonrası Depresyon

Bu bir bebeğin doğumundan sonra oluşan özel bir depresyon şeklidir. Tipik depresyon belirtileri doğum yaptıktan sonraki birkaç aylık süreçte kendini gösterebilir.

Kalıcı Depresif Bozukluk

Daha hafif bir depresyon şekli olduğu düşünüldüğünde, bu iki yıl veya daha uzun süren uzun süreli depresif bir ruh halidir. Sürekli depresif bozukluk sırasında major depresif dönemler (yani daha şiddetli depresyon biçimleri) ortaya çıkabilir.

Regl rahatsızlığı

Kadınlarda depresyon adet döngüsüne bağlı olabilir. Regl dönemi depresyon rahatsızlığı türünde, aşırı psikolojik ruh hali farklılıkları, kaygı durumu ve olumsuz düşünceler regl başlangıcından bir hafta önce ortya çıkar ve regl dönemi bitiminde ortadan kalkar. Depresif belirtiler kişilerarası ilişkileri olumsuz yönde etkileyecek ve günlük aktivitelere müdahale edecek kadar şiddetlidir.

Erkek ve Kadınlarda Depresyon Farklılıkları

Depresyonun kadınlar ve erkekler arasında nasıl değiştiğine dair ayırt edici faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Kadınlar endişeli ve korkmuş hisseder; erkekler güvende hisseder.
 • Kadınlar depresyon için kendilerini; erkekler başkalarını suçlar.
 • Kadınlar genellikle depresyonda kendilerini üzgün, değersiz ve ilgisiz hisseder; erkekler huzursuz ve kızgın hissetme eğilimindedir.
 • Kadınlar depresyondayken çatışmalardan kaçınma eğilimindedir; erkeklerin çatışma yaratma olasılığı daha fazladır
 • Kadınlar kendi kendilerini tedavi etmek için yemeğe ve arkadaşlara başvurma eğilimideyken; erkekler kendi kendilerini tedavi etmek için alkol, televizyon, seks veya spor yapmaktalar
 • Kadınlar uyuşuk ve gergin hissederken; erkekler tedirgin ve huzursuz hissederler
 • Kadınlar kendilerini şüphe ve umutsuzluk duyguları içinde bulurlar; erkekler kendinden şüphe duyma ve umutsuzluğa kapılma duygularını zayıflık işareti olarak kabul ederler.

Kadınlarda depresyon nedenine değinirken ortaya çıkan çok sayıda genetik, hormonal, psikolojik ve sosyal faktörler vardır. Biyoloji ve Hormonlar Biyolojik olarak konuşursak, kadınlarda depresyon ailelerden geçebiliyor. Bazı genetiğinde bulunan bireylerin depresyona daha yatkın olduğuna dair bilimsel kanıtlar bulunurken, bazılarının ise bu duruma daha dayanıklı olduğu görülüyor. Buna rağmen, çevresel faktörlerin genetik yatkınlıklar ile etkileşime girdiği düşünülmektedir. Bunun nedeni, genleriniz nedeniyle depresyona daha yatkın olmanız olabilir, sağlıklı aile ve sosyal ilişkiler dayanıklılığı artırabilir. Diğer biyolojik ve hormonal faktörlerin ayrıca depresyondan muzdarip olma ihtimalinizi artırması muhtemeldir. Hamilelik, doğurganlık, perimenopoz, menopoz ve adet döngüleri ile ilgili konular kadınlarda depresyon geliştirme risk faktörlerini artırır. Bunların çoğu hormonal dengesizliklerden ve üreme hormonlarındaki hızlı dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Genel olarak sağlık sorunları, özellikle kronik hastalık veya sakatlık sorunları, tıbbi yaşam değişikliği gibi durumlar gibi kadınlarda depresyon sorununa neden olabilir.

Psikolojik sebepler

Kadınlar, psikolojik depresyon nedenlerine erkeklerden daha yatkındır. Daha duygusal olma eğiliminde olan kadınlarda depresyon nöbetleri sırasındaki olumsuz düşünceleri yeniden şekillendirmeleri daha muhtemeldir. Ağlamak, arkadaşlarınızla konuşmak ve neden depresif durumda olduğunuzu yeniden ifade etmek normal bir durum olsa da, araştırmalar, depresyon hakkında konuşmanın, depresyon etkilerinin geçmemesine ve hatta daha da kötüleşmesine neden olabileceğini göstermiştir. Buna karşılık, erkekler kendilerini semptomların süresini azalttığı gösterilmiş olan depresif durumlarından uzaklaştırmaya meyillidirler. Kadınları erkeklerden daha farklı etkileme eğiliminde olan ek psikolojik faktörler, olumsuz beden imgeleri ve stres kaynaklı depresyondur. Kadınlar erkeklerden daha fazla strese yatkındır, çünkü artan progesteron seviyelerinin stres hormonlarını tetiklediğini göstermiştir.

Sosyal nedenler

 

Başa çıkma becerileri, ilişkilerin seçimi ve yaşam tarzı seçimleri, kadınları erkeklerden farklı olarak etkiler. Bir kadın olarak, evlilik veya ilişki sorunlarından, iş yaşam dengesi sorunlarından, finansal sıkıntılardan ve sevilen birinin kaybı dahil stresli yaşam olaylarından depresyon geliştirme olasılığı daha yüksektir. Yukarıda belirtilen depresyonun biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenlerine ek olarak, Ulusal Sağlık Enstitüleri de, kadınlarda depresyonun risk faktörlerinin arttığını göstermektedir:

 • 10 yaşından önce ebeveynin ölümü
 • İş kaybı, ilişki sorunları, boşanma
 • Çocukluk döneminde fiziksel veya cinsel istismar
 • Duygu durum bozukluklarının tarihi
 • Bazı ilaçların kullanımı

Kadınlarda Depresyon Belirti ve Bulgular

Kadınlarda depresyon belirti ve semptomları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. En yaygın belirti ve semptomlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Boşluk, umutsuzluk ve üzüntü
 • Sinirlilik, endişe ve suçluluk
 • Sürekli hafif Yorgunluk ve şiddetli yorgunluk hissi
 • Önceden keyifli aktivitelere ilgi kaybı
 • Detaylara konsantre olamama veya hatırlayamama
 • İntihar düşünceleri veya intihar girişimleri
 • Uyku bozuklukları; çok ya da çok az uyku durumu
 • İştahta değişiklikler - çok fazla veya çok az yeme
 • Fiziksel belirtiler - ağrılar, kramplar, baş ağrıları, sindirim sorunları, göğüs hassasiyeti, şişkinlik
 • Enerji eksikliği
 • Kontrolden çıkmak
 • Ruh hali ve ağlama duygusu
 • Panik ataklar
 • Gerginlik hisleri
 • Günlük aktivitelere ve ilişkilere ilgisizlik

Tedavi seçenekleri

Eğer bir kadınsanız ve depresyondan muzdaripseniz, yaşam kalitenizi iyileştirmek için hemen tedavi almak en iyi seçenektir. İlk hareket tarzınız doktorunuzu veya ruh sağlığı uzmanınızı ziyaret etmek olmalıdır. Doktorunuz size bir dizi soru soracak ve depresyonunuza neden olan bir tıbbi durumu ekarte etmek veya bazı ilaçların depresif zihinsel durumunuz için suçlanıp suçlanmayacağını belirlemek için testler yapacaktır. Birinci basamak doktorunuz size belirtilerinizle ilgili sorular soracaktır:

 • Ne kadar sürdüğü
 • ne zaman başladığı
 • belirtilerinizin ciddiyeti
 • ne kadar kalıcı olduğu (tekrarlama oranı)
 • ailenizin depresyon öyküsü

Doktorunuz depresyondan şüpheleniyorsa, Kadınlarda depresyon sorunları için en yaygın tedavi seçenekleri ilaç tedavilerini içerir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalabiliyorsanız doktorunuza söylemeniz gerekir, çünkü depresyonu tedavi etmek için bazı ilaçlar büyüyen bebeğinizi etkileyebilir. Depresyonda iseniz, doktorunuz başa çıkmanıza yardımcı olmak ve depresyon belirtilerini azaltmak için size antidepresan yazabilir. Depresif ruh hali durumunuz için antidepresanlar almaya başlarsanız, semptomlarınızı izlemeniz ve herhangi bir yan etkiyi not etmeniz önemlidir. Antidepresanların bazı yan etkileri, kişilerin küçük bir yüzdesinde depresyonu daha da kötüleştirebilir. Spesifik olarak, artan intihar düşünceleri, intihar girişimleri ve sinirlilik riski, bazı kişilerde antidepresan kullanımı ile ilişkili bulunmuştur. Diğer daha yaygın yan etkiler şunlardır:

Yine de, bu sorunlar genellikle zamanla azalır.

Depresyondan muzdaripseniz, tedavinin de çok etkili bir tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir. Bilişsel davranışçı terapi (CBT), depresyon tedavisinde en yaygın konuşma terapisi veya psikoterapi formlarından biridir. Bu terapi yöntemi, depresyon duyguları çarptığında yeni düşünme ve başa çıkma mekanizmalarının öğretilmesine odaklanır. Buna ek olarak, terapi kadınların zor ilişkileri anlamalarına ve onları nasıl geliştireceklerine ve depresyonlarına katkıda bulunabilecek alışkanlıklarını nasıl değiştireceklerine yardımcı olur. Bire bir tedaviye ek olarak, grup terapisi veya aile terapisi, aile stresi depresyon durumunuza katkıda bulunan bir faktör ise, depresyonu tedavi etmek için yararlı bir yöntemdir. Ne yazık ki, kadınlarda depresyon yanlış tanı oranlarını %50'ye kadar çıkarabilir ve majör depresyon yaşayan kadınların yarısından azı tedavi isteyebilir. Neyse ki, depresyon mükemmel tedavi başarı oranları göstermiştir. Depresyonu olan kadınların %80'inden fazlası antidepresanlar, terapi veya her ikisinin bir kombinasyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilir. İlaçlar ve tedaviye ek olarak, aşağıdaki kendi kendine yardım teknikleri, depresyondan muzdaripseniz ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • Duygularınızı şişkin tutmayın - güvendiğiniz insanlarla konuşun
 • Sosyal aktivitelere ve sosyal fonksiyonlara bağlı kalın
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Yeterince uyuyun - gecelik 8 saat idealdir
 • Meditasyon ve yoga yapmayı deneyin veya diğer rahatlama tekniklerini kullanın

Siz veya sevilen biri depresyondan muzdaripse, yaşam kalitenizi yükseltmek için yardım isteyin. Kiminle iletişim kuracağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki kaynakları deneyin:

 • Aile hekimleri
 • Çalışan yardım programları
 • Ruh sağlığı merkezleri
 • Sosyal kurumlar
 • Ruh sağlığı uzmanları (psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları, akıl sağlığı danışmanları)
 • Özel klinikler
 • Devlet hastanesi polikliniği
 • Sağlık bakım kuruluşları

28 Ağu 2019 - 11:42 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?