- 08 Ara 2020 - 13:27

İstanbul'da Kasım Ayında Geçen Yıllara Göre 2 Kat Fazla Ölüm Yaşandı: 1 Ayda 11 bin 500 Kişi

Koronavirüsle mücadele sürecinde kaybedilen hayat sayısı her gün daha da yüksek sayılara ulaşırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, son 2 yılın ölüm oranlarını açıkladı.

"Koronavirüs Yüzünden Ölenlere Ayrı Mezarlık Oluşturuldu" Algısı Yanlış! Doğru Değil!
İstanbul'da Kasım Ayında Geçen Yıllara Göre 2 Kat Fazla Ölüm Yaşandı: 1 Ayda 11 bin 500 Kişi
+8
Büyütmek için resme tıklayın

Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen koronavirüs pandemisi her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de büyük sorunların yaşanmasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan vaka ve ölüm sayılarının gerçeği yansıtması konusunda tartışmalar yaşanırken, ANKA Haber Ajansı ile bilgi paylaşımında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç son 2 yılın ölüm oranlarını karşılaştırdı.

Kasım 2020 Ölüm Oranları Geçen Yılların İki Katına Ulaştı

Kasım 2020 ayında İstanbul’da yaşanan ölüm oranlarını geçtiğimiz yılların ortalamasının iki katı olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, Kasım 2020 ayında 11 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Cenaze İşleri Personeli Yüksek Risk Grubunda”


Koronavirüsle mücadele sürecinde 30 kişi ile sınırlandırılan cenaze törenlerinden çoğunlukla 30 kişinin olmadığını hatta bazı cenazelerde tek bir yakın dahi olmadan gömülme işlemlerinin yapıldığını açıklayan Koç, cenaze işleri personelinin de yüksek risk grubu içerisinde olduğunu ifade etti.

İstanbul’da Koronavirüs Önlemleri Eşliğinde Dini Törenler Düzenleniyor


Cenaze törenleri sırasından önlemlerin alınsa dahi tüm dini vecibelerin yapıldığını anlatan Koç, dini törenlerin uygulanması konusunda endişe duyulmamasını önerdi:

"İnsanların birçok endişe içinde olmaları doğaldır. Ama müsterih olsun 16 milyon, biz bütün vatandaşlarımızın dini ritüellerini yerine getirerek, pandemi öncesi ritüeli neyse şu anda onu uygulamaya devam ediyoruz. Çünkü bu vebaldir biz de bu vebali almak istemiyoruz"

“Cenazeler En Doğru Şekilde Defnediliyor”

Dr. Ayhan Koç, İstanbul’da toplamda 570’den fazla noktada mezarlık bulunduğunu ifade ederken, önlemler kapsamında ailelerin taleplerinin de dikkate alındığını açıkladı. Aile taleplerinin süreci zorlaştırıyor olması ise defin işlemlerinde hız için en uygun noktaya yapıldığını açıklayan Koç, bu süreci şöyle anlattı:

"Ama ailenin talebi personeli dolaştıracak, gecikmeye neden olacak bir noktadaysa o zaman boş olan mezarlıklara defnediyoruz"

“Mezarlık Dairesi Personelini Canı Gönülden Kutluyorum”

Mezarlık personelinin bu süreçte çok başarılı bir şekilde çalıştığını ifade eden Koç, personelini kutladığını ifade etti:

"Personelimizi bir kere canı gönülden kutlamak, teşekkür etmek gerekiyor. Sağlık sektöründen sonra en büyük risk grubunda olan bütün mezarlıklarda çalışan, sadece İstanbul için söylemiyorum bunu, bu arkadaşlarda en az sağlıkçılar kadar özveri ile çalışan, canhıraş çalışan, insan üstü gayret gösteren personelimiz. Onlara sağlıkçılarla birlikte teşekkür etmek lazım.
Bir kurumun kurulum aşamasında yapacağı iş ile ilgili bir kurgu yapılır. İBB ortalama 200 ya da 210 cenaze için Pandemi sürecinde de aynı personelle devam edildi. Bir kısmı da risk grubunda olduğu için ayrılmak zorunda kaldı. Yaklaşık iki katına çıkan cenaze sayımızı şu an da hemen hemen aynı personelle devam ediyoruz. Yoğunluk var ama bu personel eksikliği değil, tamamen normal hastanedeki yoğunluğun aynısı mezarlıklara da sirayet ediyor. Ama şu güne kadar herhangi bir problem yaşamadan, bütün definleri inanç gruplarının dini ritüellerini yerine getirerek yapıyoruz. Bu çok önemli çok kıymetli bir şey.”

“Yakını Olmadan Kaldırılan Cenazeler Var”

Koronavirüsle mücadele sürecinde tek bir yakını olmadan kaldırılan cenazelerin olduğunu anlatan Dr. Koç, 30 kişilik cemaat sınırına çoğunlukla yaklaşılmadığını anlattı:

"Son düzenlemeye göre 30 kişilik cemaatler oluşturulabiliyor. Daha önceden de vatandaşımız ciddi bir şekilde sakınmaya başlamıştı. Öyle cenaze oldu ki bir tane bile yakını olmadı. Biz orada cenazenin yıkanmasından defini ve namazına kadar her şeyini biz yaptık. Bizim kendi akrabamız mış gibi davrandık. Zaten ölenlerin hepsi bizim için akrabadır. Kendi akrabamıza nasıl davranıyorsak ölenlere de öyle davranıyoruz, o konuda da bütün personelimize teşekkür ediyorum. Gerçekten insan üstü bir gayret sarf ediyorlar.”

Koronavirüs Yüzünden Ölenler İstanbul'daki Mezarlıklara Dağıtılıyor

Koronavirüsle mücadele sürecine yenik düşerek hayatını kaybeden kişilerin İstanbul'daki 576 farklı mezarlığa dağıtıldığını ifade eden Koç, ölüm raporunda "bulaşıcı hastalık" yazmasının kendileri için sadece önlem artırıcı etkiye sahip olduğunu açıkladı: 

"Cenazenin ölüm sebebi bizi çok ilgilendirmiyor. Vatandaşın talep ettiği yer uygunsa, boş yer varsa oraya defin işlemini yapıyoruz. Yoksa herhangi bir pandemi ya da kovid mezarlığı söz konusu değil. 572 mezarlığın hepsinde bulaşıcı hastalık sonucu ölen vatandaşlarımızı defnettiğimiz oluyor” 

"Koronavirüs Yüzünden Ölenlere Ayrı Mezarlık Oluşturuldu" Algısı Yanlış! Doğru Değil!

Cenazelerin defin işlemleri hakkında " Farklı mezarlıklar oluşturuldu" algısının çok yanlış olduğunu ve gerçek olmadığını açıklayan Ayhan Koç, bu düşünceyi duyduğu için çok üzgün olduğu söyledi:

“Çok üzülerek söyleyeyim bütün dünyanın etkilendiği böyle bir dönemde algı oluşturmakla uğraşan bazı şahıslar var. Üzücü bir şey, tüm dünyanın derdi bu. Tüm dünyanın derdi 7 buçuk milyar insanın hepsinin bireysel olarak katkıda bulunması gerekirken algı oluşturmaları hoş olmuyor. Bu konuda ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Bizim koronavirüsle ilgili ya da kovid le ilgili bir mezarlığımız olmadı bugüne kadar bundan sonrada olmayacak. Biz kimsenin ne savcılık kağıdını istiyoruz, nede ölenin geride bıraktığı hiçbir şey kalmıyor. İsmi bile kalmıyor. Meftanın üzerinden böyle algı oluşturmak çok ahlaki gelmiyor bana. İnşallah böyle algı oluşturma operasyonlarından vazgeçilir hepimiz daha rahat ederiz.”

"Gece Gündüz Çalışıyoruz"

Mezarlık personelinin 7/24 durmaksızın çalıştıklarını açıklayan Dr. Ayhan Koç sağlık personeli kadar tehlike altında olduklarını ifade etti:

"Sağlık Bakanlığı ekipleri gibi. Sağlık Bakanlığı yoğun bakım personeli yoğun bakımda nasıl çalışıyorsa, nasıl korunuyorsa, biz de Mezarlıklar Dairesi'nde personelimizi o şekilde koruyoruz. Sadece bulaşıcı hastalıktan gelen cenazeleri değil tüm cenazelerimizi koruyucu tedbirler alarak, korunarak defnediyoruz. Sağlık Bakanlığı ile bizim tedbirlerimiz arasında hiçbir fark yok”

"Bizim Verilerimiz Ölüm Sayısı Olarak Net"

Koronavirüs ile mücadele döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi'nde ölüm sayılarının net bir şekilde kaydedildiğini ifade eden Koç, pandemi sürecinde paylaşılan verilerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin hiçbir büyük şehrinde olmayan bir sistem var İBB’de. İstanbul’da kim ölürse ölsün, ister nakil isterse burada defnedilsin, her cenazeden bizim haberimiz oluyor. Her ölüm bizim istatistiklerimize giriyor. Bizim verilerimiz ölüm sayısı olarak net. Biz nereden buluyoruz? Sağlık Bakanlığı’ndan gelen ölüm raporlarından. Hepsini günlük işliyoruz. Ve günün sonunda totali buluyoruz. Birkaç yıllık istatistiklere baktığımızda, son 4 ya da 5 yıldır hiçbir değişiklik yok. 3 aşağıya 5 yukarı bir şey değişmemiş. Cenaze sayıları hemen hemen aynı. 2016 ile 2019 yılları arasında kasım ayı için söylüyorum 6 bin ölüm vakası var. Bu da günlük olarak ortalama 200 civarı eder. Ama 2020'nin kasım ayında 11 bin 500 ölüm var. Arada 5 bin 500'lük bir fark var. Bu fark nedir ben bilmem. Ölüm raporları geliyor bize. 2016-17-18-19 yılları arasında kasım aylarında bir değişiklik yok iken, 2020 yılında ölüm oranı iki katına çıkmışsa bunun ekstra bir sebebi olmalı diye düşünüyorum."

Cenaze Oranında %100'den Daha Fazla Artış Var

İstanbul Küçükçekmece Gasilhane Sorumlusu Ali Medik, geçtiğimiz aylara göre ölüm oranını yorumladı. 1.5 ay öncesine göre günlük ölüm sayısının %100'den daha fazla arttığını ifade eden Medik, İstanbul mezarlıklarını şu şekilde yorumladı:

“Günde 1.5 ay öncesine kadar 35 ya da 40 cenazemiz vardı. Fakat vakaların artmasıyla beraber, yoğun bakımlardaki yoğunluklar bize de yansımaya başladı yüzde yüzün üzerinde bir artışımız var. En yoğun yerlerden biri Kozlu, ikinci sırada Küçükçekmece geliyor. Her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Cenazeyi yıkayan arkadaşlarımız tulumları ile her türlü tedbirleri ile birlikte hizmetleri en iyi şekilde yapıyorlar”

08 Ara 2020 - 13:27 İstanbul- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 174.705 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.