- 12 Ara 2020 - 17:31

Sağlık Bakanlığı Personeline Şubat Ayına Kadar Ek Ödeme Yapılmayacağı Açıklandı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan milyonlarca personeli ilgilendiren karar açıklandı! Sağlık Bakanlığı çalışanlarına Şubat ayına kadar ek ödeme yapılmayacak!

+4
Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı tesislerinde görev alan binlerce çalışanı etkileyen bir açıklama bulunuldu. Tesislerde çalışan personele Şubat 2021'e kadar ek ödeme yapılmaması kararı alındı. 

11 Mart 2020 tarihinde açıklanan yönetmelik değişikliğine dayanarak 81 ilin Sağlık Müdürlüklerine ulaştırılan bildiriye göre Sağlık Bakanlığı personeline Şubat 2021’e kadar ek ödeme yapılmayacak. Bu nedenle de performans değerlendirmesi uygulanmayacak. Bu karar ile birlikte Sağlık Personeli toplamda 6 ay ek ödeme almamış olacak. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İsmi ile Düzenlendi

Söz konusu genelge Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ismi ile Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin imzası ile gönderildi. 3 Aralık 2020 tarihinde gönderilen genelgeye göre Türkiye'nin 81 ilinde çalışan Sağlık Personeli ek ödeme almak için 2021 Şubat ayını bekleyecek. 

Yönetmelik Korona Verileri Açıklanmadan Önce Yürürlüğe Girmişti

“Birim Performans Katsayısının Uygulanması” konulu genelgenin yeniden düzenleme tarihi Türkiye'de ilk koronavirüs olayının açıklanmasından 1 hafta öncesinde gerçekleştirilmişti. 

“Birim Performans Katsayısının Uygulanması” konulu genelgede Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin, bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde görev yapan personele Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde ek ödeme yapıldığını anımsattı. 4 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girmişti."

Savaş ve Salgın Döneminde 6 ile 18 Ay Arası Ek Ödeme Yapılmaz

Genelgeyi 81 ile gönderen Ahmet Tekin, yönetmelikte yer alan 18/3 maddesine göre salgın ve savaş durumlarında 6 ile 18 ay arasında ek ödeme yapılmama konusunun belirtildiğini açıklamıştır: 

“Doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik, yangın vb. olağandışı durumlara hizmet sunumunu aksatacak düzeyde maruz kalan sağlık tesislerinde görevli tüm tabiplerin birim performans katsayıları, olağandışı durumun meydana geldiği tarihten itibaren İl Sağlık Müdürlüğü’nün kararıyla 6 ek ödeme döneminde hesaplanmaz. Bu süre Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde 18 ek ödeme dönemine kadar uzatılabilir” 

Sağlık Bakanı Onayı ile Mart - Nisan - Mayıs Ayı Ek Ödemeleri Yapılmıştı

Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Ahmet Tekin genelge düzenlemesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın onayı ile ilk 3 aylık dönemde ek ödeme yapıldığını hatırlattı:

“Mart, Nisan, Mayıs ek ödeme dönemlerinde 8.4.2020 tarih ve 49022165/E.279 sayılı Makam onayı ile Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde ‘ COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar’ çerçevesinde mezkur yönetmelik hükümleri uygulanmaksızın personele ek ödeme yapılmıştır” 

Yeni Düzenlemeye Göre Sağlık Çalışanları 3 Ay Daha Ek Ödeme Alamayacak

Prof. Dr. Ahmet Tekin sağlık çalışanlarının önümüzdeki 3 ay daha ek ödeme alamayacağını ifade ederken, söz konusu genelge düzenlemesini şu şekilde açıkladı:

“Bu kapsamda;
1)      Mezkur yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 01.4.2020’den itibaren yukarıda belirtilen makam onayı çerçevesinde Nisan ve Mayıs ek ödeme dönemlerinde Makam onayı doğrultusunda birim performans katsayısı hesaplanmamıştır.
2)       Haziran 2020 ek ödeme döneminden itibaren 6 ay boyunca birim performans katsayısı hesaplamama yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerinde olup, bu yetkiyi kullanarak Aralık ek ödeme dönemine kadar Müdürlük onayı ile birim performans katsayısı hesaplamayan sağlık tesisleri için; Bakanlığımızca bu süre Aralık, Ocak ve Şubat ek ödeme dönemlerini kapsamak üzere 3 ay süreyle uzatılmıştır.
3)      Aralık ek ödeme döneminden itibaren, 6 aylık süreyi tamamlamamış olan sağlık tesisleri ile Şubat 2021 dönemine kadar öncelikle 6 aylık süreyi kullanacaklar ve akabinde ise Bakanlık onayı doğrultusunda Şubat 2021 ek ödeme dönemine kadar birim performans katsayısı hesaplamayacaklardır.”

12 Ara 2020 - 17:31 Ankara- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı