Stres, günümüzde çok sık rastlanan ve birçok hastalığın kaynağı konumuna gelmiş bir psikolojik acı duyma durumudur. Stres etkileri nedeniyle birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.Yavru Ebabil kuşu, 1 ay sonra yeniden uçtu Stres ve başa çıkma yolları artık en çok cevabı aranan konular arasına girmektedir. Bu yazıyla tüm bu konuların yanında stres ne yapar, hayatımıza etkisi nelerdir bunları da inceleyeceğiz.

stres nedenleri etkileri, stres insana vücuduna etkileri, stres hormonunun vücuda etkileri

Stres Nedir?

Stres kişinin içinde bulunduğu veya daha önceden yaşadığı zihinsel ve fiziksel acılar sonucu ruhsal bir acı duyması ve buhran duygusu içerisinde hareket etmesidir. Stres kişinin içinde bulunduğu fiziksel durumdan çok, duygusal durumu ve hissettikleriyle ilgilidir.

Stres Nedir?
Stres Nedir?

Stres Nedenleri

Stres nedenleri arasında daha önceden yaşanmış travmalar başı çekmektedir. Bunun yanında içinde bulunduğunuz durum da strese neden olabilmektedir. Kişinin kendini rahatsız ve huzursuz hissetmesi strese neden olmaktadır.

Stres Nedenleri
Stres Nedenleri

Bulunduğunuz ortama ait hissetmemek, yeni bir ortama girmek, yabancılarla tanışmak gibi alışılagelmedik durumlar nedenler arasındadır. Daha ciddi stres kaynakları arasında ölüm, ayrılık, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar gibi etmenler de vardır.

Stres Nedenleri
Stres Nedenleri

Stres Belirtileri

Stres belirtileri ve stres etkileri kişiden kişiye değişse de genel belirtiler sabittir. Bunlar arasında kendini çevreden soyutlama, yeme bozukluğu, uyku düzensizliği, başta ağrı, kilo verme gibi belirtiler sıralanabilir.

Stres ve Başa Çıkma Yolları

Stres ve başa çıkma yolları denince akla ilk gelen şeypsikolog ve antidepresanlar gelse de bunlar son seçenekler olmalıdır. Kendi kendinize başa çıkmanın yolları sanıldığından daha basit ve uygulanabilirdir. Stresle başa çıkma yollarının başında düzenli bir şekilde spor yapmak gelir. Spor yapmak hem zihin hem de beden sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Stres ve Başa Çıkma Yolları
Stres ve Başa Çıkma Yolları

Bağımlılık yaratıcı ve geçici dinginlik veren alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durun. Stres etkileri geçici bir süre bastırılsa da bunların etkileri azaldıkça stresi artırmakta ve durumu kısır bir döngüye getirmektedirler. Müzik dinleyin, resim yapın, sevdiğiniz hobilerle uğraşın, ailenize ve sevdiklerinize zaman ayırın. Hepsinden önce kafanızda soru işaretlerini yok etmeye çabalayın.

stres vücuda etkileri aşırı stres etkileri, hamilelikte stres etkileri

Stres Ne Yapar

Stres etkileri hayatın her yerinde üzerimize doğru gelirken onlardan kaçmak zor olsa da bu tavsiyelerle stres ve başa çıkma yolları konusunda mücadele edebiliriz. Stres ne yapar sorusunun cevabıysa; birçok hastalığın kaynağı olduğunu bilmek ve stresin migrenden reflüye ve hatta daha ciddi hastalıklara kadar hepsinde tetikleyici bir rol oynadığıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz