- 14 Ara 2020 - 15:00

Tarım ve Orman Bakanlığı Müfettiş Raporlarında Katliam Yapıldığı İddia Edilen Ormanların Kazdağı Milli Parkı Sınırları İçinde Olmadığı Belirtildi

Metalik maden arama çalışmaları için Kaz Dağlarında yüzlerce ağacın kesilmesi ile ilgili suç duyurusu Savcılık tarafından işleme alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

+6
Büyütmek için resme tıklayın

Kaz Dağları Milli Parkı alanında yer alan yüzlerce ağacın kesilmesine karşı açılmış olan davada Savcılık suç duyurusunu işleme aldı. Konunun muhatapları arasındaki Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı açıklamada "Orman sahalarının Kazdağı Milli Parkı Sınırları içerisinde kalmadığı tespit edilmiştir” ifadesini kullandı. 

Metalik Maden Arama Faaliyetleri İçin Ağaç Kesimi Yapıldı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları Çanakkale'nin Kirazlı Köyü Balaban mevkiinde metalik maden araştırma çalışmaları için yapılan ağaç kesim işleminin karşısında durdu. 2019 yılının 5 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Dönemin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Yusuf Kandazoğlu, Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular. 

Maden Arama Çalışmalarının Milli Park Sınırı İçerisinde Yapılmadığı İddia Edildi

HKP tarafından yapılan suç duyurusunun Savcılık tarafından işleme alınmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili inceleme yapması için müfettiş görevlendirdi. Hazırlanan ön inceleme raporunda

" Kaz Dağları'ndaki, Kirazlı Köyü Balaban Tepesi ve Atıkhisar Su Havzası'ndaki maden arama faaliyetlerine ÇED raporunun olumlu belge verdiği, Başbakanlık izninin ve Bakanlığın oluru olduğu"

belirtildi. Raporda yer alan “Sahalarının Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisinde kalmadığı ve Kazdağı Milli Parkı'na kuş uçumu 36,7 km mesafede kaldığı tespit edilmiştir” ifadesi ise dikkat çekti. 

Madencilik Araştırması İçin İzin Verilmesinin Kandazoğlu ile İlgisinin Olmadığı İddia Edildi

Hazırlanan ön inceleme raporunda, Alamos Gold'un Kaz Dağları'ndaki projesini yürüten Doğu Biga Madencilik'in altın madeni işletme, tesis ve altyapı tesisi yapma izinlerinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu ile ilgisinin olmadığına yer verildi. Ayrıca Kandazoğlu hakkında soruşturma izni verilmemesi talebinde bulunuldu: 

“Halen Bakanlığımızda Bakanlık Müşaviri olarak görev yapan Yusuf Kandazoğlu hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 6’ncı maddesi uyarınca soruşturma izni verilmemesinin uygun olacağı belirtilmektedir”

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Kaz Dağları Milli Park Alanı içerisinde yapılan ağaç kesim olayı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın şüpheli Yusuf Kandazoğlu hakkında “Soruşturma İzni Verilmemesi” konusundaki talebi için İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi verdi. 

"Katledilen 300 Bin Ağaç Görmezden Gelinemez"

Kandazoğlu'nun soruşturulmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından gönderilen yazıya ithafen, HKP avukatları, açıklamada bulundu:

Kaz Dağlarındaki Çanakkale Kirazlı Köyü Balaban Tepesi ve Atıkhisar Su Havzası”nın 1993 yılında Bakanlar Kurulunun aldığı karara göre “Kazdağı Milli Parkı” sınırları içerisinde kalmadığı ifade edilmiştir. Bu hususu kabul etmiyoruz. Bilinen bir gerçek var ki Kazdağları bölgesi sadece Milli Parkın kapsadığı alandan ibaret değildir, sadece bu yönüyle değerlendirilip, bugün itibariyle katledilen yaklaşık 300 bine yakın ağacın görmezden gelinmesi vahim bir durumdur.”

"Kandazoğlu'na Soruşturma İzni Vermeyen de Şüphelidir"

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü olan Yusuf Kandazoğlu hakkında soruşturma izni verilmemesi konusunda yapılan teklifin değerlendirildiği dilekçede şu ifadelere yer verilmişti:

“Ayrıca Bakanlık kararında; 'Kaz Dağları'nda' çalışmanın yapıldığı zamanlarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü olan Yusuf Kandazoğlu’nun çalışmalara ilişkin verilen izinlerle alakasının olmadığından bahsetmişse de Milli Parklar Genel Müdürü'nün, Milli Park Statüsü'nde olan Kaz Dağları'nda yapılacak bir çalışma hakkında ilişiğinin bulunmadığı yönünde karar verilmesi gerçekliği yansıtmamaktadır. Kaldı ki yapılan suç duyurusunda şüpheli şahıslardan birisi de soruşturma izni verilmemesi yönündeki görüşe olur kararı veren Bakan Bekir Pakdemirli’dir” 

"Sessiz Kalınması Hukuka ve Hakkaniyete Aykırıdır"

Milli Parklar Kanunu maddelerini bir kez daha açıklayan itiraz dilekçesinde Kandazoğlu'nun aklanmaya çalışıldığı iddia edilmiştir. Söz konusu dilekçede konu ile ilgili olarak 

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü olan Yusuf Kandazoğlu’nun bu kanun hükmünden haberdar olmaması ve kanun hükmünün ihlal edildiğini bilmemesi, hayatın olağan akışına göre de mümkün değildir. Dolayısıyla da yapılan bu doğa katliamına sessiz kalınması, katliamın onaylanması ile doğrudan alakalı olan Yusuf Kandazoğlu’nun birtakım yalan gerekçeler sunularak aklanmaya çalışılması açıkça hukuka ve hakkaniyete aykırıdır” 

ifadeleri kullanıldı. 

İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne verilen itiraz dilekçesinin ardından Av. Tacettin Çolak açıklama yaptı. Türkiye'de çevreye yönelik her türlü suistimale karşı mücadele ettiklerini anlatan Çolak şunları söyledi:

"Bakanlık Gizli Yazı Gönderdi"

2019 yılında gerçekleşen ağaç katliamı iddiası ile ilgili Alamos Gold Şirketine öncelik verildiğini ifade eden HKP avukatları bu düşüncesini şu sözlerle dile getirdi:

"Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ve Dünya’nın gündeminde yer alan Kaz Dağları’ndaki 300 bin civarındaki orman katliamına karşı ve Kaz Dağları Milli Parkı’nın Alamos Gold Şirketi'ne peşkeş çekilmesine, siyanür liçi yöntemiyle altın aramak suretiyle bu şirkete peşkeş çekilmesine karşı da yine mücadelemizi yürütmüştük.
Kaz Dağları'nda fiili nöbet eyleminde bizzat yer alan Halkın Kurtuluş Partisi hukuki anlamda da Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bu suç duyurumuzla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından şu ana kadar bize gönderilen bir sonuç söz konusu değildir. Ancak geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı suç duyurumuzda şüpheli olarak yer alan o dönem Milli Parklar Genel Müdürü olan Yusuf Kandazoğlu hakkında soruşturma izni vermediğine dair gizli yazı gönderdi. Neresi gizli ise bu işin onu da anlayamadık. Bu gizli yazıda açıkçası Devletin Orman Bakanı hem mevzuatı tarif ediyor, yürürlükteki olan mevzuat yürürlükte değilmiş gibi yalan söylüyor hem de bizim suç duyurusu dilekçemizde bizzat kendisi de şüpheli olan Orman Bakanı kararı ile diğer Milli Parklar Genel Müdürü hakkında soruşturma izni verilmemesini bize bildiriyor."

Tarım ve Orman Bakanlığının Yalan Söylediğini İddia Ettiler

Avukat Tacettin Çolak, söz konusu izinleri verdiği iddia edilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin gerçek dışı bilgi verdiğini iddia ederken, hazırladığı dilekçede şu detaylara yer verdi:

"Anayasa’nın 125’nci maddesine göre idarenin tüm eylem ve işlemleri yargı denetimine tabiidir. Aynı zamanda suç duyurumuzda belirttiğimiz gibi Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyet Bulunma şeklinde Türk Ceza Kanunu'nun 305’inci maddesine aykırı eylemleri de vardı bu şüphelilerin. Görevi kötüye kullanmak, irtikâp, Orman ve Çevre Milli Parklar Kanunu'na muhalefet şeklinde de suç duyurumuzda ihlal edilen maddeler söz konusuydu. Orman Bakanlığı hiç bu konulara girmeden sadece Kaz Dağları’nın Milli Park statüsünden çıkartıldığı şeklinde 1993 yılında bir Bakanlar Kurulu kararından bahsediyor. Oysa biz araştırıyoruz. 18 Ağustos 1997 tarihinde 23084 sayılı Resmi Gazete’de Kaz Dağları’nın Milli Park ilan edildiğine dair Bakanlar Kurulu’nun kararı var. Dolayısıyla Orman Bakanlığı açıkça yalan söylemektedir ve suçluyu kayırmaktadır. Kendi de Kaz Dağları tahribatında aynı suçu işleyen Orman Bakanı halkımızın son derece net deyişiyle, “Bozacının Şahidi Şıracı” durumuna geçerek kendi yandaşını kurtarmak istemektedir.
Biz yapılan bu kanunsuzluğa da itiraz ettik. 11 Aralık 2020 tarihinde Orman Bakanlığı tarafından bize gönderilen soruşturmaya izin vermeme yazısına karşı İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz dilekçemizi verdik. Bu itiraz dilekçesinde aslında Orman Bakanlığı, Milli Parklar Kanunu'na, Tabiat Anıtları ve Anıtları Koruma Kanunu'na da aykırı işlem yapmıştır."

14 Ara 2020 - 15:00 İzmir- Yaşam --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı