Hametan Krem Nedir - Hametan Krem Nasıl Uygulanır - Hametan Krem Fiyatı Ne Kadardır

Annelerin çok yakından tanıdığı krem olan Hametan Krem nedir Hametan Krem fiyatı ne kadar? Nasıl kullanılır? Yan etkileri var mıdır? Hamileler Hametan krem kullanabilir mi?

Hametan Krem Ne İşe Yarar
Yanıkların Tedavisinde Hematen Etkisi Nedir
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Hametan nedir srousunun cevabını bilmeden hametan faydalarını öğrenmek çok etkili bir yol olmayacaktır. Hametan Krem, etken madde olarak Hamemelis Virginia ekstresi kullanılan, hücre yenileme ve doku onarıcı olarak kullanılan bir merhemdir. 30 gramlık alüminyum tüpler içinde bulunan pomad, reçeteli ve reçetesiz olarak kullanılabilmektedir.

Ülkemizde en çok satılan cilt onarıcı hametan pomad olarak bilinen Hametan krem;

 • Hücre yenilemek ve cilt onarmak
 • Akne izlerinden kurtulmak
 • Cilt lekelerini yok etmek
 • Derideki tahrişleri, isilik gibi lezyonları iyileştirmek
 • Yatak yaralarını gidermek gibi birçok durumda kullanılabilmektedir.

Hametan krem, genellikle halk arasında pişik kremi olarak bilinmektedir. Ancak pişik kreminden çok öte etkileri bulunmaktadır. Ciltte oluşan tahrişleri, sivilce oluşumlarını, lekeleri gidermede oldukça faydalı bir merhemdir.

Madecasol krem ve E vitamini ile karıştırılarak kullanıldığında, en etkili hücre yenileyici olarak da kullanılabilmektedir. Kullanılmadan önce, muhakkak doktora başvurulmalı ve uzman doktorun onayladığı şekilde kullanılarak, tedaviye başlanmalıdır.

Hametan Krem Etken Maddeleri Nelerdir ?

Hametan krem etken maddesi Hamemelis Virginia distilatı’dır. 100 gram kremde 5.35 gram bulunur. Diğer yardımcı maddeleri arasında; setil alkol ve sorbik asit maddeleri bulunmaktadır.

İçeriğinde bulunan Hamemelis Virginia sulu özütü içinde;

 • Astrenjan (doku büzücü)
 • Lokal hemostatik (kanama durdurucu)
 • Antiinflamatuvar (iltihap giderici) etkileri geçiren maddeler bulunmaktadır.

Antiinflamatuvar etkisi; derideki iltihaba ait belirti ve bulguları giderirken, lokal hemostatik; deriye ait yaralanmalar doğrultusunda, ilgili bölgede kanama süresini kısaltarak, pıhtılaşma sürecini artırmaktadır.

Hametan Krem Fiyatı Ne Kadardır ?

Her eczanede rahatlıkla bulunabilen, reçeteli ve reçetesiz olarak alınabilen Hametan krem fiyatı 11.30 TL’dir. Ancak reçeteli olarak alınsa da SGK, bu ilacı karşılamaktadır.

Hametan Krem Nasıl Uygulanır ?

Hametan krem uygulaması yapılırken ilk olarak, uygulama yapılacak bölge çok iyi temizlenmeli ve kurulanmalıdır.

 • Günde 1-2 kez uygulama bölgesine ince tabaka halinde sürülür.
 • Uygulama yapılan alan, isteğe bağlı olarak gazlı bir bezle kapatılabilir.

İlacın uygulanması unutulduğunda, durumu dengelemek için asla çift doz kullanılmamalıdır. Kullanılması gerekenden fazlası kullanıldığında, bir doktora başvurabilir ya da eczacı ile görüşebilirsiniz.

Çocuklarda doğumdan itibaren kullanılabilen merhem, yaşlıların kullanımı hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir. Böbrek yetmezliği ya da karaciğer yetmezliği durumunda herhangi bir durum bildirilmemiştir.

Hametan Krem Ne İşe Yarar ? Etkileri Nelerdir ?

Hametan krem; cilt sorunlarının yanında, cildi medikal anlamda nemlendirmek için de kullanılmaktadır.

 • Büyük sivilce izlerinin giderilmesinde
 • Yaz aylarında oluşan pişiklerin yok edilmesinde
 • Yara izlerinin yok edilmesinde
 • Kuruyan, çatlayan, yıpranan cildin bakımında
 • Cilt renk tonunun eşitlenmesinde
 • Yatak yaraları, açık yaralar ve ameliyat yaralarının iyileştirilmesinde
 • Birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde

Yanıkların Tedavisinde Hematen Etkisi Nedir ?

Yanık tedavisinde hametan uygulaması oldukça etkilidir. Ciltte hafif ve orta derecede yanık izlerinin, hızlı şekilde iyileştirilmesinde kullanılır. Cildi onararak yenilenmesini sağlayan krem, yanık izlerinin de kısa sürede yok edilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca güneş yanıklarında da hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci sağlayan pomad krem ile çok daha rahat iyileşme görülür.

Sivilce İzlerinin Yok Edilmesinde Hametan Nasıl Etki Eder ?

Cilt problemlerini gidermeden kullanılan krem, cildi yağlandırmadan besleyen ve nem seviyesine düzelterek antiseptik özelliği ile, cildi mikrop ve kirden arındırır. Akne oluşumunu önler ve eski dokuları onarır.

Ciddi düzeyde olmayan sivilce problemlerinde, düzenli olarak kullanılan Hametan krem, sivilce oluşumunu engellemektedir. Ayrıca Evde Sadece İki Malzeme İle Botoks Etkili Maske Yapımı uygulanarak da cilt bakımı sağlanabilir. 

Hametan Kremin Pişiklere Etkisi Nedir ?

Hametan krem, pişik tedavisinde de sıklıkla kullanılan kremlerden biridir. Çocuk doktorları tarafından tercih edilen ürün; bebeklerde çiş ve kakanın asidine bağlı olarak havasızlık ile oluşan genital bölge pişiklerinde, kısa sürede etki ederek, iyileşmesini sağlar.

Erkek ve kız bebeklerde güvenle kullanılabilen krem, bebeklerin günlük bakımı ve alt bölge bakımı için her zaman kullanılmaz. Ağrılı ve çok acılı pişiklerde kullanılmalıdır.

İsilik için Hametan Nasıl Kullanılır ?

Bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de oluşabilen isilik; sıcak kaynaklı, kapanmış ve yeterli derecede hava almayan gözeneklerin, ciltte oluşturduğu kaşıntı ve acılı kızarıklık ve isilik durumunda hametan krem kullanılabilir.

Yatalak Kişilerin Yatak Yaralarına Karşı Hametan Etkisi Nedir?

Yatalak kişilerde, uzun süre yatmalarından dolayı, yatak yarası oluşabilmektedir. Uzun süreli yatmadan dolayı ciltte, tahriş oluşur. Bu yüzden bu tür yatak yaralarına karşı hametan krem etkilidir.

Sivilce ve Cilt Lekelerine Karşı Hametan Etkisi Nedir ?

Çok derinleşmemiş sivilce izleri ve akne lekeleri, sivilcelerin kırmızı görünümünün azaltılması için Hametan krem kullanılabilir. Bu lezyonların çok şiddetli olmasında, Hametan krem çok etkili değildir.

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı ciltte oluşan lekeler ve yaşlanmaya bağlı oluşan koyu renkli lekelerin, renklerinin açılması için kullanılan Hametan, çok yaygın cilt lekelerinde etkili olmamaktadır.

Çatlaklarda ve Ameliyat Yaralarında Hametan Kullanımı Nasıldır ?

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklarda etkili olmasa da emzirme sırasında oluşan çatlaklarda, soğuktan meydana gelen çatlaklarda, derin olmayan cilt çatlaklarına iyi gelir.

Ameliyat sonrası oluşan açık yaraların iyileştirilmesinde, erken dönemde kullanılırsa, ameliyat dikiş izlerinin kalmasını engellemektedir. Düşme, çarpma gibi nedenlerden dolayı oluşan sıyrık zedelenmelerinin tedavisinde kullanılır.

Nemlendirici ve Cilt Beyazlatma için Hametan Kullanımı Nasıl Etki Eder?

Nemlendirici ve cilt beyazlatma için de kullanılan Hametan krem; ciltte herhangi bir tahribat ya da tahriş izi yoksa, cildin nemlendirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Günlük nemlendirici olarak el ve vücut için kullanıldığında, cildin nemlendirilmesini sağlamış olursunuz.

Cilt üzerinde meydana gelen hafif derecede cilt tonu eşitsizliklerinde, cildin beyazlatılması işleminde etkilidir. Cilt üzerinde oluşan leke, iz ve gölgeleri gidererek, cildin eşit tona ulaşmasını sağlar.

Eczanelerde satılan Hametan Krem, ayrıca ilaç rehberi broşürlerinde de sıkça karşımıza çıkar. Diğer kremlere göre biraz daha yağlıdır ve bu nedenle çok daha hızlı iyileşme sağlar.

Hametan Kremin Yan Etkileri Var mıdır ?

Hametan yan etkileri, içeriğinde bulunan maddelere karşı hassasiyet gösteren kişilerde görülmektedir.

  • Deride döküntüler
  • Dudakta, yüz ve dilde şişme
  • Gırtlakta şişme

  Bu yan etkilerin yanında cilde harici yolla sürülen kremin bazı farklı yan etkileri de bulunmaktadır.

   • Şiddetli baş ağrısı
   • Baş dönmesi
   • Nefes almada zorluk
   • Nefes borusunda tıkanma
   • Mide bulantısı ve kusma
   • Bayılma
   • Deride kızarıklık
   • İğne gibi batma hissi
   • Ciltte kabarıklık
   • Aşırı kaşıntı hissi

   Tüm bu belirtiler ciddi yan etkiler olarak karşımıza çıkarken, seyrek görülen belirtilerdir.  Bu belirtilerin bir ya da birden fazlası görüldüğünde, muhakkak kremin kullanımı durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır.

   Hametan krem, cildi onarıcı ve hücre yenileyici olduğu için, cilt üzerinde ince tabaka halinde uygulanabilir. Ancak yutulması, göze temas ettirilmesi durumuna dikkat edilmelidir.

   Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Hametan Kullanılır mı?

   Hametan krem ana etken maddesi Hamemelis Virginia maddesinin, hamilelik döneminde herhangi bir yan etkisinin olup olmadığı araştırılmamıştır. Eğer hamilelik döneminde kullanılacaksa, muhakkak doktora başvurulmalı ve doktorun söylediği şekillerde ve zamanlarda kullanılmalıdır.

   Emzirme döneminde de aynı şekilde herhangi bir araştırma yapılmadığı için ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Genel olarak doğum sonrası oluşan çatlaklarda çok etkili olmayan krem, emzirme döneminde meme ucu çatlaklarında son derece etkili olduğu görülmüştür.

   Kullanmadan önce doktora başvurulmalı ve herhangi bir yan etki görüldüğünde, kullanımı derhal bırakılmalıdır.

   Hametan Krem Nasıl Saklanır ?

   Hametan krem, çocukların görmeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. 25 derece altındaki oda sıcaklığında, ambalajı içinde saklanmalıdır.

   Hametan Üretici ve Ruhsat Sahibi Kimdir?

   Hametan krem ruhsat sahibi ve üreticisi Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic.A.Ş.’dir. Ruhsat sahibi Almanya lisansı ile Dr. Willmar Schwabe GmbH’dir. 

   # ECZANE URUNLERİ İLE İLİŞKİLİ:
   # CİLT SAGLİGİ İLE İLİŞKİLİ:

   24 Mar 2020 - 11:00 - Yaşam --- Okunma

   Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 190.239 gösterim gerçekleşti.


   göndermek için kutuyu işaretleyin

   Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

   Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
   Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?