Dolorex Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Dolorex nedir sorusuna birçok kişi hiç düşünmeden en iyi ağrı kesici ilaçlardan birisidir cevabını verecektir. Çünkü hemen hemen her evin ilaç dolabında bu ilaç mutlaka bulunur.

Dolorex Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?
Dolorex Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Dolorex nedir ve Dolorex draje ne için kullanılır sorusuna birçok kişi hiç düşünmeden en iyi ağrı kesici ilaçlardan birisidir cevabını verecektir. Çünkü hemen hemen her evin ilaç dolabında bu ilaç mutlaka bulunur ve özellikle baş ağrılarında ilk tercih edilen ağrı kesici olur. başta baş ağrısı olmak üzere sırt ağrısı, karın ağrısı, ağrılı adet için kullanılan bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak her ne kadar bir ağrı kesici olsa da Dolorex de ciddi yan etkileri olabilen bir ilaçtır. Bu nedenle kullanıma başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenleri okuyunuz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Vücudumuzu çeşitli bölgelerinde hiç beklenmedik anlarda ağrılar meydana gelebiliyor. Bazı zamanlarda bu ağrılar dayanılmaz seviyelere çıkıyor ve bizlere dayanılması zor anlar yaşatıyor. Bu noktada pek çok kişi dolorex nedir ve ne için araştırması yapıyor. Kısacası; ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında Dolorex yer alıyor. 

Dolorex Prospektüsü Okumak İçin Tıklayın

Böyle zamanlarda doktor tavsiyesi ile ağrı kesiciler almak gerekiyor. Genelde de evimizde önceden alınan bir kutu dolarex ağrı kesici bulunuyor ve hemen ağzımıza bir draje atıyoruz. Güçlü etkisi sayesinde kısa sürede ağrılardan kurtuluyoruz.

İlaç eczanelerden reçete ile alınabildiği gibi reçetesiz de alınabiliyor. Ama yine de doktor tavsiyesi olmadan almak çeşitli sıkıntılar doğurabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka bir doktora görünmeli ve tavsiye ederse kullanılmalıdır.

Dolorex Nedir, Nasıl Kullanılır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Dolorex draje ilaç, Abdi İbrahim ilaç firması tarafından üretilmektedir. Yüksek ateş, iltihap ya da ağrı için kullanılan bu asetilsalisilik asit ilaç yaygın olarak ağrıların kesilmesi için tercih edilmektedir. Eğer ağrınız var ise dolorex ile ağrının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Günlük doz ayarlaması hekimler tarafından yapılmaktadır. Kişilerin sağlık durumlarına, diğer hastalıklarına ve ağrısına göre hekimler doz ayarlaması yapmaktadır. Ancak bu ilaç tedavi edici özelliğe sahip değildir. Dolorex nedir ne için kullanılır, diğer ilaçlar ile kullanımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Dolorex Ateş Düşürür mü?

En merak edilenlerden bir tanesi de dolorex ateş düşürür mü sorusudur. Bu ilaç genel olarak ne işe yarar; ağrısı olan hastalar için tavsiye edilir. Ama bir diğer özelliği de ateş düşürücü özelliğe sahip olmasıdır. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak ateş düşürücü olarak da kullanabilirsiniz. Şu da unutulmamalıdır ki dolarex ağrıya neden olur hastalığın tedavisi için kullanılmaz. Diğer ağrı kesici ilaçlar gibi sadece o hastalıktan kaynaklı ağrıları dindirme konusunda sizlere yardımcı olur.

Genel olarak bu ağrı kesici şu durumlarda kullanılmaktadır;

 • İltihaplı ağrılar olduğu zaman,
 • Regl sancılarında,
 • Migren ve baş ağrılarında,
 • Kulak ağrısında,
 • Bel ve sırt ağrılarında,
 • Spor sonrası ağrılarda ve burkulmalarda,
 • Ameliyat sonrası ağrılarda,
 • Kaza nedeniyle vücutta gelen ağrılarda,
 • Alkollü günlerin ardından oluşan baş ağrısında genel itibariyle dolarex ağrı kesici kullanılır.

Hamile Kadınlar ve Emziren Kadınlar Dolorex Kullanabilir mi?

Hamile kadınların iltihap giderici ilaçlar kullanması uygun değildir. Bu tür ilaçlar çocukların gelişimini olumsuz etkilediği için hem hamilelik döneminde hem de emzirme döneminde kullanılması yasaktır. Dolarex ilacı da diğer iltihap giderici ilaçlar gibi bir ilaç olduğu için hamile iken kullanılması yasaktır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde oluşan ağrılarda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz ya da doktorunuza söyleyiniz.

Yaşlılar Dolarex Kullanabilir mi?

Yaşı ilerlemiş kişilerin vücutları bazı ilaçlara büyük tepkiler verebilir. Bu nedenle ne tür ilaç olursa olsun doktor kontrolü altında alınmalıdır. Normal şartlarda doktorlar dolarexi, yaşlı insanlara gerek duyulan dozda tavsiye eder. Bu nedenle ilacın kullanılıp kullanılmaması gerektiği doktorun vereceği karar göre değişiklik gösterir. Eğer ileri yaş grubunda iseniz ve doktor tavsiyesi ile Dolorex kullanıyorsanız, reçete edilen dozun üzerine çıkmayınız.

Dolorex Nasıl Kullanılır?

İlaçların kullanım şekline göre etki oranı azalıp artabiliyor. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce prospektüsü okumak ve doktor tavsiyesine uymak gerekiyor. Dolarex draje mutlak suretle aç karnına alınmalıdır. Bu ilacın etkisinin en iyi görülebilmesi için aç karna içilmesi tavsiye edilmektedir. Yemek yemeden yarım saat önce kullanılması tavsiye edilir. İlaç bütün olarak su ile yutulmalıdır, günlük doz aşılmamalıdır. Ağızda çiğneme ya da bölme yapılmaz.

Dolorex ilaç herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılmaz. Bu nedenle doktorun günlük alınmasını önerdiği miktarda kullanmak gerekir. Her ağrı döneminde farklı doz miktarları ve kullanım süresi uygulanabilir. Bu noktada karar doktora aittir. Kişiler tarafından diğer kullanılan ilaçlar da doz üzerinde etkilidir. Bu sebeple kullanımdan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi ağrı kesicilerin de yan etkileri yani Dolorex yan etkileri de bulunur. İlaç kullanımından sonra yan etki fark ederseniz böyle durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Aşağıda yer alan yan etkilerin birinin ya da bir kaçının normalden daha uzun süre görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Dolorex kullanımı sonrası aşağıda bulunan yan etki görmeniz halinde doktorunuza başvurmalısınız:

 • Göğüste ağrı ve sıkışma
 • Yorgunluk hissi
 • Siyah dışkı kanlı dışkı
 • Üşüme ve titreme
 • Kas zayıflaması
 • Mide bulantısı, mide ağrısı, ishal ve kabızlık
 • Görme bozukluğu ve puslu görme
 • Baş dönmesi
 • Kulakta hafif bir çınlama ve halsizlik
 • Kusma gibi yan etkiler sıklıkla görülmektedir. Bunlar dışında birçok yan etki bulunur. İlaç kullanımı sonrası bu tarz yan etkiler gördüğünüzde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Dolorex agri kesici ilaç başka yan etki görülmesine de neden olabilir. Bunun için ilacı kullanmadan önce ilacın içerisinde yer alan prospektüsün okunması, dolorex yan etkileri öğrenilmesi gerekmektedir. Dolorex agri kesici doğru ve dozunda kullanıldığı zaman etkili bir ağrı kesici olarak görev görmektedir.

Dolorex Ağrı Kesici Fiyat 2020

Hem reçeteli hem de reçetesiz satılan bir ilaç olan Dolorex ağrı kesici fiyatı merak edilmektedir. Dolorex nasıl kullanılır, dolorex yan etkileri nelerdir gibi Dolorex fiyat da merak edilmektedir. Sağlık güvencesi olmayan kişiler bu ilacı eczanelerden 11 TL’ye satın alabilmektedir. Bu fiyat 50 mg 20 tabletli kutular için geçerlidir. SGK, Bağkur, Emekli Sandığı güvencesi olan kişilerin ücretini bağlı olduğu kurum sağlamaktadır. Reçete ile alınmalıdır. Ağrı için kullanılan bir ilaç olduğu için diğer ilaçlar gibi öncelikle kullanma talimatı okunmalıdır. Örneğin; böbrek yetmezliği ya da başka bir kronik hastalığı olan kişiler kullanım şartları okuması yapmadan önce doktorlarına danışmalıdır. 

Dolorex Kaç Dakikada Etki Eder?

Dolorex nedir ve ne için kullanılır sorusu kadar, Dolorex agri kesici kaç dakikada etki eder diye de merak edilmektedir. Her draje içinde 50 mg diklofenak potasyum bulunan bu ilaç genel olarak ağrılara iyi gelir ve birkaç dakika içinde etki eder. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı nedeniyle doz farklılıkları olabilmektedir. Ancak alınan ilk dozdan sonra ağrı kesici özelliği görülmediyse 2 saat sonra 50 mg'lık bir Dolorex draje daha alınabilmektedir.

Dolorex Diş Ağrısı için Kullanılır mi ?

Dolorex diş tedavisinde kullanılan bir ilaç değildir. Diş hastalıklarında ve ağrılarında, diş hekimleri tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Genel olarak diş ağrısı başlamadan önce kendisini belli etmektedir. Bu nedenle diş ile ilgili sorun olduğunda ağrı başlamadan önce diş hekimi kontrolüne gidilmelidir ve doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Ancak Dolarex ağrı ve iltihap giderici bir ilaç olduğu için kimi kişiler tarafından diş ağrısı için de kullanılmaktadır ve iyi geldiği söylenmektedir.

Arvales mi Dolorex mi ?

Başka bir merak edilen konu ise; ağrılar için Arveles mi Dolorex mi tercih edilmelidir konusudur. Bu ilacı kullanan ve Arveles de kullanan kişiler, Arveles'n daha kısa sürede etki gösterdiğini ifade etmektedir. Eğer ağrılarınız için genelde Dolorex kullanıyorsanız ve bu ilaca ulaşamıyor, bir benzeri var mi diye merak ediyorsanız Arveles kullanabilirsiniz. Ancak Arveles de hekim onayıyla alınmalıdır. Tıpkı Dolorex'te olduğu gibi bu ilacı ya da herhangi bir ağrı kesici ilacı kullanmadan önce mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna ya da bir doktora danışınız.

Ekli Dosyalar
# ECZANE URUNLERİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Mar 2021 - 19:30 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 191.865 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?